Domů » Zajímavosti » 7 situací, kdy přivolat policii k dopravní nehodě

7 situací, kdy přivolat policii k dopravní nehodě

0

Stačí chvilka nepozornosti a neštěstí je na světě. Některé situace navíc člověk ani neovlivní. Nejdůležitější je zachovat chladnou hlavu a přivolat odpovídající pomoc. V jakých situacích voláme k dopravní nehodě policii a kdy si vystačíte sami?

7 situací, kdy přivolat policii k dopravní nehodě

Ne vždy je to nutné

Věděli jste, že se k dopravní nehodě nemusí volat policisty za každou cenu? Existují situace, kdy si poradíte docela dobře i bez nich. Ulehčíte si tak nervy i čas. Policisty potřebujete hlavně u nehod, které jsou závažnější. Takže, kdy se přivolávat nemusí? Když:

  • při dopravní nehodě není nikdo zraněn,
  • škoda nepřesáhne 100 000 Kč,
  • nebyl poškozený majetek třetí osoby.

Pokud jste účastníky dopravní nehody, která splňuje tyto podmínky, vyplatí se vám policisty spíš nevolat. Jednak byste marnili jejich i svůj čas, za druhé viník by dostal pokutu za dopravní nehodu a zápis do karty řidiče.

Jestli jste se tedy s druhou stranou domluvili na tom, že věc vyřešíte bez policie, stačí sepsat záznam o dopravní nehodě. Podepíšete a předáte pojistiteli. Nejlepší je jednoduše zavolat na asistenční službu, oni vás budou navigovat, co a jak.

7 situací, kdy volat policii k dopravní nehodě

Pokud dojde k zranění nebo usmrcení osob. Jakmile je nějaká osoba zraněná, okamžitě vyhodnotíme situaci a v případě potřeby zavoláme záchranku. Policie se volá až potom, případně lze vše řešit přes 112. Pozor, je spousta zranění, která se jako závažná nejeví, ale mohou být fatální. V případě pochybností raději volejte a dispečer už vám poradí.

Škoda na vozidle či přepravovaných věcech převyšuje 100 000 Kč. Taková věc se může těžko vyhodnocovat. Poradit by vám měla asistenční služba pojišťovny.

Policisty k dopravní nehodě voláme i tehdy, když dojde k hmotné škodě na majetku třetí osoby, typicky se jedná o služební nebo půjčené vozidlo atd.

To samé se týká situace, kdy při bouračce poškodíte příslušenství pozemní komunikace – svodidla, dopravní značku.

Střet se zvěří. Když dojde k nehodě kvůli střetu se zvěří, musíte policii zavolat vždy. A to i tehdy, kdy se zvíře sebralo a uteklo. Policie uvědomí majitele (např. myslivecký spolek) o tom, že mají zraněný kus.

Mrtvé, ani zraněné zvíře z místa nikdy neodvážejte. Jedná se o přestupek – zvíře vždy někomu patří. Navíc je to nebezpečné, zraněné zvíře je ve stresu a bývá agresivní, nemluvě o tom, že hostí spoustu nebezpečných parazitů a bakterií, které vám může předat.

Některé bouračky jsou opravdu zapeklité. I když třeba škoda není zas až tak dramatická a nikdo zraněný nebyl, ale vy sami nejste schopni zabezpečit obnovení silničního provozu, určitě zavolejte na tísňovou linku a přivolejte policii.

A potom jsou tu případy, kdy se s ostatními účastníky dopravní nehody nedokážete domluvit na míře zavinění, druhá strana nechce spolupracovat atd. Situaci opět vyřeší policie.

kdy volat policii

Jak se chovat při dopravní nehodě

  1. Používejte reflexní vestu a výstražný trojúhelník.
  2. Zajistěte pomoc těm, co to potřebují. V případě potřeby zavolejte záchranku.
  3. Jestli je to nutné, zavolejte policii. Pokud to situace umožňuje, nehýbejte s auty a s ničím nemanipulujte, jedná se o důkazy. Pokud přesto musíte s něčím pohnout, vyznačte původní polohu. V opačném případě (když se policie nevolá) sepište s protistranou potřebné dokumenty a ty předejte pojišťovně.
  4. Vše si pečlivě zdokumentujte a informujte pojišťovnu.

Když policii k nehodě přivoláte, musíte setrvat na místě. Nesmíte nikam odjet. S policisty spolupracujte – doporučujeme k přečtení článek Jak se chovat při policejní kontrole.

 Zdroj: Policie.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články