Domů » Zajímavosti » 11 situací, kdy přivolat policii k dopravní nehodě

11 situací, kdy přivolat policii k dopravní nehodě

Stačí chvilka nepozornosti a neštěstí je na světě. Některé situace navíc člověk ani neovlivní. Nejdůležitější je zachovat chladnou hlavu a přivolat odpovídající pomoc. V jakých situacích voláme k dopravní nehodě policii a kdy si vystačíte sami?

Obsah: Kdy je nutné přivolat policii k dopravní nehodě? Zobrazit

    Ne vždy je to nutné

    Věděli jste, že se k dopravní nehodě nemusí volat policisty za každou cenu? Existují situace, kdy si poradíte docela dobře i bez nich. Ulehčíte si tak nervy i čas. Policisty potřebujete hlavně u nehod, které jsou závažnější. Takže, kdy se přivolávat nemusí? Když:

    • při dopravní nehodě není nikdo zraněn,
    • škoda nepřesáhne 100 000 (od července 2025 se limit zvyšuje na 200 000 Kč),
    • nebyl poškozený majetek třetí osoby.

    Pokud jste účastníky dopravní nehody, která splňuje tyto podmínky, vyplatí se vám policisty spíš nevolat. Jednak byste marnili jejich i svůj čas, za druhé viník by dostal pokutu za dopravní nehodu a zápis do karty řidiče.

    Jestli jste se tedy s druhou stranou domluvili na tom, že věc vyřešíte bez policie, stačí sepsat záznam o dopravní nehodě. Podepíšete a předáte pojistiteli. Nejlepší je jednoduše zavolat na asistenční službu, oni vás budou navigovat, co a jak.

    Kdy je nutné nebo vhodné volat policii k dopravní nehodě

    Jaké jsou nejčastější důvody?

    1. Došlo ke zranění nebo úmrtí osob

    Pokud dojde k zranění nebo usmrcení osob. Jakmile je nějaká osoba zraněná, okamžitě vyhodnotíme situaci a v případě potřeby zavoláme záchranku. Policie se volá až potom, případně lze vše řešit přes 112. Pozor, je spousta zranění, která se jako závažná nejeví, ale mohou být fatální. V případě pochybností raději volejte a dispečer už vám poradí.

    2. Škoda přesahuje 100 000 Kč

    Pokud odhadujete, že škoda na vozidlech nebo věcech převyšuje 100 000 Kč, je třeba přivolat policii. Od července 2025 se limit zvyšuje na 200 000 Kč díky novele silničního zákona. S odhadem vám může pomoci asistenční služba vaší pojišťovny.

    3. Poškozen byl majetek třetí osoby

    Policisty k dopravní nehodě voláme i tehdy, když dojde k hmotné škodě na majetku třetí osoby, typicky se jedná o služební, leasingové nebo půjčené vozidlo atd.

    4. Bylo poškozeno příslušenství silnice

    To samé se týká situace, kdy při bouračce poškodíte příslušenství pozemní komunikace – svodidla, dopravní značku a podobně.

    5. Došlo ke střetu se zvěří

    Každý střet se zvěří (srna, divočák atd.) musíte nahlásit policii – i pokud zvíře uteklo. Policie kontaktuje místní myslivecký spolek. Mrtvé, ani zraněné zvíře z místa nikdy neodvážejte. Jedná se o přestupek – zvíře vždy někomu patří. Navíc je to nebezpečné, zraněné zvíře je ve stresu a bývá agresivní, nemluvě o tom, že hostí spoustu nebezpečných parazitů a bakterií, které vám může předat.

    6. Nejde obnovit provoz na silnici

    Některé bouračky jsou opravdu zapeklité. I když třeba škoda není zas až tak dramatická a nikdo zraněný nebyl, ale vy sami nejste schopni zabezpečit obnovení silničního provozu, určitě zavolejte na tísňovou linku a přivolejte policii.

