Domů » Pro řidiče » Propadlý řidičský průkaz

Propadlý řidičský průkaz

0
Propadlý řidičský průkaz

Všichni řidiči by měli při čtení tohoto článku zpozornět. V roce 2017 si totiž musí víc jak 800 000 lidí vyměnit svůj řidičský průkaz. Už také varuje i Ministerstvo dopravy všechny řidiče, aby si včas zkontrolovali údaje na svých dokladech.

Končí vám platnost?

Během letošního roku 2017 totiž vyprší platnost více než 800 000 řidičských průkazů, neboť jde o vydané průkazy roku 2007 s platností pouze na 10 let. Právě v tom roce se totiž vystavilo nejvíce řidičských průkazů v historii a číslo dosáhlo neuvěřitelných 1 146 518 kusů. Výměnu svého řidičského průkazu ale zatím provedlo pouze 30 % lidí. Proto je dobré se podívat, zda nejste mezi hříšníky.

Historie se opakuje

Podobné šílenství na úřadech již jednou proběhlo a možná si to také i mnozí z vás pamatují. Doposud největší výměna vydaných řidičských průkazů totiž proběhla v letech 2010 až 2013. Tehdy musely být postupně kus od kusu vyměněny všechny vydané řidičské průkazy v době od ledna 1994 až do dubna 2004. K této výměně se tehdy muselo přistoupit z důvodu zavedení typu jednotného evropského formátu řidičských průkazů. Cestování a identifikaci to jistě tehdy velmi ulehčilo.

Kontrola data se vyplatí

Nejvíce řidičských průkazů je s koncem platnosti v březnu, říjnu a v listopadu příštího roku. Na úřadech se tedy předpokládají značné fronty. Je tedy dobré si platnost svého řidičského průkazu důkladně pohlídat a požádat o jeho výměnu s dostatečným předstihem. Pokud totiž nepožádáte o nový řidičský průkaz včas a budete přistiženi při řízení po uplynutí jeho platnosti, riskujete při tom pokutu za řízení bez platného řidičského průkazu v částce až 2 500 korun.

Řidičský průkaz a jeho výměna

Výměnu dokladu můžete provést již 3 měsíce před jeho skončením platnosti a tato výměna řidičského průkazu je zcela bez poplatků. Běžná lhůta pro vydání nového řidičáku je 20 dní. O jeho výměnu lze ale také požádat ve zrychlené lhůtě, takzvaně express, do 5 pracovních dnů. Za toto expresní vydání si připlatíte 500 korun. Pro vydání nového řidičského průkazu vám stačí přijít s platným průkazem totožnosti na vám příslušný úřad obce s rozšířenou působností. Ten se odvíjí od místa trvalého bydliště řidiče. K tomu je nutné přinést také jednu průkazovou fotografii a současný řidičský průkaz.

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články

Nehoda v zahraničí

Havárie v zahraničí? Na co byste se měli připravit?

0
Léto je sice za námi, to ale neznamená, že spolu s ním skončily naše výpravy do zahraničí. Tam se můžeme vydat kdykoli během roku, teď...