Mýtný systém je provozován za plynulého provozu, a proto se v automatických mýtnicích nezastavuje . Platba je pak řešena dodatečně.
Způsoby platby mýtného v Norsku
Všechna vozidla domácí, ale také zahraniční musí v Norsku platit mýtné. V Norsku tak existují 4 možnosti platby mýtného, které platí pro všechna vozidla do 3,5 tuny. Je na vás, kterou možnost zvolíte, avšak je třeba počítat s tím, že některé možnosti jsou výhodnější, jiné méně.
Před odjezdem do Norska se obecně doporučuje registrace buď u konkrétního poskytovatele mýta, registrace na stránkách epass24 nebo registrace do systému AutoPASS . Poslední možností je jízda bez registrace.
Jakmile je váš vůz a jeho registrační značka registrována , máte ze svého účtu přístup ke všem sdělením, fakturám a provedeným platbám. Mimo to získáváte i některé výhody. Faktury za mýtné budou vystaveny v Českých korunách podle aktuálního kurzu. Platba se obvykle provádí převodem na účet či platební kartou MasterCard a Visa. Registrace vozidla není povinná, avšak je nutné počítat s tím, že při průjezdech mýtnými branami nezískáváte žádné slevy ani snížené sazby mýtného a je vám účtována nejvyšší možná sazba mýtného pro vaši třídu vozidla.
Registrace u poskytovatele mýta
Tato možnost nabízí registraci u poskytovatele mýta . To znamená, že je nutné si vybrat jednoho z poskytovatelů a u něj se zaregistrovat. Díky registraci získáte tzv. dálniční neboli mýtný štítek, který je nutné umístit na vnitřní stranu čelního skla vozu. Tím dostanete výhodnější sazby mýtného a bude vám účtována sazba mýtného na základě registru o životním prostředí vašeho vozidla (tj. nafta, benzín a nulové emise). Mimo to máte možnost si zvolit platby v závislosti na tom u kterého poskytovatele se zaregistrujete. Platby jsou většinou možné bankovním převodem nebo platební kartou. Poskytovatel mýtných služeb vás a vaše auto automaticky zaregistruje do registru o životním prostředí , a tím vám bude účtována správná sazba mýtného pro vaše konkrétní vozidlo.
Poskytovatelé mýtných služeb:
* Platí pouze pro vozy, které mají s LeasePlan uzavřenou leasingovou smlouvu nebo smlouvu o správě vozového parku
Registrace u Epass24
Další možností je registrace u Epass24 . Mýtné obdržíte z každé projeté mýtné stanice. S touto službou nezískáte žádné zlevněné sazby na mýtném, nezískáte ani snížené sazby mýtného, které by se jinak vztahovaly na vozidla s nulovými emisemi. Pokud chcete, aby vám bylo účtováno mýtné správně, je nutné zaregistrovat do registru o životním prostředí na stránkách autopass.no vaše vozidlo. Faktury je možné si zvolit elektronicky nebo nechat zaslat na adresu bydliště. Platba faktur je možná převodem nebo kreditní kartou.
Mýtné bez registrace
Registrace není povinná . Avšak je nutné počítat s tím, že při průjezdech mýtnými branami je vaše vozidlo a registrační značka zaznamenávána automaticky , a to i včetně fotografie vozidla. Bez registrace nezískáte žádné slevy na sazbách mýtného a nedostanete ani žádné snížené sazby mýtného, které by se jinak vztahovaly na vozidla s nulovými emisemi. U možnosti bez registrace je vám účtována nejvyšší sazba mýtného pro vaši třídu vozidla. Pokud chcete, aby vám bylo účtováno mýtné správně, je nutné zaregistrovat do registru o životním prostředí na stránkách autopass.no vaše vozidlo. Dále je nutné počítat s tím, že bez registrace vám faktura za projeté úseky přijde poštou v delší časové prodlevě, i několik měsíců. Faktura se odesílá na adresu majitele vozidla s možností platby bankovním převodem nebo platební kartou.
Systém AutoPASS
Elektronický automatizovaný systém výběru mýtného AutoPASS je možné využít po zakoupení palubní jednotky . Zařízení se musí připevnit na čelní sklo automobilu, a projeté zpoplatněné úseky jsou zaznamenávány a poté vyúčtovány. Systém AutoPASS je vhodný pro ty, co jezdí do Norska často nebo zde tráví více než 2 měsíce na cestách.
Abyste palubní jednotku mohli využít je nutná registrace a uzavření smlouvy s některým z norských provozovatelů mýtného systému. K tomu je dále třeba zaplacení zálohy 200 NOK . Jednotka je pak zaslána poštou nebo k zapůjčení na některém z center v blízkosti mýtných bran nebo na čerpacích stanicích. S jednotkou AutoPASS získáte slevu 10 až 20 % v závislosti na provozovateli mýtného systému.
AutoPASS využijete i v Dánsku a ve Švédsku, kde se na jednotku automaticky přičítají i poplatky za trajekty a přejezd zpoplatněných mostů a parkování v Oslu.
Vybrané mýtné slouží k úhradě nákladů na stavbu nových dálnic, silnic, mostů a tunelů.
Platba mýtného v hotovosti
Platba v hotovosti není možná, až na výjimku. Hotově lze platit na mýtné stanici Atlanterhavstunnelen (Atlantický tunel), a to přímo na místě hotově v norských korunách nebo také platební kartou. Platba pomocí palubní jednotky není možná. Pozor, poplatek za průjezd zde platí i motocykly!
Srovnání cestovního pojištění online
Při cestě do zahraničí nezapomeňte na cestovní pojištění. Pomůžeme vám srovnat nabídky všech pojišťoven a vybrat tu nejvýhodnější. Ušetřete až 50 % z ceny cestovního pojištění.
Úseky zpoplatněné zvláštním mýtem v Norsku
V Norsku existují poplatky za průjezd některých vybraných tunelů a mostů. V tabulce uvádíme ty nejznámější a nejčastěji využívané. Ceny jsou orientační.
Tunel / most Motocykl Osobní vozidlo do 3,5 tuny Nákladní vozidlo nad 3,5 tuny Oslofjord Tunnel zdarma 60 NOK 130 NOK Atlanterhavstunnelen 68 NOK 102 NOK 475 NOK Hallingporten zdarma 86 NOK 175 NOK Finnoy Tunnel zdarma 150 NOK 590 NOK Harstadpakken zdarma 13 NOK 20 NOK Jondalstunnelen zdarma 100 NOK 200 NOK Langsletta zdarma 34 NOK 68 NOK Ryaforbindelsen zdarma 85 NOK 75 NOK Hålogalandsbrua zdarma 90 NOK 225 NOK T-forbindelsen zdarma 30 NOK 60 NOK Hardangerbrua zdarma 129 NOK 385 NOK Kråkerøyforbindelsen zdarma 30 NOK 60 NOK Svinesund zdarma 17,40 NOK 87 NOK
Další zpoplatněné silnice jsou například silnice a soukromé cesty, které jsou přístupné pouze v létě. Jedná se horské silnice a cesty vedoucí k turistickým atrakcím nebo různým chatám. V zimě jsou tyto silnice uzavřeny a označeny značkou Bom vei. U těchto silnic je platba většinou možná platební kartou, což je nejlepší možnost.
Pokuta za jízdu na norských dálnicích
Je třeba počítat s tím, že norská policie je striktní, přísná a pokuty jsou velmi vysoké. A proto je v zájmu každého, aby dodržoval silniční pravidla a předpisy a předešel tak zbytečným komplikacím. Při jakémkoliv dopravním přestupku je jisté, že budete potrestáni. Radary a úseková měření se nachází prakticky všude. Zasílání pokut funguje automaticky a ihned.
Řidič, který nezaplatí fakturu za projeté zpoplatněné úseky řádně a včas zaplatí navíc pokutu ve výši až 300 NOK . Pokud řidič nezaplatí úsek Atlanterhavstunnelen , je mu vyměřena pokuta ve stejné výši, a to 300 NOK .
Platby za mýtné jsou vymáhány i v zahraničí.
Řidič s vozidlem nad 3,5 tuny musí mít součástí zařízení AutoPASS a zároveň musí mít platnou smlouvu z některým ze zprostředkovatelů, jinak mu hrozí pokuta ve výši 8 000 NOK .
Pokuty za překročení rychlosti jsou velmi vysoké. Překročení mimo obec nebo na dálnici je od 850 NOK do 11 600 NOK včetně odebrání 3 trestných bodů . Pokud bude rychlost překročena nad 50 km/h hrozí individuální výše pokuty, odebrání řidičského oprávnění natrvalo a nejméně 30 hodin prospěšných prací.
Velmi vysoká pokuta také hrozí, pokud nedodržujete bezpečnou vzdálenost , hrozí pak pokuta až 9 700 NOK .
V Norsku při jakémkoliv dopravním přestupku je jisté, že budete okamžitě pokutováni. Radary a úseková měření jsou prakticky všude. Pokuty jsou ihned automaticky rozesílány. Za porušení rychlosti je řidič pokutován a také může být potrestán veřejně prospěšnými pracemi nebo v horším případě vězením a odebráním řidičského oprávnění.
Rychlostní limity na norských silnicích a dálnicích
V tabulce najdete rychlostní limity pro motocykly, osobní automobily do 3,5 tuny a nákladní vozy nad 3,5 tuny, a také rychlosti pro autobusy, obytné vozy a automobily s přívěsem.
Rychlostní limity Obec Mimo obec Rychlostní silnice Dálnice Motocykly 50 km/h* 80 km/h 90 km/h 90-100 km/h Osobní vozidla do 3,5 tuny 50 km/h* 80 km/h 90 km/h 90-100 km/h Osobní a nákladní vozy a ostatní vozy nad 3,5 tuny 50 km/h* 80 km/h 80 km/h 80 km/h Autobusy 50 km/h* 80 km/h 80 km/h 80 km/h Automobil + přívěs do 3,5 tuny 50 km/h* 80 km/h 80 km/h 80 km/h Automobil + přívěs nad 3,5 tuny 50 km/h* 80 km/h 80 km/h 80 km/h Obytný automobil do 3,5 tuny 50 km/h* 80 km/h 80 km/h 90-100 km/h Obytný automobil nad 3,5 tuny 50 km/h* 80 km/h 80 km/h 80 km/h
* pokud není uvedeno jinak
Motocykly a osobní automobily do 3,5 tuny mohou jet po dálnici až 90 až 100 km/h, Osobní a nákladní vozidla nad 3,5 tuny mohou jet maximálně 80 km/h.
Rychlostní limity se také snižují v případě, pokud cestujete s karavanem či přívěsem. V tomto případě musíte jet pomaleji , na dálnici a na ostatních silnicích 80 km/h.
Pokuty za překročení rychlosti jsou v Norsku vysoké. Pokud překročíte rychlost v obci nebo mimo obec hrozí pokuta od 850 až do 11 600 NOK , v závislosti na tom, o kolik jste limit překročili.
Podívejte se na to, jaké dopravní předpisy jsou v Norsku .
Dálniční síť v Norsku – přehled úseků
Norsko má malou síť dálnic. Norské dálnice jsou označeny podle čísla evropské trasy. V současnosti je v Norsku přes 240 mýtných stanic. Na stránkách a stránkách Vegvesen.no je interaktivní mapa, na které najdete všechny mýtné stanice, dopravní hlášení a aktuální situaci v Norsku.
