Domů » Pro řidiče » Autoškola » Řidičský průkaz – Velký přehled: od autoškoly až k psychotestům » Propadlý řidičský průkaz: Co dělat, jak situaci řešit a hrozí pokuty?

Propadlý řidičský průkaz: Co dělat, jak situaci řešit a hrozí pokuty?

Ministerstvo dopravy každý rok apeluje na všechny řidiče, aby si včas zkontrolovali údaje na svých řidičských průkazech. Každý rok totiž musí několik desítek tisíc lidí v České republice řešit výměnu svého řidičského průkazu. Ale co vás čeká, když zapomenete a usednete za volant, a váš řidičský průkaz je propadlý?

Propadlý řidičský průkaz: Co dělat, jak situaci řešit a hrozí pokuty?

Podle současných platných zákonů v České republice je vyžadováno, aby každý řidič měl platný řidičský průkaz! Nicméně od 1. ledna 2024 není již nutné nosit fyzicky řidičský průkaz stále s sebou. Místo něj stačí občanský průkaz, který policie využije k ověření vaší řidičské oprávněnosti. Důležité je však zajistit, aby váš řidičský průkaz byl platný a nevypršela mu jeho platnost.

TIP: Jízda bez řidičského průkaz: Co vám doopravdy hrozí? Od ledna 2024 již nic!

Platnost řidičského průkazu

Standardní platnost řidičského průkazu je obvykle 10 let, což platí pro skupiny řidičského oprávnění – kategorie motorek a osobních vozidel (skupiny B, B1, AM, A1, A2, A). Toto platí i pro průkazy na řízení traktorů a samojízdných pracovních strojů s přívěsem (T).

Řidičské průkazy pro nákladní vozidla a autobusy (kategorie skupiny C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D, D+E) mají kratší platnost, pouze 5 let.

Jak platnost řidičského průkazu zkontrolovat?

Kontrolu konce platnosti svého řidičského průkazu můžete provést přímo na samotném řidičském průkazu nebo nově i online na Portálu občana či Portálu dopravy, který spravuje Ministerstvo vnitra. Na těchto portálech si můžete také nastavit upozornění na blížící se konec platnosti vašich dokladů.

Jaké pokuty hrozí za řízení s propadlým řidičským průkazem?

Každý řidič by si ve svém zájmu měl uvědomit, že jízda bez platného řidičského průkazu je vždy sankcionována pokutou. Pokud je řidičský průkaz propadlý, policie může udělit na místě pokutu ve výši 2 000 korun. V případě správního řízení se částka zvyšuje na 2 500 korun, avšak trestné body za tento přestupek se nedávají.

Jak a kde o výměnu řidičského průkazu požádat?

Jak zažádat o vydání řidičského průkazu? Máte dvě možnosti. O řidičský průkaz můžete zažádat zdarma a vyměnit osobně na jakémkoliv úřadě s rozšířenou působností, jako je městský úřad nebo magistrát.

Další možností je také zažádat online přes Portál občana nebo Portál dopravy. Výhodou je, že nikam nemusíte chodit a celé to vyřídíte pohodlně z pohodlí domova.

Po podání žádosti o vydání nového řidičského oprávnění začíná běžet zákonná 20denní lhůta. Pokud však potřebujete nový průkaz rychleji, můžete si za tento přednostní servis připlatit 700 Kč. V takovém případě bude nový řidičský průkaz k dispozici již do 5 pracovních dnů.

Řidičský průkaz je nutné si pak vyzvednout osobně na jakémkoliv úřadě s rozšířenou působností. Vyzvednout si jej musíte vy, nebo osoba, které udělíte plnou moc k tomuto úkonu. 

Kolik stojí výměna řidičského průkazu? 

Výměna řidičského průkazu je bezplatná a zákonně probíhá do 20 dnů. Nicméně, pokud si vyžádáte zrychlenou, tzv. expresní výměnu, bude hotová do 5 dnů, ale bude stát 700 Kč.

O výměnu řidičského průkazu můžete požádat až 3 měsíce před uplynutím platnosti! Jestliže požádáte o výměnu předem více než 3 měsíce před vypršením platnosti, bude vám účtován poplatek ve výši 200 Kč. Poplatek se také platí v případě ztráty řidičského průkazu, poškození, krádeže nebo jiného znehodnocení řidičského průkazu.

Jak zabránit tomu, abyste neměli propadlý řidičský průkaz?

Je důležité nezapomenout na platnost svého řidičského průkazu, abyste se vyhnuli nechtěným situacím spojeným s jeho propadnutím. 

  • Prvním krokem je zapsat si datum ukončení platnosti do diáře nebo kalendáře.
  • Pokud preferujete moderní technologie, nastavte si upomínku do mobilního telefonu. Tímto způsobem budete včas upozorněni na nutnost výměny řidičského průkazu.

Nejčastější otázky a odpovědi

Jaké jsou platnosti řidičského průkazu?

Standardní platnost řidičského průkazu je obvykle 10 let, to platí pro kategorie motorek a osobních vozidel. Platnost 5 let je pouze pro nákladní vozidla a autobusy.

Jak platnost řidičského průkazu zkontrolovat?

Kontrolu konce platnosti svého řidičského průkazu můžete provést přímo na samotném řidičském průkazu nebo nově i online na Portálu občana či Portálu dopravy.

Jaké pokuty hrozí za řízení s propadlým řidičským průkazem?

Pokud je řidičský průkaz propadlý, policie může udělit na místě pokutu ve výši 2 000 korun. V případě správního řízení se částka zvyšuje na 2 500 korun, avšak trestné body za tento přestupek se nedávají.

Jak a kde o výměnu řidičského průkazu požádat?

Jak zažádat o vydání řidičského průkazu? Máte dvě možnosti. O řidičský průkaz můžete zažádat zdarma a vyměnit osobně na jakémkoliv úřadě s rozšířenou působností, jako je městský úřad nebo magistrát. Další možností je také zažádat online přes Portál občana nebo Portál dopravy. Výhodou je, že nikam nemusíte chodit a celé to vyřídíte pohodlně z pohodlí domova.

Kolik stojí výměna řidičského průkazu? 

Výměna řidičského průkazu je bezplatná a zákonně probíhá do 20 dnů. Nicméně, pokud si vyžádáte zrychlenou, tzv. expresní výměnu, bude hotová do 5 dnů, ale bude stát 700 Kč.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články

Nosič kol na tažné zařízení Yakima JustClick 2

Yakima – specialista na nosiče kol na auto

0
Milovníci cyklistiky potřebují čas od času převézt kola do větší vzdálenosti. Jejich umístění v úložném prostoru auta není příliš ideální a bezpečné. Proto je...