    7. Nedorozumění nebo hádky s ostatními účastníky

    Pokud se nemůžete dohodnout na tom, kdo nehodu způsobil, nebo druhý řidič nechce spolupracovat (nechce sepsat záznam o nehodě apod.), přivolejte policii. Pomůže situaci objektivně vyřešit.

    8. Podezření na alkohol nebo drogy

    Pokud máte podezření, že druhý účastník nehody je pod vlivem alkoholu nebo omamných látek, volejte policii – ta provede dechovou zkoušku nebo test na drogy.

    9. Účast cizinců bez komunikace

    Pokud je druhý účastník cizinec, který nemluví česky a nemáte společný jazyk k vyplnění záznamu o nehodě, přivolání policie může vše urychlit a právně ošetřit.

    10. Řidič od nehody ujel (tzv. „ujetí z místa“)

    Jestliže druhý účastník z místa nehody odjede bez domluvy, jedná se o přestupek nebo trestný čin. Policii volejte ihned.

    11. Podezření na nepojištěné vozidlo nebo neplatné doklady

    Pokud zjistíte, že druhý účastník nemá doklady, technickou nebo zákonné pojištění, je vhodné přivolat policii.

    kdy volat policii

    Jak se chovat při dopravní nehodě

    Dopravní nehoda je stresující situace, ale správné kroky hned na začátku můžou výrazně pomoci – jak z hlediska bezpečnosti, tak i při vyřizování s pojišťovnou. Tady je praktický návod, co dělat krok za krokem:

    1. Zastavte a zajistěte místo nehody

    Vypněte motor, zapněte výstražná světla a oblečte si reflexní vestu. Umístěte výstražný trojúhelník do dostatečné vzdálenosti – na dálnici alespoň 100 metrů za vozidlo, na silnici nižší třídy 50 metrů, přiměřeně podle rozhledových poměrů.

    2. Pomozte zraněným

    Zkontrolujte, zda někdo nepotřebuje pomoc. V případě zranění ihned volejte záchrannou službu (155 nebo 112) a postupujte podle pokynů dispečera.

    3. Zavolejte policii, pokud je to potřeba

    Volejte policii v případech, kdy to vyžaduje zákon – např. zranění, škoda nad limit, poškození cizího majetku, střet se zvěří nebo nedohoda s druhým řidičem.
    Pokud je to možné, nehýbejte s vozidly ani s předměty na místě nehody, mohlo by jít o důležité důkazy. Musíte-li situaci změnit (např. kvůli bezpečnosti provozu), označte si původní polohu vozidel, např. křídou, mobilem nebo nákresem.

    4. Pokud se policie nevolá – sepište záznam o nehodě

    V případě menší nehody, kdy se s druhým účastníkem shodnete a není nutné volat policii, sepište záznam o dopravní nehodě. Uveďte:

    • datum, čas a místo nehody
    • účastníky nehody a jejich vozidla
    • popis průběhu nehody
    • podpisy obou stran

    Formulář doporučujeme vozit s sebou – většina pojišťoven ho nabízí ke stažení.

    5. Vše si zdokumentujte

    Pořiďte fotografie z místa nehody – celkový pohled, poškození vozidel, SPZ, značky, stopy na vozovce. Zapište si údaje o svědcích, pokud nějací jsou. Pomůže to při jednání s pojišťovnou.

    6. Informujte svou pojišťovnu

    Oznámte nehodu své pojišťovně co nejdříve – nejpozději do lhůty uvedené ve smlouvě. Předejte jí veškerou dokumentaci.

    7. Pokud přijela policie – zůstaňte na místě

    Pokud jste zavolali policii, musíte zůstat na místě nehody, dokud nebudete vyzváni k odjezdu.
    S policisty spolupracujte slušně a věcně. Doporučujeme přečíst i článek Jak se chovat při policejní kontrole, kde najdete podrobné rady

     Zdroj: Policie.cz.

    Picture of Anna Macurová

    Anna Macurová

    Mám ráda dlouhé roadtripy v cizině i v Čechách a dobrodružství, která jinde než za volantem nezažijete. Zajímám se také o nové technologie a inovace v automobilovém průmyslu.

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *