Nemáte vlastní auto a mrzí vás účty za taxíky? Hromadná doprava je pro vás nekomfortní, ale nechcete kupovat vůz? Nebo snad narychlo potřebujete sehnat SUV na výlet s celou rodinou? Vyzkoušejte carsharing! Přinášíme 5 věcí, které o něm potřebujete vědět.
Rozdíl mezi carsharingem a spolujízdou. Nebo je to to samé?
Carsharing je anglické označení pro sdílení aut. Častěji než s českým překladem se ale setkáte právě s anglickou verzí. Carsharing je taková alternativa k taxíkům a veřejné dopravě.
Jako carsharing se někdy označují dvě věci:
- Auto si půjčujete sami pro sebe u carsharingové firmy. Většinou přes aplikace nebo webové stránky firmy. Sdílení je za nějaký poplatek. Není to tedy tak, že byste přispívali jenom na benzín.
- Někdy se jako carsharing označuje také spolujízda. Tedy využijete sdílení auta s více lidmi. Třeba na trase Praha-Brno, do školy, práce. Domlouvá se přes sociální sítě nebo fóra. Na benzín se skládá celá posádka a je to hned o poznání levnější. Více v článku Autostop a spolujízda.
Dnes se zaměříme hlavně na carsharing v té první verzi. Tedy probereme ho coby službu půjčování/sdílení automobilů za poplatek od firem či soukromníků.
Žádné starosti s vlastním autem
Proč byste se měli spoléhat na carsharing místo toho, abyste si kupovali vlastní auto? V jakých situacích se vám vyplatí?
- Bydlíte ve větším městě, ideálně v Praze, Brně, Liberci, Plzni nebo ČB (=nejvíc firem)
- Chcete se vyhnout starostem se servisováním, údržbou, parkováním
- Nechcete platit povinné ručení a další poplatky
- Rádi střídáte auta
- Chcete jezdit elektromobilem (i ty některé carsharingové firmy nabízí)
- Nenajezdíte více jak 10 000 Km za rok – tak proč si kupovat auto
Když si budete skrze carsharing půjčovat auto, vlastě budete neustále mobilní. A přitom vám odpadnou všechny starosti, které se s vlastnictvím vozu pojí. Carsharing je ideální i pro ty z vás, kdo se běžně přepravují pomocí hromadné dopravy, ale sem tam auto potřebují. Třeba na rodinný výlet nebo stěhování. K zapůjčení jsou běžná auta, velké rodinné vozy, ale třeba i dodávky atd.
Jak to celé funguje a kolik carsharing stojí
Princip je jednoduchý. Zaregistrujete se a vyplníte formulář – jméno, kontaktní informace. Následně svou registraci potvrdíte v mailu a ofotíte své osobní doklady. Většinou se požaduje jak řidičský, tak občanský průkaz.
Jak se za carsharing platí? Jednoduše, online kartou. Tu si můžete uložit do aplikace firmy, případně ji zadávat pro každou platbu zvlášť. Běžně aplikace podporují platby formou Google Pay, Apple Pay atd.
Nedivte se, když po vás bude společnost chtít složit vratnou kauci. Zablokují ji na vaší kartě, potom můžete začít auto používat. Jinde je zase nutné nejprve zaplatit nějaký vstupní poplatek.
Jaká je cena? Carsharing většinou vyjde na cca 4 až 6 Kč za ujetý kilometr. Cena se může lišit podle poskytovatele a také typ auta, který jste si zvolili.
Existují 3 druhy carsharingu
Sdílení aut může vypadat různě. V zásadě se setkáte se 3 systémy.
- Roundtrip carsharing či Station-based carsharing – firma nakoupí flotilu aut, které nabízí ke sdílení. Do vozů je vstup přes aplikaci nebo čipovou kartu. Firma má většinou nějaká svoje místa, kde parkují. Auto si rezervujete dopředu. Vracíte ve stanovený čas na předem určené místo.
- Free-floating carsharing – auta se dají převzít a zase odevzdat kdekoliv, firma funguje po celém městě. Většinou není možné auto rezervovat dopředu. Ideální pro krátké výpůjčky.
- Sdílení mezi lidmi, peer-peer carsharing – jak už název napovídá, auta mezi sebou sdílí samotní lidé. Své vozy nabízí skrze platformu nějaké firmy, která výpůjčku zastřešuje. Bere si za to nějakou provizi. Většinou se nedá půjčovat bezkontaktně, musíte osobně za majitelem. Minimální doba výpůjčky je 1 den.
Poskytovatelé, na které je spoleh
Nejčastější dotazy
Carsharing většinou vyjde na cca 4 až 6 Kč za ujetý kilometr.
Například HoppyGo, Autonapůl a další.
Prvně je nutné se zaregistrovat na dané platformě. Předání většinou probíhá bezkontaktně (čip, aplikace), ovšem bývá nutné složit nějakou kauci.