Domů » Pro řidiče » Jak se zachovat při aquaplaningu?

Jak se zachovat při aquaplaningu?

0

Aquaplaning je jeden z častých důvodů vzniku nehod při dešti. Problémem je voda stojící na silnici, která za určitých podmínek nedovolí pneumatikám styk s vozovkou a to způsobí, že se vozidlo stane naprosto neovladatelným a snadno dojde k nehodě. Dá se mu alespoň zčásti předejít úpravou stylu jízdy a volbou správných pneumatik.

Jak se zachovat při aquaplaningu?

Jak a kdy aquaplaning vzniká?

Problém nastane v případě, že pneumatiky již nejsou schopné dostatečně rychle odvádět vodu a dojde k vytvoření takzvaného vodního klínu. V první chvíli je voda tlačena před pneumatikou, ale vzápětí se dostane i pod pneumatiku. Pneu tak ztratí kontakt s vozovkou. Podle důvodů vzniku aquaplaningu si můžeme také odvodit opatření, jejichž dodržováním se mu dá předcházet. Velký vliv má vrstva vody na silnici, druh a hloubka dezénu pneumatiky, správné nafoukání pneumatiky a rychlost vozu.

Jak můžete předejít aquaplaningu?

Jaké jsou nejčastější příčiny aquaplaningu?

  • druh a hloubka dezénu pneumatiky.
  • špatný stav pneumatiky (nedostatečná hloubka dezénu).
  • špatné nebo nedostatečné nahuštění pneumatiky.
  • velké množství vody na vozovce.
  • vysoká rychlost vozidla.

Aquaplaningu budou lépe odolávat pneumatiky užší, protože hmotnost auta bude v tu chvíli soustředěna pouze na menší plochu. Tyto úzké pneumatiky se budou snadněji prořezávat vodou, než kola široká. 

Jak můžete předejít aquaplaningu?

Základem jsou kvalitní pneumatiky pro konkrétní roční období. Dále je nutné pravidelně kontrolovat hloubku dezénu a také správný tlak v pneumatikách

Dalším důležitým krokem je přizpůsobit rychlost a styl jízdy v konkrétním počasí. Pokud prší, je mokro, vytváří se na silnici kaluže, je vhodné jet pomalu a zbytečně prudce nebrzdit ani nezatáčet.

Vyhýbejte se stojaté vodě, jako jsou kaluže, vyjeté koleje zalité vodou nebo stékající voda z polí. Pokud na silnici vidíte vyjeté koleje, zpomalte a vyhněte se jim. Pokud to není možné, jeďte mimo ty nejhlubší rýhy. 

Při silném dešti sledujte ve zpětném zrcátku stopy vašeho automobilu. Pokud se rychle tyto stopy zavírají, hrozí obrovské riziko aquaplaningu. 

Aquaplaning

Pozor během všech ročních období

Pamatujte, že čím je vzorek pneumatiky hlubší, tím snazší je pro ně odvádět množství větší množství vody drážkami pneumatiky. V praxi to znamená, že při rychlosti pouhých 55 km/h je v případě sjetých pneumatik se vzorkem 1,6 mm vysoce reálné, že dostanete aquaplaning. Stejná pravděpodobnost nastává u nových pneumatik, ale až u rychlosti 80 km/h. 

Pokud pojedete po mokré vozovce, předvídejte, snižte rychlost a nezapomínejte na defenzivní jízdu, která zajistí bezpečnou jízdu. Další důležitou prevencí je i pravidelné přezouvání letních pneumatik, ale také zimních, právě dle ročního období. V zimě totiž může nastat rychlá obleva a během krátké doby se může objevit vysoké množství vody na silnici. 

Na silnici se vyhýbejte stojaté vodě, zpomalte na komfortní bezpečnou rychlost a prudce nezatáčejte. Snažte se, aby jízda byla co nejplynulejší. Riziko aquaplaningu můžete odhadnout i s pomocí auta před vámi. Čím rychleji se stopy vozu zalévají vodou, tím vyšší riziko je.

Jak se při aquaplaningu zachovat?

Vše začíná lehkým cuknutím volantu. To je jasné znamení, že se před pneumatikou tvoří zmiňovaný vodní klín. Následuje plavání auta a ztráta kontroly nad ním. V tuto chvíli v žádném případě nezmatkujte, zachovejte klid a chladnou hlavu. Vyhněte se prudkému zatáčení, přidávání plynu, brzdění. Mohli byste dostat smyk, hodiny a způsobit tak dopravní nehodu

Naopak volant držte rovně a pevně v rukách (ne křečovitě). Ideálně v pozici na “tři čtvrtě na tři”. Uberte plyn a vyšlápněte spojku, to proto aby se hnací kola uvolnila. Plyn ubírejte postupně a opatrně, protože pokud byste ubrali plyn prudce mohla by se situace ještě více zhoršit. V žádném případě nebrzděte. Vozidlo přirozeně zpomalí, vodní klín se odvede pryč a pneumatiky opět přijdou do styku s vozovkou. Pokud je na silnici opravdu hodně vody a nebere to konce, tak prostě zvolněte a jeďte v klidu a pomalu.

Jaké jsou nejčastější příčiny aquaplaningu?

Nejčastější dotazy

Jak vzniká aquaplaning?

Problém nastane v případě, že pneumatiky již nejsou schopné dostatečně rychle odvádět vodu a dojde k vytvoření takzvaného vodního klínu. V první chvíli je voda tlačena před pneumatikou, ale vzápětí se dostane i pod pneumatiku. Pneu tak ztratí kontakt s vozovkou.

Jak můžete předejít aquaplaningu?

Základem jsou kvalitní pneumatiky pro konkrétní roční období, přizpůsobení rychlosti a stylu jízdy a pomalá jízda ve stojaté vodě či kalužích.

Jak se při aquaplaningu zachovat?

Držte volant rovně a pevně v rukách (ne křečovitě). Uberte plyn a vyšlápněte spojku, to proto aby se hnací kola uvolnila. Plyn ubírejte postupně a opatrně, protože pokud byste ubrali plyn prudce mohla by se situace ještě více zhoršit. V žádném případě nebrzděte.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články