Domů » Pro řidiče » Pojištění a služby » Autostop a spolujízda v ČR a v zahraničí. Co je lepší?

Autostop a spolujízda v ČR a v zahraničí. Co je lepší?

0

Láká vás jízda stopem? Aby ne – je to skvělý způsob, jak ušetřit a zároveň lépe poznat cizí kulturu. Ovšem ani stopování po ČR ještě nevymřelo. Alternativu představuje carsharing neboli spolujízda. Poradíme, jak si spolujízdu domluvit a na jaké appky je spoleh. 

Autostop a spolujízda v ČR a v zahraničí. Co je lepší?
Obsah: Autostop a spolujízda v ČR a v zahraničí. Co je lepší?

Autostop aneb jízda stopem

Autostop nebo prostě jet stopem. Láká vás představa, že se vydáte za dobrodružstvím po vlastní ose a s minimálními náklady? Tak to jste našli ten pravý způsob, jak na to. Cestování stopem je oblíbené nejen proto, že většinou nic nestojí. Ale v cizině je to zároveň i dobrý způsob, jak poznat místní kulturu a nové lidi.

Jak stopovat a na co se připravit?

Doporučuje se, abyste měli při stopování zavazadlo na viditelném místě (nevypadáte potom jako nějaký „vandrák“, ale skutečný turista) a dobře čitelnou ceduli. Řidič nemá čas číst dlouhé básničky. Takže stačí jméno města a třeba jen ve zkratce. Názvy měst přizpůsobte zemi, ve které se nacházíte.

Počítejte s tím, že se musíte přizpůsobit řidiči, který vás nabere. Jeho tempu, výběru hudby, málomluvnosti atd. Nakonec ani nemusí jet až do vašeho města, ale třeba vás jen přiblíží. V zahraničí se snažte zvládnout alespoň minimum místního jazyka, ne každý umí anglicky.

Co se týče stopařského gesta, zvednutého palce, není to úplně 100% mezinárodní. V některých zemích Afriky a Blízkého východu ho znají jako urážlivé gesto. Raději si tedy udělejte průzkum, než začnete u silnice něco ukazovat.

Bezpečnost stopování

  • Stopujte na místě, kde může řidič bezpečně zastavit
  • Informujte se předem, jestli je stopování v zemi legální. V evropských zemích tomu tak je. Nesmí se ale stopovat na některých místech, například na dálnicích (Dánsko, Norsko a další) či čtyřproudých silnicích (např. Rakousko a Itálie).
  • Pamatujte na vlastní bezpečí – sedáte do auta k cizímu člověku, stát se může cokoliv.

Cestování stopem po Evropě se považuje za bezpečné, zejména v severních, západních a jihozápadních oblastech. Navíc si nemusíte dělat starost s hranicemi, jsme v Schengenu.

Low-cost cestovatelé rádi využívají zejména stopování po Itálii. Italové jsou ke stopařům vstřícní, a můžete tak vesele projet celou zemi. Stopování v Irsku nebo stopování v Norsku jsou rovněž trendy. Vzhledem k vysokým nákladům na dovolenou ve Skandinávii je to určitě něco, co stojí za zvážení.

Spolujízda autem

Jízda stopem je náhodná. Oproti tomu spolujízda je předem dohodnutá, ať už přes aplikaci, sociální sítě nebo internetové fórum. Nejčastěji to vypadá tak, že vás někdo sveze vlastním autem. Ovšem v některých zemích existuje i spolujízda mikrobusy, autobusy či taxíky. V takovém případě se tím částečně nahrazuje funkce veřejné dopravy.

Jak to celé funguje?

Dobrou zprávou je, že v nějakých formách funguje spolujízda úplně po celém světě. Počítejte ale s tím, že je placená. Přesto je to pořád výhodnější forma přepravy než konvenční způsoby. Když cestujete s pomocí aplikace, hned víte, kdo vás vlastně poveze. Řidiči totiž mají hodnocení, stejně jako cestující. Z pohledu bezpečnosti je to tedy o něco jistější varianta.

Platí se většinou cena benzínu, ale někdy může být v ceně zahrnutý i poplatek řidiči za službu, hlavně v cizině. Při spolujízdě do zahraničí sice máte pořád možnost zažít trochu dobrodružství a poznat tamní kulturu. Ale oproti stopu v této formě většinou převažuje komerční ohled – řidiči jezdí, aby si něco vydělali. Pro některé je to práce. Proto nepočítejte s tím, že budou vždy sdílní a v dobré náladě.

Jedná se o skvělý druh přepravy i na pravidelné cesty po republice (tzv. pravidelná spolujízda). Řidiči vás po ČR dopraví do práce či do školy a za rozumný peníz.

Jak začít – aplikace na spolujízdu a další

  • BlaBlaCar – spolujízda dostupná ve 22 zemích Evropy
  • ZipCar – funguje v Evropě, USA a Kanadě
  • Jizdaspolu.cz – české fórum, se kterým vyjedete i do zahraničí (v sekcích jsou nabídky a poptávky, např. spolujízda Chorvatsko, spolujízda Brno-Praha atd.)

Spolujízda je oblíbená hlavně v západním světě – spolujízda po Francii či spolujízda v Německu vám ušetří spoustu peněz za cestování vlakem nebo autobusem. Navíc je to často rychlejší.

Nejčastější dotazy

Jak na spolujízdu v ČR?

Pokud hledáte někoho, kdo by s vámi pravidelně sdílel například cestu do práce nebo do školy, vyzkoušejte některá fóra. V článku poradíme jaká.

Jak funguje spolujízda v zahraničí?

Doporučujeme využívat mezinárodně populární aplikace, které jsou věrohodné. Spolujízdu si skrze ně domluvíte a hned budete vědět také to, kolik vás bude stát a kdo vás poveze.

Jak na stopování v ČR a zahraničí?

Prvně se ujistěte, že je stopování v dané zemi legální. Stopujte tam, kde může řidič bezpečně zastavit a zbytečně neriskujte, co se týče vaší bezpečnosti. Další tipy, jak stopovat, se dozvíte v článku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články