Pokuty Pro řidiče
🕓 4 min

Pokuta za sjeté pneumatiky. Trestá i pojišťovna

Víte, jak poznat sjeté pneumatiky a proč je tak důležité, abyste je měli v řádném stavu? Zjistěte, jaké hrozí pokuty v případě, že to nedodržíte a co dalšího se vám může stát. Například ze strany pojišťovny.

Obsah: Pokuta za sjeté pneumatiky. Trestá i pojišťovna Zobrazit

    Jak poznat sjeté pneumatiky

    Celkem spolehlivým ukazatelem je gumová destička. Ta se nachází na dně podélných kanálů pneumatiky. Tato destička má tloušťku 1,6 mm, což odpovídá povinné minimální hloubce dezénů u letních pneumatik (u zimních pneumatik je předepsaná hloubka zase 4 mm).

    Jakmile si tedy všimnete toho, že na stejné úrovni s destičkou je i samotný běhoun, je čas na výměnu. Ač jde o orientační odhad, můžete se podle něj řídit.

    A ještě jedním trikem si můžete pomoct. Stačí vám obyčejná mince. Když ji zasunete do běhounu a je celá perfektně viditelná, je čas přezout. Dále lze využít hloubkoměr – toto zařízení koupíte v servisu. S tímto zařízením provedete exaktní měření.

    Vůbec nejlepší ale je, když máte pneumatiku od výrobce, který na ně dává značky. Podle toho, jaká z nich je obroušená snadno poznáte, jak moc sjeté pneumatiky jsou nebo ne. Značka má často podobu písmen TWI (Tred Wear Indicator neboli indikátor opotřebení běhounu). Na běhounu ale mohou být vyražená také čísla, která rovněž indikují stupeň opotřebení. Tak to dělá například značka Nokian.

    Pokuta za sjeté pneu

    Pokuta za sjeté pneumatiky není zrovna nejmenší. Existují dvě modelové situace, které se vám mohou stát, když vás strážce zákona zastaví a zjistí, že je to i váš případ.

    1. Za sjeté pneumatiky se udělí pokuta až 2000 Kč na místě. K tomu se může přidat zákaz pokračování v jízdě.
    2. Policista ale může také udělit pokutu za sjeté pneumatiky v hodnotě až 10 000 Kč tehdy, a to tehdy, když vyhodnotí, že kvůli pneumatikám vaše auto ohrožovalo bezpečnost provozu. S tím se pojí i zákaz řízení na 6 až 12 měsíců.

    Bod číslo dva vám bude hrozit například v zimě, když je sníh. Jakmile totiž nesplňuje zimní přezutí minimální hloubku dezénu 4 mm, rapidně se v těchto podmínkách zhoršují jeho vlastnosti. Ohrožujete tak nejen sebe, ale i ostatní účastníky silničního provozu.

    To samé platí samozřejmě i během teplých měsíců. Třeba v létě a na jaře, když vydatně prší. Aquaplanning je jeden z častých důvodů, proč dochází k nehodám během deště a sjetá pneumatika je dobrým předpokladem.

    Kromě stavu pneumatiky doporučujeme hlídat i její životnost. Více jsme o tom napsali v článku Jak poznat datum výroby pneumatiky. Podle výrobců bychom je měli měnit každé 4 roky, i když třeba sjeté nejsou.

    sjeté pneumatiky

    Jenže pokutou to nekončí!

    Kromě pokuty se vám mohou kvůli sjetým pneumatikám nabalit i další potíže.

    • Vyhodí vás od STK.
    • Když nabouráte se sjetým vzorkem, pojišťovna vám může snížit plnění spoluúčasti až dvojnásobně. Jestli navíc způsobíte nehodu, zaplatíte náhrady z povinného ručení. Což může být klidně kolem milionu Kč.

    Zimní pneu v létě, letní v zimě, nebo celoročky?

    Jak už asi tušíte, během chladných měsíců tedy rozhodně nesmíte jezdit s letními pneumatikami. Podívejte se sami, jaké jsou pokuty za letní pneumatiky v zimě.

    Přijatelným řešením jsou celoroční pneumatiky, ale opět musíte hlídat míru opotřebování. Trochu jiná situace nastává se zimními pneumatikami v létě. Z principu je to samozřejmě možné, ale vlastnosti zimních pneu nemusí být pro letní podmínky nejlepší. Podívejte se na článek a zjistíte proč.

    Nejčastější dotazy

    Jak poznat sjeté pneumatiky?

    Pokud je na stejné úrovni s gumovou destičkou na dně podélných kanálů pneumatiky také běhoun, je čas na výměnu. Nebo si všímejte značek od výrobce. Exaktní měření lze provést pomocí hloubkoměru.

    Proč jsou sjeté pneumatiky nebezpečné?

    Drasticky se zhoršují jejich vlastnosti a prodlužuje se brzdná dráha. K bouračce s nimi nemáte daleko.

    Jaká je pokuta za sjeté pneumatiky?

    2000 Kč na místě, ovšem v některých případech vás čeká pokuta až 10 000 Kč a zákaz řízení.

    Picture of Anna Macurová

    Anna Macurová

    Mám ráda dlouhé roadtripy v cizině i v Čechách a dobrodružství, která jinde než za volantem nezažijete. Zajímám se také o nové technologie a inovace v automobilovém průmyslu.

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *