Domů » Zajímavosti » Jak zažádat o vydání (vrácení) řidičského průkazu

Jak zažádat o vydání (vrácení) řidičského průkazu

1

Chystáte se zažádat o vrácení řidičského průkazu nebo o vydání nového? Poradíme, co všechno si musíte připravit, kam se vydat a kolik vás to bude celé stát. V článku se podíváme na lhůtu vyřízení i na to, co dělat v případech jako je odcizení nebo vydání řidičského průkazu po autoškole.

Jak zažádat o vydání (vrácení) řidičského průkazu

Kam se vydat?

Vydání řidičského průkazu zajišťuje úřad s rozšířenou působností. Je jedno, jestli se vydáte na pobočku v místě trvalého bydliště nebo kamkoliv jinam. V druhém případě budete potřebovat potvrzení o přechodném bydlišti.

Svou návštěvu na úřadě si můžete zarezervovat předem. Na oficiálních stránkách si najděte sekci Rezervace návštěv a vyberte si čas a den, který vám nejvíc vyhovuje. Automaticky obdržíte PIN, které využijete při návštěvě úřadu. Vyhnete se tak dlouhým frontám.

Nově to lze i online

Žádost o výměnu řidičského průkazu můžete nyní jednoduše podat online. Od listopadu není nutné mít zřízenou datovou schránku pro odeslání žádosti na Portálu dopravy nebo Portálu občana. Postačí pouze přihlásit se do Portálu dopravy a odeslat žádost o výměnu řidičského průkazu.

Co nezapomenout?

  • Formulář o vydání řidičského oprávnění. Žádost o vydání řidičského průkazu dostanete až na místě, kde ho také vyplníte. Listina není dostupná online ke stažení.
  • Občanský průkaz, případně i potvrzení o přechodném bydlišti.
  • Jestli si jdete průkaz vyměnit, nezapomeňte si vzít s sebou ten starý.
  • Řidičák vám ukradli? Potom si s sebou vezměte protokol o odcizení, který vám po oznámení sepíše policie.
vydání řidičského průkazu

Kolik stojí vydání řidičského průkazu a jaké jsou lhůty

Kolik si před cestou na úřad připravit? Cena za úřední úkon se odvíjí od toho, pro jakou dobu vydání řidičského průkazu se rozhodnete. Standardně je to 20 dní a v takovém případě zaplatíte správní poplatek 200 Kč.

Jestli chcete doklad získat co nejdřív, připlaťte si za zrychlené vydání řidičského průkazu do 5 dní. Stojí 700 Kč. O expresní vyřízení nemohou ale žádat čerství řidiči, kteří právě dokončili autoškolu. Na svůj první řidičský průkaz si musí vyčkat 20 dní.

Výměna a vydání nového řidičského průkazu

Končí vám platnost stávajícího řidičáku a potřebujete ho vyměnit za nový? Vše se dá zařídit elektronicky. Žádost lze podat nejdřív 90 dnů před koncem platnosti. Úkon je potřeba provést přes Portál občana. Podmínkou je datová schránka fyzické osoby. Více informací získáte na stránkách MVCR – Portál občana.

Nemůžete věc vyřídit online? Nic se neděje. O výměnu lze zažádat i osobně na úřadě. Více informací najdete v článku Výměna řidičského průkazu.

Vydání řidičského průkazu po autoškole

Jestli jste právě absolvovali autoškolu, čeká vás už jen zařídit vydání řidičského průkazu. Kromě občanského průkazu si s sebou vezměte také posudek o zdravotní způsobilosti a doklad o odborné způsobilost, který nesmí být starší 6 měsíců. A pamatujte – než budete mít doklad v ruce, nesmíte usednout za volant. 

Co dělat v případě krádeže nebo ztráty

Jestli vám někdo ukradl peněženku nebo jste omylem řidičák vytrousili někde v MHD a už si k vám nenašel cestu zpátky, je potřeba zažádat o nový. Na úřadě vám obratem vydají Potvrzení o oznámení ztráty nebo odcizení. S tímto formulářem můžete až 30 dní řídit, dokud vám nevydají klasický doklad. Stejně se postupuje i v případě, že jste řidičský průkaz zničili.

Navrácení řidičského průkazu po vybodování

Odebrání řidičského průkazu je nepříjemnou záležitosti. Jestli jste o něj přišli kvůli vybodování se, po uplynutí stanovené lhůty ho můžete získat zpět. Jak postupovat? Tak v tomhle případě je situace trochu složitější. Jednak budete muset absolvovat přezkoušení v autoškole. A úřad po vás bude chtít papíry navíc. Co všechno vzít s sebou?

  • Rozhodnutí o prominutí zbytku trestu (jestli se vás to týká),
  • občanský průkaz,
  • doklad o absolvování odborné způsobilosti,
  • zdravotní posudek,
  • žádost o vydání řidičského průkazu.
řidička

Jak zažádat o vrácení řidičského průkazu po spáchání přestupku

Řidičský průkaz vám může být odebrán nejen potom, co se vybodujete, ale i za spáchání nějakého závažnějšího přestupku. Jak postupovat při žádosti o vrácení řidičského průkazu, který byl odebraný za spáchaný dopravní přestupek?

Po uplynutí poloviny doby zákazu můžete požádat o prominutí zbytku trestu, kdy nesmíte řídit. Opět budete žádat tam, kde vám zákaz uložili. Tedy na správním úřadě nebo na soudu. Příslušný úřad nebo soud vaši žádost zváží a může či nemusí vyhovět.

V případě, že vyhoví, požádejte o vrácení svého řidičského oprávnění na odboru dopravy podle místa bydliště. Bez řidičského průkazu se na silnice nevracejte, i když už vám zákaz skončil. Dopustili byste se přestupku proti ustanovení zákona o silničním provozu č. 361/2000 Sb, za který hrozí pokuta až 50 000 Kč. ŘP totiž musíte na odboru dopravy „odblokovat“. Stačí vyplnit žádost o vrácení a je to.

  • Pokud uplynula doba kratší než jeden rok, musíte odboru dopravy předložit kladný posudek o zdravotní způsobilosti a posudek od dopravního psychologa.
  • V případě, že je lhůta delší než jeden rok, musíte doložit také doklad o odborné způsobilosti. Ten získáte tak, že absolvujete přezkoušení v autoškole.

Vydání mezinárodního řidičského průkazu

Jestli se chystáte do zemí mimo EU, budete potřebovat speciální oprávnění. Využijete ho nejen při řízení, ale i při půjčování vozu v autopůjčovně nebo při celních a policejních kontrolách. Jak si ho vyřídit se dočtete v našem článku Jak získat mezinárodní řidičský průkaz? A kde je potřeba.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články