Rozpočet pro koupi ojetého auta: Kolik vás reálně bude stát ojetina?

Při koupi ojetého vozidla nemyslete pouze na cenu vozidla jako takového. Zaplatit totiž budete muset také dodatečné služby, poplatky, pojištění a opomenut nesmí být ani první servis, který je pro bezproblémový provoz vozidla klíčový. Před stanovením rozpočtu na ojeté auto se tedy musíte zamyslet a všechny položky si ideálně vypsat pod sebe.

Obsah: Rozpočet pro koupi ojetého auta Zobrazit

    Prověření vozidla při výběru

    Zde může být několik způsobů, jak si auto před koupí prověřit. Jedním může být nástroj na kontrolu vozidla podle VIN kódu. Díky tomu získáte cenné informace o historii vozidla a zjistíte také skutečný stav najetých kilometrů. Pro kontrolu vozidla nemusíte využít jen online nástroj, ale skvělým pomocníkem při výběru ojetého vozidla je zkušený automechanik. Ten dokáže odhalit problémy, které by vás v budoucnosti mohly stát hodně peněz. Je možné, že pro vás mechanik auto prohlédne zadarmo, ale nějaká částka mu určitě udělá radost. Využít můžete přímo placených odborných služeb, které se právě fyzické kontrole ojetých automobilů zajímají. Taková služba se vám bude hodit hlavně při dovozu vozu z Německa.

    První servis zakoupeného vozidla

    I když se u většiny ojetých automobilů píše stav „sednout a jezdit“, tak přesně to byste udělat neměli. Po zakoupení vozidlo odvezte k mechanikovi a připravte se na možné investice do spotřebních komponent. Těmi mohou být třeba brzdy nebo kulové čepy řízení. Proběhnout by měl také pravidelný servis, při kterém nechejte vyměnit minimálně motorový olej a filtry. V ideálním případě nechte udělat průplach chladícího systému, výměnu oleje v převodovce a diferenciálech, výměnu brzdové kapaliny a rozvody. Podle druhu vozidla počítejte v tomto případě s investicí jednotek až desítek tisíc Kč.

    Pneumatiky

    Pokud k automobilu dostanete i druhou sadu pneumatik, tak to neznamená, že se vás pneumatiky netýkají. Pokud jsou sjeté, tak bude potřeba nové sady zimních nebo letních pneumatik. Stav pneumatik nechte zhodnotit mechanikem a pokud to bude potřeba, tak s koupí nových neotálejte. Sada pneumatik vyjde podle vozidla na 5 až třeba 40 000 Kč.

    Pojištění vozidla

    Jakmile se vozidlo pohybuje po pozemních komunikacích, tak musí mít uzavřeno povinné ručení. A při prodeji vozidla platí to stejné. Pokud budete chtít, tak vám dnes většina bazarů zajistí uzavření pojištění přímo na prodejně. Povinné ručení je vhodné důkladně porovnat, protože poskytovatelé nabízejí různé nabídky s mnohdy velice rozdílnými cenami. Podle vozidla se cena povinného ručení může pohybovat kolem tří tisíc korun, ale zaplatit můžete třeba 10 000 Kč. Prémiové značky s výkonnými motory znamenají i několik desítek tisíc ročně.

    Dálniční známka

    Pokud využíváte dálnice, tak budete muset na nový automobil koupit novou dálniční známku. Roční dálniční známka u nás stojí 1 500 Kč a váže se na SPZ vozidla.

    Základní výbava automobilu

    Pokud bude některá prvek ze základní výbavy chybět, tak ho budete muset dokoupit. Většinou jsou to poměrně nízké částky. Chybět nesmí hlavně autolékárnička, výstražný trojúhelník a výstražná vesta. Pokud jezdíte do zahraniční, tak uzpůsobte výbavu.

    • Reflexní vesty pro celou posádku (povinné např. v Rakousku a v Polsku)
    • Hasicí přístroj (povinné např. v Polsku nebo v pobaltských zemích)
    • Alkoholtester (povinný ve Francii)

    Picture of Josef Fencl

    Josef Fencl

    Pro některé jsou auta možná pouhým přibližovadlem, ale k tomu se já nehlásím. Jsem také vášnivý turista, který prochází hlavně inzertní servery s ojetinami. Ideální auto je podle mě nenápadné a prostorné, ale disponuje až nepotřebným výkonem.

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *