Co je to účelová komunikace? A můžete po ní jezdit? Přinášíme souhrn nejdůležitějších informací o účelových komunikacích. Jak je definuje zákon a zda pro ně platí omezený přístup pro řidiče.
Co je účelová komunikace
Co všechno je účelová pozemní komunikace upravuje Zákon č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích § 7. Citace je následující:
„Účelová komunikace je pozemní komunikace, která slouží ke spojení jednotlivých nemovitostí pro potřeby vlastníků těchto nemovitostí nebo ke spojení těchto nemovitostí s ostatními pozemními komunikacemi nebo k obhospodařování zemědělských a lesních pozemků.“
Zdroj: Zakonyprolidi.cz
Účelovou komunikaci tedy definuje její účel. Slouží především tomu člověku, na čím pozemku je a vstupují na ní lidé, kteří pozemky užívají. Poznáte ji například podle červených patníků, které označují místo, kde se napojuje na klasickou silnici.
Kdo může užívat účelovou komunikaci
V některých případech můžete účelovou komunikaci využívat i vy sami. Majitel má však právo zažádat, aby na účelovou cestu měla veřejnost omezený nebo žádný přístup, pokud tedy pro to má pádný důvod. Žádost majitele posuzuje úřad obce s rozšířenou působností a Policie České republiky. Citace:
„Příslušný silniční správní úřad obecního úřadu obce s rozšířenou působností může na žádost vlastníka účelové komunikace a po projednání s Policií České republiky upravit nebo omezit veřejný přístup na účelovou komunikaci, pokud je to nezbytně nutné k ochraně oprávněných zájmů tohoto vlastníka. Úprava nebo omezení veřejného přístupu na účelové komunikace stanovené zvláštními právními předpisy tím není dotčena.“
Zdroj: Zakonyprolidi.cz
K omezení vstupu se přistupuje i v případech, kdy by širší veřejnost ničila přírodu.