Domů » Nákup a prodej ojetého vozu » Výpověď povinného ručení: Na tohle si dávejte pozor!

Výpověď povinného ručení: Na tohle si dávejte pozor!

0
Výpověď povinného ručení: Na tohle si dávejte pozor!
Výpověď povinného ručení

Našli jste jiného pojistitele, který vám povinné ručení na vaše auto zajistí levněji? Nebo vaše auto prodáváte a tím pádem chcete odstoupit i od pojistné smlouvy? V tom případě vás pravděpodobně zajímá zrušení povinného ručení, jehož řešení vám nedoporučujeme podcenit. Kvůli vlastní chybě lidé zbytečně přicházejí o své peníze, čemuž správně provedená výpověď povinného ručení může předejít.

Kdy je povinné ručení vyžadováno?

Povinné ručení je „povinné“, tudíž bez něj nemůžete své vozidlo používat. Nechrání totiž pouze vás, ale i všechny ostatní účastníky provozu. Pokud se tedy vydáte na cesty bez platného povinného ručení, tak vás čeká pokuta až 40 000 Kč, což je kupodivu ta lepší možnost. Také můžete nabourat nějakou Audi RS6 a stovky tisíc za opravu půjdou z vaší kapsy. Pojišťovny se mezi sebou neustále předhánějí, aby nalákaly nové zákazníky. Mění tak svou nabídku, což se projevuje i na cenách. Téměř 20% českých řidičů se ale o možnost ušetření peněz nezajímá.

Bude vás zajímat: Kalkulačka povinného ručení

Jaké jsou výpovědní lhůty pojišťoven?

Pokud se díváte po lepší nabídce povinného ručení, tak se rozmýšlejte rychle. Většina pojišťoven chce takovou změnu nahlásit 6 týdnů před koncem pojistného období, jinak vám smlouvu automaticky prodlouží. Rozhodně to tedy není okamžitá změna. Vypovědět povinné ručení můžete i v případě, že vám pojistitel zvedne pojistné a vám se to líbit nebude. Tuto šestitýdenní lhůtu si musíte kontrolovat v kalendáři, nebo použít některý z chytrých kalendářů, které vám řeknou datum, do kdy se musíte rozhodnout.

Tip: Jaký je rozdíl mezi povinným a havarijním pojištěním?

Zrušení povinného ručení má mnoho podob

Při prodeji vozidla si dávejte velký pozor. Ze zákona smlouva o povinném ručení zaniká v den vyřazení auta u registru či jeho prodeje. Při prodeji tedy musíte nahlásit v registru změnu vlastníka vozu a u své pojišťovny potvrdit zrušení pojistky. Může se totiž stát, že nový majitel vůz nepojistí a následně vás kontaktuje Česká kancelář pojistitelů s tučným zpětným doplatkem. Z tohoto důvodu nikdy nesmíte zapomenout vypsat kupní smlouvu, jelikož je to váš jediný důkaz.

Takové povinné ručení je obvykle sjednáno na dobu neurčitou, přičemž pojistné období je jeden kalendářní rok. Pokud ho tedy chcete ukončit, tak musíte na pojišťovnu podat výpověď, kterou je vždy nutné zaslat písemnou formou. Pojďme se podívat na různé situace, kdy byste možná chtěli vypovědět povinné ručení.

Výpověď na konci pojistného období

Pokud si najdete lepší povinné ručení a chcete tak změnit pojišťovnu, tak jí musíte výpověď zaslat nejpozději šest týdnů před výročím uzavření smlouvy.

Výpověď bez udání důvodů

Pokud se svou pojistnou smlouvou nejste z nějakého důvodu spokojeni, tak máte ze zákona do dvou měsíců nárok na odstoupení od smlouvy bez udání důvodu. V tom případě ručení zanikne po osmi dnech do výpovědi.

Výpověď z důvodu změny vlastníka vozidla

Při prodeji auta je potřeba doložit na pojišťovně kupní smlouvu či kopii velkého technického průkazu, kde již bude napsán nový majitel. Smlouva zanikne ještě v den nahlášení změny vlastníka.

Výpověď z důvodu dočasného vyřazení vozidla z evidence

V případě dočasného vyřazení vozidla z evidence se dostavte s kopií velkého technické průkazu na pojišťovnu. Nesmí v něm chybět záznam o dočasném vyřazení vozidla. Nezapomeňte na to, že RZ mohou být v depozitu maximálně 12 měsíců.

Výpověď z důvodu odcizení vozidla

Tohle je nepříjemná okolnost. Pokud vám někdo ukradne auto, tak si na pojišťovnu vezměte si nejen vyplněnou výpověď, ale také policejní protokol.

Výpověď po vzniku pojistné události

Po způsobení pojistné události máte celkem 3 měsíce na dostoupení od smlouvy. Povinné ručení zanikne po jednom měsíci od výpovědi.

Výpověď z důvodu úpravy pojistného pojistitelem

Pojišťovna je povinna vás informovat o stanovené výši pojistného minimálně dva měsíce před splatností smlouvy. Pokud se vám částka nelíbí, tak můžete odstoupit do jednoho měsíce od doručení oznámení. Tohle právo se nevztahuje na zvýšení pojistného z důvodu zavinění nehody.

Ukončení povinného ručení dohodou

Jste-li nespokojeni s aktuálním pojištěním, tak můžete vypovědět povinné ručení dohodou. V tom případě na odstoupení přistoupení pojistitel i pojistník.

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

cesta do chorvatska autem

Cesta do Chorvatska autem – Kudy jet a za kolik?

43
Každý rok jezdí na dovolenou do Chorvatska k moři milion českých turistů. Někteří mají svoje neměnné trasy, někteří se přizpůsobují aktuální situaci na silnicích a...