Domů » Vozidlo » Provoz vozidla » Paliva (PHM) » Paliva – Co vše o nich potřebujete vědět?

Paliva – Co vše o nich potřebujete vědět?

0

Každý majitel nebo provozovatel vozu se už někdy musel zamyslet nad tím, co natankovat do vozu. Snad všem je totiž jasné, že spalovací motory potřebují dříve nebo později doplnit nádrž a pokud auta často střídáte, tak vás možná bude zajímat, jestli natankovat benzín nebo naftu. Pokud už ale bude pozdě, tak jsme pro vás připravili článek, kde se věnujeme velkému problému, kterým je natankování špatného paliva do auta. Zodpovíme také vaše otázky týkající se prémiových paliv a aditiv.

Paliva – Co vše o nich potřebujete vědět?
Paliva - Co vše o nich potřebujete vědět?

Jak vypočítat průměrnou spotřebu vozu?

U každého vozu si můžete dohledat průměrnou spotřebu, kterou udává výrobce. Ta se ale v důsledku mnoha faktorů může měnit a vaše reálná spotřeba se může od té udávané hodně lišit. Proto jsme pro vás připravili článek Výpočet průměrné spotřeby paliva, kde také navíc najdete jednoduchou kalkulačku. Díky ní se obratem dozvíte, kolik vás stojí jeden kilometr jízdy a jaká je reálná průměrná spotřeba vašeho vozu. A pokud se vám spotřeba bude zdát moc vysoká, tak jsme připravili i několik lehce aplikovatelných tipů, jak snížit spotřebu vašeho vozidla.

Koupit auto na benzín nebo na naftu?

Název článku Benzín nebo nafta? Jaký druh vybrat vám nejspíš napoví, čemu se věnujeme. Oba druhy paliv mají své pro a proti, tudíž byste se měli pečlivě rozhodnout, co je pro vaše využívání vlastně vhodné. Nečekejte ovšem, že vám přineseme jednoznačnou odpověď. Ta totiž není. Řekneme vám ale, nad čím se před výběrem vozidla zamyslet, abyste později nelitovali. Do přehledné tabulky jsme shrnuli výhody i nevýhody benzínu a nafty.

Jak se vyznat ve značení benzínu a nafty?

Když přijedete na čerpací stanici, tak tam nenajdete označení benzín a nafta. V roce 2018 se označení paliv sjednotilo napříč celou Evropou a my si ve článku Nové značení benzínu a nafty popíšeme, co označení paliv znamená. Nebudeme se věnovat pouze základnímu dělení paliv, ale také způsobům, jak nové zkratky vznikly.

Co když natankujete naftu do benzínového auta?

Tohle se může stát i zkušeným řidičům, proto byste tohle téma neměli brát na lehkou váhu. Stačí jednou naskočit do zapůjčeného nebo firemního vozu a před tankováním se dostatečně nezamyslet. Tato chyba může mít ale katastrofální dopad na motor. Dozvíte se proto, co dělat při natankování špatného paliva, abyste předešli poškození vozu. Budeme se věnovat nejen naftě v benzínovém voze, ale také benzínu natankovanému do dieselového agregátu.

Je potřeba aditivovat naftu?

Polovina automobilů na území naší země má pod kapotou naftový motor. I když se tomu tak v některých případech nemusí zdát, tak naftové motory jsou velice citlivé na kvalitu nafty, kterou do nich tankujete. Jednou z možností, jak vylepšit vlastnosti tankované nafty je právě její aditivace. Ve článku Jaké aditiva do nafty používat se věnujeme tomu, co to vlastně aditiva do nafty jsou, jaký mají dopad na motor a jaké druhy aditiv do nafty můžete koupit.

Vyplatí se tankovat prémiová paliva?

Při výběru správné tankovací pistole na benzínce jste si už určitě všimli toho, že můžete natankovat také dražší prémiová paliva. Bývají ale výrazně dražší než jejich klasická varianta, takže vás pravděpodobně zajímá, jestli se za taková paliva vůbec vyplatí připlatit. Nebudeme se ale věnovat jen výhodám prémiových paliv, ale vyvrátíme si také časté mýty, které s nimi bývající spojované. Nezapomene si zmínit také další možnosti aditivace paliva.

Aktuální ceny benzínu a nafty ve vašem kraji

Najezdíte mnoho kilometrů, tudíž každá ušetřená koruna na litru paliva dokáže udělat velký rozdíl? Připravili jsme pro vás aktualizovaný přehled cen paliv v jednotlivých krajích České republiky, díky čemuž se můžete rozhodnout, kde na své cestě tankovat.

Kde tankovat naftu bez biosložky?

Aby toho nebylo málo, tak stále musíme kontrolovat, jaké palivo do automobilu vlastně tankujeme. I přes přísné normy jsou některá paliva kvalitnější než jiná. Jedním z parametrů, nad kterým je potřeba se zamyslet, je obsah biosložky v palivu. Biosložka musí být do paliva míchána kvůli zákonům, ale některé řetězce čerpacích stanic se s tím dokázaly popasovat tak, že stále můžete natankovat naftu bez biosložky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články