Pokuta za parkování na invalidech? Nově i s body

Pokuta za parkování na invalidech patří mezi tučnější. Ve správním řízení se může navýšit i na pětkrát tolik. Nově se za tento přestupek udělují také body. Jaká jsou pravidla parkování ZTP a co všechno byste o něm měli vědět?

Obsah: Pokuta za parkování na invalidech? Nově i s body Zobrazit

    Parkování na místech pro invalidy

    Pokuta za stání na invalidech platí mezi přísnější. Má trochu jiný sazebník než klasická pokuta za parkování. Místo pro hendikepované totiž musí být vždy k dispozici člověku, který ho potřebuje. Kdo všechno zde parkovat smí a jaká jsou pravidla? Toto parkovací místo je vyhrazené pouze:

    • Držitelům průkazu ZTP a ZTP/P, kteří na místo zaparkovali vlastním autem. V případě kontroly se musí prokázat daným průkazem.
    • Řidičům, kteří převáží osobu s průkazem ZTP a ZTP/P. Na parkovišti pro invalidy smí parkovat zdravý člověk, jestli dělá řidiče zdravotně či tělesně postiženému. Je jedno, jestli je to příbuzný, známy atp.

    Co z toho plyne? Hendikepovaný člověk může parkovat s jakýmkoliv autem. Průkaz se nevystavuje na značku SPZ, ale na konkrétní osobu. Je tedy jedno, v jakém autě jezdí a jestli je střídá. Opačná situace je v případě, že má vyhrazené konkrétní místo. To se uděluje na jednu SPZ.  

    Parkovací místo pro hendikepované je mu k dispozici i tehdy, když právě on neřídí, ale převáží ho někdo jiný. Například příbuzný, partner atd. Zdravotně a tělesně postižený ale musí být v autě přítomen.

    Opravdu to není tak, že si půjčíte auto (nebo jen průkaz) od hendikepovaného a zaparkujete na místech pro invalidy. Průkaz ZTP není přenosný a kdybyste se při kontrole prokázali kartou někoho cizího, dostanete od strážníků tučnou pokutu. Policie se často setkává s okopírovanými průkazy, což už je vlastně klasifikováno jako podvod. Nebo s prošlými – průkaz ZTP musí být platný.

    Určitě jste se sami někdy setkali se situací, kdy zdánlivě zdravý člověk parkoval na místě pro hendikepované, aniž by převážel někoho dalšího. Typicky na to narážíme u obchodních center. Průkaz ZTP za oknem zaparkovaného auta ho ale před rukou zákona neuchrání. Kdyby došlo na lámání chleba, čeká ho tučná sankce.

    Jak se značí parkovací místo pro zdravotně a tělesně postižené?

    Parkovací místo pro hendikepované musí být označeno souvislou i vodorovnou dopravní značkou. Zároveň by označení na vozovce mělo být viditelné alespoň z 80 %.  

    pokuta za parkování na invalidech

    Jsou nějaké výjimky? Na tohle si dávejte pozor!

    • Parkovací místo pro invalidy s vyznačenou SPZ. Jestli máte průkaz ZTP a chcete zaparkovat na invalidech, ujistěte se, že nejde o vyhrazené parkovací místo s konkrétní SPZ. Narazíte na ně hlavně u bytů, domů atd. Kdybyste jako člověk hendikepovaný na vyhrazeném místě zaparkovali, hrozí vám pokuta.
    • Stejná pravidla platí i na soukromých parkovištích (obchodní centrum, garáže). Policie je považuje za účelovou komunikaci, na které platí pravidla silničního provozu. Takže k pokutě můžete přijít třeba i v uzavřeném areálu. Zákon totiž přímo nedefinuje, jaká místa už leží mimo pozemní komunikaci. A tak záleží na dané situaci, strážníkovi, případně právníkovi a jeho výkladu.
    • Slyšeli jste o pravidle, že můžete v nouzovém případě až na 3 minuty zaparkovat na místě, které je vyhrazené pro jiné vozy? Nejčastěji jde o zásobování a taxíky. V případě míst pro osoby s průkazem ZTP to ale neplatí. Bez průkazu sem prostě nesmíte. Ovšem i tento případ má jedno ale…jaké? Na to se podíváme v další kapitole.

    Není značení jako značení

    Podle vyhlášky č. 294/2015 Sb. v příloze 8 – Vodorovné dopravní značky se dočtete, že vyhrazené parkoviště pro vozidlo přepravující osobu těžce postiženou nebo osobu těžce pohybově postiženou musí být značeno jak vodorovným, tak svislým dopravním značením.

    Teoreticky byste tedy mohli parkovat na místě pro invalidy, kterému chybí jedno z povinných značení, buď svislé, nebo vodorovné. Když jedna značka schází, z pohledu zákona už se nejedná o vyhrazené parkovací místo. Vy jako řidič tedy nemusíte respektovat, že by tu měl parkovat jen invalida.

    Příliš nedoporučujeme zkoušet štěstí a na ZTP parkování zastavovat. Vodorovné dopravní značení sice může být v některých případech mechanicky poškozené nebo zakryté špínou. Raději ale buďte ohleduplní a místo pro hendikepované neblokujte, i když je třeba zrovna zákon na vaší straně.

    pokuta za stání na invalidech

    Jaká je pokuta za parkování a stání na invalidech

    Od roku 2022 došlo ke zpřísněné pokut za stání na invalidech a za parkování na těchto místech. Nově se také počítá mezi přestupky, které jsou sankciované podle bodového systému řidičů.

    Jaké je pokuta za parkování na invalidech? Záleží na tom, jak dlouho budete na místě pro hendikepované stát.

    • Jestli je to jen chvilkové zdržení (nejčastěji jde o nákup), na místě je pokuta zhruba 2000 Kč.
    • Když jde o hodiny, pokuta na místě je až 2500 Kč.

    Jestli se rozhodnete na místě nezaplatit, pak se bude věc řešit ve správním řízení. V tom případě se částka může vyšplhat až na 10 000 Kč. A jak je to s body? Zatímco dřív se za tento přestupek nerozdávaly, nyní za něj dostanete dva trestné body.

    Zdroj: MPSV.cz, Zakonyprolidi.cz

    Picture of Anna Macurová

    Anna Macurová

    Mám ráda dlouhé roadtripy v cizině i v Čechách a dobrodružství, která jinde než za volantem nezažijete. Zajímám se také o nové technologie a inovace v automobilovém průmyslu.

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *