Kdy má přednost autobus nebo tramvaj? Kdy stačí zpomalit, kdy musíte úplně zastavit? A věděli jste, že tramvaj nemá absolutní přednost vždy a všude? Posvítili jsme si na situace, které dělají spoustě řidičům problémy.
Kdy má přednost autobus?
Možná se vám už párkrát stalo, že jste při cestě do práci míjeli zastávku, na které stál autobus. A zničehonic se vám začal tlačit do vašeho jízdního pruhu, aniž byste mu dávali přednost. Co o tom říká zákon?
Zákon č. 361/2000 Sb., § 25 odstavec 6 říká:
Řidič vozidla, které zastavilo nebo stálo a opět vyjíždí od okraje pozemní komunikace nebo od chodníku, musí dávat znamení o změně směru jízdy a nesmí ohrozit ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích. Řidiči autobusu hromadné dopravy osob nebo trolejbusu musí v obci řidiči ostatních vozidel umožnit vyjetí ze zastávky nebo ze zastávkového pruhu, a to snížením rychlosti jízdy, popřípadě i zastavením vozidla; řidič autobusu nebo trolejbusu přitom nesmí ohrozit zejména řidiče vozidel jedoucích stejným směrem.
V zákoně je celkem jasně formulované, že když před vámi začne vyjíždět autobus, musíte mu dát přednost. Záleží na situaci, jestli jen zpomalíte, nebo úplně zastavíte. To už musíte vyhodnotit sami.
Autobus nesmí ohrozit své okolí!
Řidiči autobusů, zejména ve městech, na toto pravidlo spoléhají. A někdy se bohužel setkáte s tím, že se nechovají zrovna ohleduplně. Přitom v zákoně se rovněž uvádí, že nesmí ohrozit zejména řidiče vozidel jedoucích stejným směrem.
Ve stejném zákoně najdete také § 2, který vysvětluje některé pojmy. O termínu nesmět ohrozit říká, že se má řidič (MHD či auta) chovat tak, aby ostatní neohrozil a nepřivedl je do nebezpečné situace. To je rozhodně něco, co stojí za zamyšlení. Ne vždy tomu tak je, že?
Kdy musíte za autobusem zcela zastavit?
Jedná se o dvě situace:
- Autobus zastavil na nástupním ostrůvku nebo na zvýšeném tramvajovém pásu. V takovém případě musíte zastavit a počkat, až cestující vystoupí a nastoupí.
- Když jedete za autobusem, který převáží děti a je označený oranžovou značkou pod tímto odstavcem, musíte za ním zastavit vždy, když stojí v zastávce. Pokračovat smíte až tehdy, když autobus opustí zastávku. Opatření se týká i protijedoucích vozidel – jejich řidiči by zase měli dávat pozor na to, aby neohrozili děti, které by případně vběhly do vozovky.
Kdy má přednost tramvaj?
Tramvaj nemá přednost v naprosto všech případech. Ve spoustě případů však ano. Tak například má přednost, když odbočuje vpravo nebo vlevo. To se týká ale jenom vozů, které jedou stejným směrem jako tramvaj. V případě, že tramvaj jede proti vám, musí dát přednost protijedoucím vozům. Pozor na najíždění na tramvajový pás a předjíždění tramvaje. Tramvaj však musí dodržovat dopravní značení, typicky dávat přednost těm, kdo jedou po hlavní atd.
Chovejte se ohleduplně
Určitě i vám se už někdy stalo, že se před vás autobus začal tlačit v momentě, kdy jste už neměli, jak mu dát přednost. A jen tak tak jste vyvázli z nejhoršího. Jestli přeci jen došlo k nehodě, dokázat, že vina nebyla na straně řidiče automobilu, bude obtížné. Pomohou zejména svědci, kteří situaci dosvědčí policistům.
Hříchy ale páchají obě strany. Existuje spousta řidičů, kteří ignorují právo řidiče MHD a často mu bezohledně zablokují cestu, vjedou na jeho vyhrazený jízdní pruh. Nebo se chtějí natlačit do každé malé skulinky, a při provádění manévru zablokují a zpomalí linku MHD. Každý si musí sáhnout do svědomí – není přeci jen lepší se trochu zdržet, než ohrozit lidi okolo sebe? Buďme k sobě ohleduplní.
Dopravní značky spojené s objížděním MHD
Nejčastější dotazy
Dávejte si pozor na situaci, kdy řidič autobusu hromadné dopravy nebo trolejbusu vyjíždí ze zastávky nebo zastávkového pruhu. Vy jako řidiči mu musíte dát přednost.
Když odbočuje vpravo nebo vlevo. To se týká ale jenom vozů, které jedou stejným směrem jako tramvaj. V případě, že tramvaj jede proti vám, musí dát přednost protijedoucím vozům. Zároveň je povinná dodržovat dopravní značení.