Kde se tankuje zimní nafta?

0
770

Zima s sebou přináší mínusové teploty a na ty se musí připravit také majitelé dieselů. Ti by měli do nádrže natankovat zimní naftu. Ta disponuje odpovídajícími vlastnostmi, abyste se nedostali do potíží.

Co je nejdůležitější vlastnost?

Je to takzvaná filtrovatelnost. Ta má obrovský vliv na to, jestli ráno vůbec nastartujete. Nafta totiž v nízkých teplotách tuhne a může se stát, že neprojde palivovým filtrem automobilu. Tento test se simuluje sítem, které má stejné vlastnosti jako filtr. Jiř při teplotě kolem -7 stupňů Celsia se může nafta srážet a tvořit krystalky. Ty mohou následně ucpat palivovou soustavu a vy se nikam nedostanete.

Tankujte plnou nádrž

Svému autu můžete také pomoci tím, že jednoduše natankujete plnou nádrž. Mnozí tankují po stovkách a brání se tím, že jezdí krátké vzdálenosti. Pokud totiž necháte auto s trochou nafty odstavené na delší dobu v mrazu, tak mohou přijít potíže. V poloprázdné nádrži se snadno kondenzuje pára, jež může zamrznout. Tyto krystaly ledu (tudíž vody) nejsou pro vůz nic dobrého. Negativně ovlivní chod motoru a mohou ucpat nejrůznější hadičky a podobně. Pokud natankujete plnou, tak je pravděpodobnost kondenzace vodních par výrazně nižší.

Kde se tedy zimní nafta tankuje?

Většina sítí čerpacích stanic se snaží, aby zimní naftu nabízely již 1. prosince. Tohle rozhodnutí není nijak ovlivněno teplotami. Zimní nafta už se do stanic dováží od poloviny listopadu, aby se do prosince důkladně propláchly skladovací nádrže a kompletní systém. Díky tomu máme jistotu, že od 1. prosince tankujeme naftu, která má filtrovatelnost až do -20 stupňů Celsia. Bez jakýchkoliv obav si tak můžete zajet k tankovacím stanicím Benzina, EuroOil a Shell.

Co když přijde krutá zima?

Pokud máte pochybnosti o míchání zbytku letní nafty s nově natankovanou zimní, tak můžete do nádrže přidat aditiva. Během extrémních mrazů se prodává také takzvaná arktická nafta. Ta disponuje filtrovatelností až do -32 stupňů Celsia. U nás se ale prodává jen krátkodobě.

Ohodnotit

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here