Co dělat, když najdu odřené auto na parkovišti?

Někdo vám odřel auto na parkovišti a vy nevíte, kdo to byl? Provedeme vás celou situací a poradíme, jak se zachovat. V článku najdete odpověď i na to, jak postupovat v případě, že viník z místa neodjel a chce s vámi situaci vyřešit.

Obsah: Co dělat, když najdu odřené auto na parkovišti? Zobrazit

    Co dělat, když nevíte, kdo vám auto odřel

    Je na vás, jak situaci vyhodnotíte. Jestli jde o banalitu, moc smysl policii volat nemá. Třeba takovou opravu laku na autě zvládnete sami. Kdyby však šlo o něco závažnějšího, vyplatí se to. Hlavně kvůli tomu, aby se nějaký viník vůbec našel. Policie má přeci jen víc pák a prostředků k tomu, aby případ objasnila a zajistila potřebné důkazy. Vystaví také protokol, který využijete při jednání s pojišťovnou.

    Na vás je zdokumentovat, co zdokumentovat můžete a zajistit co nejvíce vlastních důkazů. To znamená opatřit fotografie z co nejvíce úhlů. Nejvíc vás bude samozřejmě místo poškození. Vyplňte záznam o dopravní nehodě a popište, co se stalo a jak k tomu došlo.

    Jestli jsou v oblasti nějací svědci, poproste je, aby s vámi vydrželi do příjezdu policie a poskytli jim své svědectví. V případě, že to pro ně není možné, ať vám na sebe dají alespoň kontakt.

    V posledních letech se při zjišťování viníka osvědčily také sociální sítě. Vyvěste příspěvek s fotografií svého auta, místa a pokuste se zjistit, zda někdo incident neviděl.

    Pokud vidíte, že je na parkovišti kamera, logicky vás asi napadne, že se k záznamu musíte dostat a zjistit SPZ pachatele. Tady opatrně – ostraha nemá právo na to, aby vám ho bez souhlasu majitele vydávala. A sám majitel parkoviště vám ho vydávat nemusí. Od toho jsou tu policisté, aby si od majitele parkoviště záznam vyžádala. Pokud tedy majitel není po vůli, nepřete se s ním a prostě nechte policisty, ať to za vás vyřídí. 

    Na majitele či provozovatele parkoviště se obraťte co nejdříve od incidentu, nejpozději do 15 dní. Potom váš nárok na nahlášení zaniká. Jelikož ale všichni chceme takové nepříjemnosti řešit co nejrychleji, pochybujeme, že byste tak dlouho otáleli. 

    co dělat, když nevíte, kdo vám odřel auto

    Jak to bude s náhradou škody?

    Když je viník neznámý, vyplatí se mít uzavřené havarijní pojištění. To vám zajistí, že peníze v tomto případě dostanete. U havarijka se ale většinou setkáte se spoluúčastí, takže část oprav půjde z vaší kapsy. Může to být cca 20 %, ale někdy vůbec nic. To záleží na tom, jakou máte smlouvu. Zároveň vám pojišťovna nejspíš sníží bonus, tedy budete napříště platit vyšší pojistné.

    Jestli havarijní pojištění nemáte, nárok na proplacení nevzniká. To znamená, že si všechny opravy musíte zaplatit sami.

    Viník z místa neujel

    Naštěstí je mezi námi i dost čestných lidí, a ne každý při sebemenším škobrtnutí hned bere kramle. Pokud jste i vy narazili na férového člověka, který z místa neujel, máte štěstí, protože peníze od pojišťovny dostanete celkem snadno. Postupujte následovně.

    Incident se obešel bez zranění a škoda je do hodnoty 100 000 Kč

    Tak taková situace je ideální. Nemusíte vůbec volat policii. Stačí společně vyplnit Záznam o dopravní nehodě a škodu vám pojišťovna proplatí z jeho povinného ručení. Nemusíte mít sjednané havarijní pojištění, přesto se k penězům dostanete.

    Kdybyste se náhodou nemohli s řidičem dohodnout na tom, kdo co zavinil atd., bude přeci jen nejlepší policisty zavolat. Ti vám pomohou situaci rozřešit.

    Kdyby náhodou viník neměl povinné ručení uzavřené, škodu uhradí garanční fond České kanceláře pojistitelů.

    Škoda přesahuje 100 000 Kč či došlo ke zranění

    V takovém případě policisty volat musíte. Jestli se vám nedaří škodu odhadnout, prostě zavolejte na asistenční službu pojišťovny. V tomhle by vám měli poradit.

    Jaký bude trest pro viníka? To se odvíjí podle toho, jak moc závažná zranění jsou, jak k nehodě došlo, jaké jsou škody atd. Více se dočtete v textu Pokuty za dopravní nehody.

    odřené auto

    Kdy ještě volat policisty?

    • Byl poničen cizí majetek (dopravní značka atd.),
    • majitelem vozidla je třetí osoba (typicky když máte například operativní leasing),
    • nejste schopní obnovit plynulost provozu vlastními silami.

    Detailně jsme se na celou záležitost podívali v článku 7 situací, kdy přivolat policii k dopravní nehodě.

    Nejčastější dotazy

    Někdo vám odřel auto na parkovišti a odjel. Má smysl volat policii?

    Pokud jde o drobné škrábance, pravděpodobně smysl nemá. Musíte to vyhodnotit vy sami. Policie se bude snažit viníka najít (pokud bude dost důkazů), což zvyšuje vaše šance, že vám pojišťovna incident proplatí z jeho povinného ručení.

    Jak postupovat, když najdete na parkovišti odřené auto?

    Zajistěte co nejvíce důkazů – fotografie, svědectví. Kontaktujte pojišťovnu, v případě nutnosti policii.

    Jak je to s náhradou škody?

    Jestli se nenajde viník, peníze dostanete jen v případě, že máte uzavřené havarijní pojištění. Kdyby se přihlásil, opravy půjdou z jeho povinného ručení.

    Picture of Anna Macurová

    Anna Macurová

    Mám ráda dlouhé roadtripy v cizině i v Čechách a dobrodružství, která jinde než za volantem nezažijete. Zajímám se také o nové technologie a inovace v automobilovém průmyslu.

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *