Domů » Vozidlo » Elektromobil » Dotace na elektromobil: Máte na ně nárok?

Dotace na elektromobil: Máte na ně nárok?

0

Dotace na elektromobil v roce 2024. Ano, nebo ne? Pro koho a za jakých podmínek? Podíváme se na to, kdo má šanci získat dotovaný elektromobil a kdo má v současné době smůlu.

Dotace na elektromobil: Máte na ně nárok?

Dotace na elektromobil

Dotace na elektromobil jsou v některých zemích Evropské unie celkem běžnou záležitostí. Elektromobilita jde ruku v ruce s trendem odklonu od fosilních paliv, který navíc akcelerovala válka na Ukrajině. Je trochu smutné, že v České republice dotace v tomto směru moc, nebo spíš vůbec, nefungují. Tedy jak pro koho.

Dotace na elektromobil pro fyzické osoby

Dotace na elektromobil pro fyzické osoby v České republice v současné době neexistují. Tyto osoby mohou požádat pouze o dotaci na instalaci nabíjecích stanic prostřednictvím programu Nová zelená úsporám.

Dotace na elektromobil pro české podnikatele a firmy

Dotace je zaměřena na české podnikatele a firmy všech velikostí, od živnostníků až po největší společnosti právě díky dotačnímu programu Záruka Elektromobilita – 1. výzva. Konkrétně se jedná o poskytování bankovní záruky za komerční úvěr od leasingové společnosti nebo banky, spolu s finanční dotací. Jednou z podmínek pro získání této dotace je potřeba financování nákupu elektrovozu prostřednictvím úvěru.

Dotace pro veřejný sektor

Dotaci také může dostat veřejný sektor, tedy města, kraje, úřady, státní organizace, školy, registrované církve, neziskové organizace a další jiné organizace. Pro tyto organizace platí dotační program s názvem Ekomobillita. Příspěvky se rozdávají i na budování nabíjecích stanic. Dotace totiž financuje Evropská unie, která je schválila v rámci rozvoje veřejného sektoru. Kromě klasických elektromobilů lze zažádat o příspěvek na plug-in hybridy a vozidla s pohonem na CNG.

Jaké jsou výše dotací?

Výše dotací pro elektromobily se liší v závislosti na konkrétním dotačním programu.

Program Nová zelená úsporám

Program Nová zelená úsporám poskytuje dotace fyzickým osobám, který není přímo určen pro elektromobily. Místo toho se dotace využívají pouze na instalaci nabíjecích stanic.

Program Nová zelená úsporám umožňuje žádost na finanční podporu ve výši až 15 000 Kč na instalaci dobíjecí stanice do jedné domácnosti. Dobíjecí stanice je možné získat pouze v případě, že je kombinována se zateplením, novostavbou nebo výměnou a instalací zdrojů energie.

Bytové domy mají také možnost využít podobnou formu podpory. Majitelé nebo Společenství vlastníků jednotek (SVJ) mohou požádat o dotaci ve výši 25 000 Kč na každou nabíjecí stanici. Celkový počet podporovaných stanic je omezen maximálním počtem bytů v daném domě.

Program Záruka Elektromobilita – 1. výzva

Dotační program s názvem Záruka Elektromobilita – 1. výzva je zaměřena na české podnikatele a firmy všech velikostí, od živnostníků až po největší společnosti.

Ministerstvo průmyslu a obchodu poskytne žadatelům až 200 000 korun jako příspěvek na osobní automobily. Podpora pro nákladní a vodíkové vozy může dosáhnout až 300 000 korun.

Pokud jde o finanční podporu pro dobíjecí stanice, ta může dosáhnout až 50 000 korun u stanic typu AC a až 100 000 korun u stanic DC s výkonem do 40 kilowattů. Pro stanice s vyšším výkonem, tedy nad 40 kilowattů je možné získat podporu až ve výši 150 000 korun.

Program Ekomobilita

V dotačním programu s názvem Elektromobilita může žádat o dotaci veřejný sektor.

V programu Ekomobilita je stanovena finanční podpora pro elektromobily ve výši 300 000 korun. V případě vozidla na vodíkový pohon, dotace činí až 500 000 korun.

dotace na elektromobil pro firmy

Jaké jsou podmínky pro dotace?

Podmínky pro žádost o dotaci pro elektromobily se liší v závislosti na konkrétním dotačním programu.

Podmínky dotace Nová zelená úsporám

  • Podpora je pouze pro dobíjecí stanice, které mají schopnost řídit množství elektřiny, a které mohou přijmout během dobíjení elektromobilu ze sítě.
  • Dobíjecí stanice a odpovídající parkovací místo musí být umístěny na pozemku, který má žadatel ve vlastnictví.
  • Dobíjecí stanice nejsou určeny pro veřejné nebo komerční využití.

Podmínky dotace Záruka Elektromobilita – 1. výzva

  • V současné době mají firmy možnost získat současnou podporu pouze tehdy, pokud si pořídí elektrické nebo vodíkové vozidlo prostřednictvím úvěru nebo leasingu, který zabezpečí Národní rozvojová banka.

Podmínky dotace Elektromobilita

  • Žadatel musí zajistit trvalou udržitelnost svého projektu po dobu 3 let po jeho dokončení.
  • Vozidla, která budou zakoupena, nesmí obsahovat olovo, rtuť, šestimocný chrom ani kadmium.
  • Příjemce dotace je povinen informovat o tom veřejnost, že jejich projekt byl částečně financován ze Státního fondu životního prostředí České republiky.

Jak a od kdy je možné o dotace požádat?

Dotace na elektromobil je možné požádat v předpokládaném termínu, a to od března 2024 do září roku 2025, nebo do vyčerpání celkové částky, která je určena pro dotace.

Aktuálně je možné o jednotlivé dotace požádat prostřednictvím elektronického podání na stránkách zadosti.sfzp.cz. Dále můžete využít služeb firem, které se specializují na podávání žádostí.

Dotace v zahraničí – jak to funguje?

Proč to v zahraničí funguje a u nás nikoliv? Přistupují k tomu trochu jinak.

Tak například plošné dotace na elektromobil v Německu byly postavené na úplně jiném principu. Nefinancovala to Evropská unie, ale Německo samo. Ostatně, koncem roku 2023 zrušilo Německo dotace na elektromobil. Uvádí se, že od roku 2016 díky dotacím a programu na elektromobil, vyplatilo Německo na dotacích přes 10 miliard EUR. Aktuálně díky zrušeným dotacím na elektromobily, tak prodeje razantně propadli.

Obdobně je na tom je i Rakousko. Od roku 2023 mají dotační program, kde chtějí podpořit elektromobilitu celkovou částkou 105 milionů EUR. Tento program navazuje na minulý dotační program, který byl velmi úspěšný z předchozích let. Aktuálně na elektromobil v Rakousku můžete dostat až 5 000 EUR, přičemž pořídit si dobíjecí stanici je možné částkou 600 EUR.

Dotace na elektromobily na Slovensku byly v minulosti ve výše 5000 EUR. Podle průzkumů, ale tento dotační příspěvek příliš nezvrátil zájem ve prospěch elektromobility. I s příspěvkem jsou elektroauta pro většinu lidí bohužel stále drahou záležitostí. Ač jsou provozní náklady levnější, pořizovací cena elektromobilu je hodně vysoká. Nemluvě o bateriích (jejich životnosti a kapacitě), kterým spousta lidí moc nevěří.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články