Dálnice Úseky v provozu Délka E6 Švédsko E6 – Oslo – Kolomoen 211 km E16 Bergen – Åsane, Brudalen – Kløfta 16 km E18 Momarken – Knapstad, Blommenholm – Langangen, Grimstad – Kristiansand 194 km E39 Sandnes – Stavanger, Bergen – Åsane 21 km
By KS-U92 (Own work) [CC BY-SA 4.0 ], via Wikimedia Commons
Platba trajektů
V Norsku jsou trajekty běžným dopravním prostředkem. V současnosti je platba u trajektů pomocí mýtných bran. Jedná se tedy o stejný způsob platby jako na dálnicích, kdy mýtné brány zaznamenávají SPZ vozidla prostřednictvím AutoPASS . Pokud nejsou mýtné brány, obsluha obchází automobily se čtečkou a skenují SPZ. Platba za trajekt se pak automaticky zašle do mýtného systému.
Přehled spojení trajektem do Norska
Trajekt Frederikshavn (DK) – Oslo (N) Frederikshavn (DK) – Oslo (N) Hirsthals (DK) – Bergen (N) Hirsthals (DK) – Larvik (N) Hirsthals (DK) – Kristiansand (N) Hirsthals (DK) – Stavanger (N) Kiel (D) – Oslo (N) København (DK) – Helsingborg (S) – Oslo (N)
Většinu trajektů spravuje společnost Color Line , poslední trajekt København (DK) – Helsingborg (S) – Oslo (N) spravuje společnost DFDS Seaways
Úlevy z dálničních poplatků (elektromobily apod.)
Zpoplatněné dálnice a silnice mohou používat zdarma pouze motocykly , některá pohotovostní vozidla a vozidla veřejné dopravy. Na některých komunikacích jsou také osvobozeni od mýtného řidiči s omezenou pohyblivostí. Bližší informace najdete na autopass.no .
V současné době nemá Norsko žádnou úlevu z dálničních poplatků pro elektromobily a další vozidla. Platba je nutná, avšak elektromobily mají snížené ceny mýtného například oproti dieselovým nebo benzínovým vozidlům.
Zákaz jízdy kamionů
V Norsku neexistuje žádný zákaz ani omezení, kdy nesmí kamiony jezdit . To znamená, že kamiony mají povolenou jízdu kdykoliv.
Nejčastější otázky a odpovědi
Jsou v Norsku dálniční známky? Ne, v Norsku nejsou zavedené dálniční známky, vybírá se mýtné pomocí mýtných bran. Dálnice, vybrané silnice, ale i tunely nebo mosty jsou zpoplatněné. Mýtné je povinné pro osobní vozy a vozidla do 3,5 tuny a také nákladní vozidla nad 3,5 tuny. Motocykly, čtyřkolky a mopedy mýtné neplatí. Platí pouze průjezd podmořského tunelu Atlanterhavstunnelen.
Jak lze mýtné na dálnicích v Norsku zaplatit? V Norsku je mýtný systém plně automatizovaný a všechna vozidla domácí, ale také zahraniční musí v Norsku platit mýtné. V Norsku tak existují 4 možnosti platby mýtného, které platí pro všechna vozidla do 3,5 tuny a je na vás, kterou možnost zvolíte. Je třeba počítat s tím, že některé možnosti jsou výhodnější, jiné méně. Před odjezdem do Norska se obecně doporučuje registrace buď u konkrétního poskytovatele mýta, registrace na stránkách epass24 nebo registrace do systému AutoPass. Poslední možností je jízda bez registrace.
Jaké jsou možnosti platby trajektů v Norsku? V Norsku jsou trajekty běžným dopravním prostředkem. V současnosti je platba u trajektů pomocí mýtných bran. Jedná se tedy o stejný způsob platby jako na dálnicích, kdy mýtné brány zaznamenávají registrační značku vozidla prostřednictvím AutoPASS. Pokud nejsou mýtné brány, obsluha obchází automobily se čtečkou a skenují SPZ. Platba za trajekt se pak automaticky zašle do mýtného systému.
Zdroj: Vegvesen.no , AutoPASS , fjellinjen.no , fremtindservi ce.no