Domů » Vozidlo » Elektromobil » Ceny elektromobilů: Jaká je nabídka na trhu?

Ceny elektromobilů: Jaká je nabídka na trhu?

0

O elektromobilech se mluví jako o autech budoucnosti. Ekologie, nižší náklady, to vše zní krásně. Na jak velkou počáteční investici je potřeba se připravit a co všechno cenu ovlivňuje?

Ceny elektromobilů: Jaká je nabídka na trhu?

Ekologičnost a nižší náklady jsou největším lákadlem

Elektromobily jsou prezentované jako ekologičtější alternativa ke konvenčním automobilům. Při samotné jízdě vyprodukují 0 emisí. A i když zohledníme výrobu elektřiny, stále jsou k přírodě šetrnější než vozy se spalovacím motorem. Otázkou samozřejmě zůstává, jak moc ekologická je výroba baterií, ale i v tomto ohledu se snaží výrobci jít s dobou a využívat obnovitelné zdroje.

Pro elektromobil se zákazníci rozhodují nejen proto, že je ekologický a trendy, ale i kvůli jeho úspornosti a uživatelskému komfortu. Je sice pravda, že s elektromobilem zaplatíte za kilometr méně než u auta se spalovacím motorem, ovšem záleží hodně i na tom, zda budete dobíjet převážně ve stanicích nebo doma.

Domácí nabíjení vyjde dráž, než když nabíjíte na veřejných stanicích. U těch je zase problematická jejich nedostupnost. Ač se na budování nových neustále pracuje a je to o něco lepší než u aut na vodík, stále to není úplně ono a někdy to může způsobit drobné vrásky. Rozvažte tedy, kde vlastně budete nabíjet a zda jste na to připravení.

Faktem stále zůstává, že úspora není tak obrovská, aby dorovnala vysokou pořizovací cenu. Zkrátka nebudete jezdit zadarmo. I z toho důvodu jsou elektromobily pro většinu Čechů hudbou budoucnosti a nevidí mnoho důvodů, proč do nich investovat.

Nevyplatí se vám pár let počkat?

Asi největší problémy s elektromobilem je právě jejich nedostupnost. Obecně patří mezi vozy dražší a málokdo si je může dovolit. Při porovnání s vozy stejné kategorie může jít o rozdíl až o 100 000 Kč. Rozmýšlíte, zda se zadlužit či sáhnout do rodinných úspor a vůz pořídit? Nebo raději pár let počkáte s tím, že se třeba jednou nebude tak drahý?

Od roku 2027 se předpokládá, že výroba elektromobilů zlevní, což by se mělo promítnout i do výsledných cen. Druhou možností je koupit ojeté auto, ale zde je na místě opatrnost, hlavně co se stavu akumulátoru týče.

Za prostorný vůz si připlatíte

V současnosti vůbec nejlevnější elektromobily pořídíte okolo 600 000 Kč, ty ale nejsou příliš vhodná pro větší rodinu. Užijete je maximálně na jízdu po městě. V porovnání s konvenčními automobily je to trochu problém, protože za tuto cenovou hladinu už byste dostali rodinné kombi ve skvělé výbavě.

Raději si tedy promyslete, kdo všechno bude v autě jezdit a na co ho vlastně potřebujete. Na jízdu do kanceláře. Nebo na výlety s celou rodinou a rozvážení ratolestí po kroužkách a do škol?

elektrické auto

Vyšší kapacita baterie = vyšší cena

Před koupí se sami sebe zeptejte i na to, jak daleko chcete jezdit? O elektrických autech se ví, že mají menší dojezd než ta benzínová a naftová. Dnes už to sice není tak hrozné, stále však zaostávají. Celkový dojezd se odvíjí od toho, kolik investujete. Takovým průměrem u vozů okolo jednoho milionu je dojezd cca 400 km.

Pokud se tedy chystáte na delší cesty, už to není tak špatné. Stále je však potřeba ošetřit dostupnost dobíjecích stanic. Levnější elektromobily mají dojezd podstatně nižší, což na městské popojíždění nevadí.

Kdybyste však chtěli vyjet s přítelkyní na hory, je to něco, co vám může plány trochu zkomplikovat. Jestli od elektrického auta očekáváte co nejvyšší dojezd, připravte na to svou peněženku.

Aktuální ceny elektromobilů v Česku pro rok 2024

AutomobilCena pro rok 2024
Peugeot E-208   od 900 000 Kč
Jaguar I-PACE R-DYNAMIC SEod 2 500 000 Kč
Tesla Model Y Long Rangeod 1 456 000 Kč
Nissan Leafod 859 000 Kč
Volkswagen e-Up!od 645 500 Kč
Hyundai Kona Electricod 849 990 Kč
ŠKODA Enyaq iVod 1 240 000 Kč

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články