Domů » Pro řidiče » Modré a červené patníky: Co znamenají?

Modré a červené patníky: Co znamenají?

0

Patníky vídáme hlavně v bílé barvě. Lemují silnice a ukazují nám, kudy vede cesta. To však není jediná varianta, se kterou se na silnicích setkáte. Už jste někdy potkali modré či červené patníky? V našem článku se dozvíte, jaký mají význam.

Modré a červené patníky: Co znamenají?

K čemu jsou bílé patníky a kde na ně narazíme?

Bílé patníky ohraničují kraje silnic. Důležité jsou zejména při špatném počasí a během horší viditelnost. Ve spojení se zapnutými mlhovými světli zaručí, že dojedete domů bez úhony. Právě tehdy, když špatně dohlédneme z jednoho směrového sloupku na druhý, je čas zapnout mlhová světla. Nakonec jsme za ně vděční i v noci, když projíždíme odlehlejšími lokalitami, kde nejsou nainstalované lampy.

Bílé patníky jsou na našich silnicích nejčastější. Tyto směrové sloupky s černými pruhy ve vrchní části jsou doplněné oranžovými odrazkami po směru jízdy. A z druhé strany, proti směru jízdy, mají zase odrazky bílé.

Kdy se začaly sloupky kolem cest používat?

Jaká je historie patníků? Jsou tu s námi už celá tisíciletí, tedy déle, než jakékoliv auto. Obdobu našich patníků, tedy kamenné kvádry kolem cest, stavěli už staří Římané. Využívali je pro lepší pohodlí – aby mohli snáz nasednout a sesednout z koně. Jelikož se o sloupky opírali patami, začalo se jim říkat patníky. Jméno zůstalo, ovšem význam je dnes zcela jiný.

Ale jak je to s patníky barevnými? Jaký je jejich význam a měli bychom, když kolem nich projíždíme, zpozornět?

auto ve sněhu

Co znamenají modré patníky?

Na modré patníky si dejte největší pozor v zimě. Směrové sloupky v této barvě varují před nebezpečím smyku. Dávají se na místa, kde v zimě hrozí námraza, a daný úsek se tak v tomto ročním období stává nebezpečným. Dávejte si na to pozor. Nezvládnutí řízení vozidla patří mezi 10 nejčastějších příčin dopravních nehod v ČR.

Modré patníky jsou často k vidění v odlehlejších oblastech v lesích a na horách, všude tam, kde přes vozovku teče voda, dále v zatáčkách, či na mostech. K podivu některých řidičů jsou však nainstalované i podél některých částí českých dálnic. A to zejména na těch, které se stále budují.

Co znamenají červené patníky?

Červené směrové sloupky se umisťují na pravou a levou stranu ve směru jízdy. Sloupky potkáte tam, kde se k silnici připojuje účelová komunikace, kde tedy je její vyústění na jinou pozemní komunikaci.

Určitě si na ně dejte pozor, protože značí zemědělské a lesnické cesty. Ale mohou ukazovat i na výjezd z čerpací stanice, továrních, letištních prostorů nebo z garáže. Prostě vám dávají signál, že na silnici může vjet někdo další.

Řidiči, kteří přijíždějí z této cesty (tedy zpoza červených patníků), mají sice dát přednost projíždějícím vozidlům. Přesto je na místě opatrnost. Z traktorů a dalších těžších pracovních vozů bývá horší výhled. I když to nemusí být úmyslná nedbalost, přeci jen by mohlo dojít k nehodě. Pomalejší jízdou a ostražitostí proto rozhodně nic nezkazíte.

K čemu slouží zelený sloupek neboli baliseta?

Zelenobílé sloupky jsou k vidění na vytížených a nebezpečných místech. Mají usměrňovat provoz a zdůrazňují středové čáry. S jejich pomocí se vymezuje prostor, kde řidič nemá co dělat. Brání v tom, aby si lidé zkracovali cestu nebo parkovali tam, kde nesmí (někdy prostě ani pokuty za parkování nejsou dostatečnou pákou).

Jsou z měkkého materiálu. Pokud by do nich někdo narazil, nic se mu nestane. Jelikož jsou zelené balisety nevzhledné a lidé ve městech si na ně stěžují, výrobci nabízí i jiné varianty, bílé a žluté.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články