Domů » Vozidlo » Přehled SPZ podle jednotlivých krajů v České republice

Přehled SPZ podle jednotlivých krajů v České republice

Státní poznávací značka (SPZ) neboli registrační značka (RZ) musí být povinně na každém autě, motocyklu, mopedu. Každá SPZ je v České republice unikátní a je kombinací různých písmen a čísel, která jsou přidělena motorovému vozidlu a slouží k jeho identifikaci. V našem článku vám přinášíme velký přehled o registrační značkách podle jednotlivých krajů, ale mimo to, co je to SPZ na přání nebo kdo může dostat SPZ pro elektromobily.

Přehled SPZ podle jednotlivých krajů v České republice

Tabulka: Registrace vozidel (SPZ) podle jednotlivých krajů

V České republice mají jednotlivé kraje stanovené unikátní identifikační značky, které se pak nacházejí na registračních značkách vozidel. V této tabulce najdete registrační značky podle jednotlivých krajů.

První písmeno zleva, které je na registrační značce, označuje daný kraj, ve kterém bylo vozidlo registrováno.

AHlavní město Praha
BJihomoravský kraj
CJihočeský kraj
EPardubický kraj
HKrálovéhradecký kraj
JKraj Vysočina
KKarlovarský kraj
LLiberecký kraj
MOlomoucký kraj 
PPlzeňský kraj
SStředočeský kraj
TMoravskoslezský kraj
UÚstecký kraj
ZZlínský kraj

Tradiční podoba SPZ: Vývoj značek od okresů k jednotlivým krajům 

Dříve se registrační značky označovali podle jednotlivých okresů, a tak bylo možné zjistit, z kterého okresu vozidlo pochází. S velmi rychlým rozmachem automobilové dopravy bylo v roce 2002 rozhodnuto, že bude na registračních značkách zrušeno označení okresů a nahradí jej označení jednotlivých krajů

A proto od roku 2002 mají běžné SPZky tuto tradiční podobu:

  • 3 znaky, z nichž první číslo a druhé písmeno označuje kraj, ve kterém je automobil registrován.
  • Následuje prostor pro nálepky z STK a kontroly emisí.
  • Následující 4 čísla, které označují pořadí, ve kterém byla registrační značka vydána

Od 1. ledna 2015 již není třeba měnit registrační značku vozidla, pokud bylo vozidlo dříve registrované v jiném kraji. V praxi to funguje tak, že v případě, že zakoupíte vozidlo a bydlíte v jiném kraji než původní majitel, registrační značka a její podoba zůstává zachována. To znamená, že se jich registrační značky neodevzdávají. Avšak v případě, že dojde k poškození, ztrátě nebo odcizení registrační značky, obdržíte novou značku s kódem kraje, ve kterém se nyní nacházíte.

SPZ pro Elektromobily: Označení tzv. zelené mobility

Od roku 2019 je možné na českých komunikacích potkávat automobily s registrační značkou, která začíná písmeny EL. Tato označení je určeno pouze pro SPZ pro elektromobily

O EL registrační značku mohou zažádat všichni, kdo mají tyto vozidla:

  • automobily poháněné elektřinou,
  • vozy na vodík,
  • vozidla, která splňují emisní limity produkce CO2 (tento bod splňují hlavně plug-in hybridy. Emisní limit je stanovený na 50 g CO2 na km. Jestli máte hybrida a toužíte po výhodách EL značky, můžete o ni zažádat. Jen si dávejte pozor na to, abyste se do limitu 50 g/km vešli.

Pro získání SPZ elektromobilu požádejte na registru vozidel. Za tuto značku není potřeba platit a obdržíte ji do 15 dnů od podání žádosti

SPZ na přání: Unikátní registrační značka

SPZ na přání upravuje zákon č. 56/2001 Sb. a je možné si nechat zařídit, a to od roku 2016. SPZ na přání lze získat nejen pro automobily, ale také pro motorky a mopedová vozidla. Každé vozidlo však může mít pouze jednu takovou značku a není možné použít stejnou značku pro všechna firemní vozidla. 

O SPZ na přání je nutné požádat na příslušných místech, kde zaplatíte příslušný poplatek a počkáte na vyřízení žádosti. Po obdržení platby, úřad vystaví značku do 15 dní. Tato značka se následně zaznamená do velkého technického i malého technického průkazu vozidla. Na rozdíl od převozní značky je SPZ na přání trvalou záležitostí.

Za požadavek na SPZ na přání zaplatíte poměrně vysoké částky. 

  • Cena jedné SPZ značky pro osobní automobil stojí 5 000 Kč, tedy 10 000 Kč za 2 registrační značky.
  • Na motocykl nebo moped vám stačí pouze 1 registrační značka, která stojí 5 000 Kč

Nejčastější otázky a odpovědi

Víte jakou mají podobu běžné registrační značky?

První 3 znaky, z nichž první číslo a druhé písmeno označuje kraj, ve kterém je automobil registrován. Následuje prostor pro nálepky z STK a kontroly emisí. Dále následují 4 čísla, které označují pořadí, ve kterém byla registrační značka vydána. 

Je nutné registrační značku při nákupu vozidla měnit?

Od 1. ledna 2015 již není třeba měnit registrační značku vozidla, pokud bylo vozidlo dříve registrované v jiném kraji. V praxi to funguje tak, že v případě, že zakoupíte vozidlo a bydlíte v jiném kraji než původní majitel, registrační značka a její podoba zůstává zachována. To znamená, že se jich registrační značky neodevzdávají. Avšak v případě, že dojde k poškození, ztrátě nebo odcizení registrační značky, obdržíte novou značku s kódem kraje, ve kterém se nyní nacházíte.

Co je to SPZ na přání a kolik stojí vyřízení?

SPZ na přání můžete získat pro automobily, ale také pro motorky a mopedová vozidla. SPZ na přání je tzv. vámi vytvořená registrační značka, kterou si sami zvolíte. O SPZ na přání je nutné požádat na příslušných místech, kde zaplatíte příslušný poplatek a počkáte na vyřízení žádosti. SPZ na přání pro osobní automobil vyjde na 10 000 Kč (za 2 registrační značky), pro motocykly pak 1 registrační značka vyjde na 5 000 Kč. 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články