Auta na vodík: O co jde a jaké mají výhody a nevýhody?
Auta na vodík jsou další z možností, jak snížit emise a ulehčit přírodě. Jejich historie se začala psát před více než 200 lety. Zjistěte, jak fungují a jaké jsou jejich možnosti. Podíváme se na jejich hlavní výhody, nevýhody a možné využití v budoucnosti.
Obsah: Auta na vodík Zobrazit
Jak funguje vodíkový automobil
Vodíkový automobil se vyráběl hned ve dvou typech.
Vůz se spalovacím motorem, který místo benzínového paliva využívá vodík. Motor má buď zážehový nebo vznětový.
Vozy s elektromotorem, které vyrábí elektřinu pomocí chemické reakce vodíku s kyslíkem v palivovém článku. Součástí výbavy je baterie. Jediným vedlejším produktem je pára, tedy čistá voda.
První typ se do výroby vlastně nikdy nedostal, zůstal pouze na úrovni prototypů. Ukázalo se, že je to sice technicky možné, ale vysoce neefektivní. Proto vodíkové automobily, které se dnes vyrábí a používají i na silnicích, jsou vlastně jen jiný druhelektromobilů.
Bohužel, bez baterie se neobejdou. Samotný palivový článek totiž pro jízdu nestačí, nedokáže vygenerovat dostatek energie pro dynamičtější akci jako je například předjíždění, kdy je průměrná spotřeba mnohem vyšší.
Baterie se dobíjí průběžně jako u hybridních vozidel. Dostatečně výkonný palivový článek by byl bohužel příliš rozměrný, nepraktický a pro většinu zákazníků také ekonomicky nedostupný.
Mám ráda dlouhé roadtripy v cizině i v Čechách a dobrodružství, která jinde než za volantem nezažijete. Zajímám se také o nové technologie a inovace v automobilovém průmyslu.