Policejní vozy umí měřit rychlost i během jízdy. Nemusí kvůli tomu zastavovat.
Kromě radaru je důležitou součástí policejního vozu i kamera . Ty chytřejší už neslouží jen k záznamu videa, ale i k rozeznání, zda některé z projíždějících aut není kradené. Skener SPZ sleduje i to, zda máte zaplacenou dálniční známku.
Jak snadno poznáte neoznačené policejní auto
Neoznačené policejní auto je nenápadné a dokonale splývá s okolím . Takto maskovaná je až jedna třetina vozidel, které policie vlastní. Mají běžnou barvu (například černou, stříbrnou, modrou nebo bílou) a vlastně na první pohled nejsou ničím výjimečné.
Policejní vestavby si těžko všimnete, stejně jako toho, že má radar. Přesto existuje několik poznávacích znamení, podle kterých bezpečně poznáte, o koho jde.
Nejvýraznějším prvkem bývala nezvykle dlouhá anténa . Ta už se dnes tak často nevidí (například na policejním passatu), moderní vozy ji totiž nemají. Po čem byste se tedy měli dívat?
Ztmavená skla . Nejčastěji se to týká jen těch zadních.
Měřící kamerka . Uprostřed čelního skla. Policisté se ji často snaží skrýt.
Skryté majáky . Můžete je zpozorovat, když jedete za vozem, a to ve vrchní polovině pátých dveří. Nejlépe si jich všimnete, když je hezké počasí a prosvítají.
Kamera v chladiči masky . Není na první dobou tak dobře viditelná. Raději se na ni příliš nezaměřujte, abyste nezpůsobili nehodu.
Dvě svítilny navíc ve spodní části nárazníků pod registrační značkou .
Všímejte si stylu jízdy
Na silnicích poznáte maskovaný automobil nejen podle výbavy, která navíc často není vidět, ale především podle stylu jízdy. Policie většinou jezdí 80 až 100 km/h a ráda se schovává za větší vozy, aby na ně nebylo dobře vidět. Drží se v pravém pruhu. Pokud si v zrcátku všimnete, že někdo kopíruje váš styl jízdy a jeho auto vypadá celkem tuctově, nejspíš to bude právě policie.
Jaká auta policie používá
Kromě základní výbavy vozového parku policie do flotil bere i vozy, které odebrala zločincům a nejsou příliš extravagantní, například Audi RS 6 na jižní Moravě. Pojďme se podívat na to, které typy na silnících potkáte nejčastěji.
Dvojkové a trojkové Octavie
Nejčastěji vás policie zastaví právě ve trojkové Octavii s motorem 1.5 TSI, nebo větším 2.0 TSI. Poznávacím znamením může být výrazný přední ochranný rám. Méně často narazíte na Octavie druhé generace, přesto s nimi občas stále jezdí.
Superb
Policejní Superby potkáte zejména na dálnicích. Toto auto má mimochodem v oblibě i Ministerstvo vnitra. Díky silnému výkonu 280 koní si na dálnici poradí prakticky s každým. Kromě toho pomáhá i při nehodách.
Většinou mají tmavě modrou, černou, stříbrnou nebo vínovou barvu. V případě potřeby mohou jet i 300km/h, a proto jim určitě nezkoušejte ujet. Díky tahu na všechna čtyři kola jsou nelítostným dravcem i v nepříznivém počasí, kdy je vozovka kluzká.
Hyundai
Policisté jezdí buď v SUV Hyundaie Tuscon nebo v elektrickém Ioniq. Maskovaná auta mají stejné atributy jako obvykle. Obojí jsou určené hlavně k hlídkování ve městech, Ioniq navíc také jako služební vůz.
BMW
Policejní BMW je k vidění jak v policejním zbarvení, tak v civilním provedení. Na dálnicích jsou tyto extra výkonné vozy určené zejména k tajnému stíhání a dohled.
Aktuálně má dopravní policie rozšířenou svoji flotilu o další vozidla BMW řady 5 . Celkem jich je k dispozici sedmdesát, z toho čtyřicet je v policejních barvách a třicet je v civilním provedení. Tato vozidla mají zabudované zařízení k měření rychlosti, ovšem prozatím nemají potřebný certifikát k samotnému provádění měření. Vozidla jsou také vybavena kamerami vpředu a vzadu pro zmapování a zdokumentování protiprávního jednání.
Zdroj: BMW Česká republika
Zdroj: BMW Česká republika