Který milovník vůně benzínu nikdy nezatoužil vlastnit pravou „Ameriku“, ať se přihlásí. Velká auta se silnými motory mají své příznivce i u nás. Některé modely se dají koupit na evropském trhu běžně, ale pro některé si budete muset za oceán dojet. Jak dovoz aut z USA funguje a kolik to stojí, se dozvíte, když budete číst dál.
Představu o tom, jak vypadá pravé americké auto jste si pravděpodobně utvořili z amerických seriálů z 80. let. Takže se vám vybaví obří krabicoidní sedan s osmiválcovým motorem a spotřebou přes 15 litrů. V zásadě máte pravdu, ale rozhodně to není jediná možnost amerického auta.
Milovníci amerických aut je rozdělují na 5 kategorií:
- Auta dostupná na evropském trhu – jsou pro Evropu upravená a náhradní díly jsou běžně k dostání. Příkladem je Chrysler Voyager, Jeep a některé Fordy.
- Sportovní americká auta – Chevrolet, Ford Mustang
- Moderní „běžná auta“ – např. Dodge Charger je klasické rodinné auto, jehož provoz bude srovnatelný se Škodou Superb. Vypadá ale americky a to se počítá.
- Trucky a SUV – americká SUVéčka jako Dodge Ram jsou v podstatě náklaďáky, které bez problému utáhnou 3 500 kg, ale pro lidskou posádku disponují komfortem kožených vyhřívaných sedaček a dalších benefitů luxusních vozů.
- Veteráni – Přestože opravdový americký veterán je auto z 50. let, podle legislativy jsou veteráni auta od 30 let stáří, takže klidně i ty devadesátkové Chryslery a Mustangy.
Jak si dovézt auto z USA?
Pokud jste milovník aut, fanoušek amerických značek a toužíte po jedinečném zážitku si auto sám vybrat v Americe a dovézt si ho domů, není to nemožné. Ve zkratce budete muset absolvovat tyto kroky.
Odleťte do USA
Současná doba bohužel cestování přes oceán nepřeje a kromě spousty administrativy spojené s autem budete muset řešit očkování, testy na koronavirus a měnící se vládní opatření. Když vás to neodradí, nejpraktičtější bude si zakoupit letenku na Floridu. Stačí s příručním zavazadlem. Nejedete se rekreovat. Florida je oblíbená destinace pro tento účel kvůli teplému stabilnímu podnebí, které autům svědčí, a blízkosti přístavu s pravidelnou námořní dopravou do Německa (např. Jacksonville.
Jakmile dorazíte do USA, půjčte si levné auto v půjčovně a začněte hledat své vysněné auto. Objeďte prodejce, bazary, ale můžete hledat i na internetu a projíždět okolí, jestli někde neuvidíte ceduli „Car for Sale“. U oficiálních prodejců se ptejte na auta z ukončeného leasingu, protože mají zpravidla málo najeto a za příznivou cenu.
Nakupte
Jako cizí státní příslušník byste měli auto koupit bez problému. Může se ale stát, že vám nebudou chtít prodat auto na export a budete muset prokázat trvalou adresu v USA kvůli pojištění. Připravte se, že nákupní proces v Americe funguje trochu jinak, než jsme zvyklí v Evropě. Uvedené ceny jsou sice nízké, ale prodejci získávají profit ze splátek vozu a dalších finančních produktů. Můžete se tedy setkat s problémem, že vám nebudou chtít auto prodat za pevnou cenu a budou vás nutit do financování na úvěr. Pokud se vám tedy povede s dealerem dohodnout a kupní smlouva na auto bude podepsaná, auto bude konečně vaše.
Stejně jako při nákupu ojetého vozu v Česku si musíte prověřit prodejce vozidla, což bude v neznámém prostředí náročnější a budete se muset spolehnout na internetové recenze. Také si prověřte auto. Stejně jako v EU mají americká auta VIN kód, ze kterého se dozvíte nejen počet najetých kilometrů, ale také, zda je auto bourané, jestli došlo k jeho převrácení na střechu nebo zatopení. Kontrola tachometru podle VIN je spolehlivá, bohužel můžete narazit i na falešný VIN kód. Proto kontrolujte nejen VIN na palubní desce, ale i na všech ostatních částech vozidla, kde je uvedený.
Zajistěte dopravu do Evropy
Dovezte auto do přístavu, zabookujte si kontejner (sdílený kontejner vyjde výrazně levněji) a čekejte na nalodění. Případně můžete auto nalodit bez kontejneru, což je sice levnější, ale méně bezpečná varianta. Nalodění i vylodění zabere cca týden a samotná cesta pak cca 6 dní. V mezičase se můžete rekreovat ještě v Americe nebo můžete odletět domů a auto si pak vyzvednout v Brémách (nebo jiném přístavu). Počítejte s tím, že do přístavu už nepojede auto na vlastních kolech, protože pro americké pojištění byste museli mít trvalou adresu v USA a převozní značky tam také nedostanete. S přepravní firmou specializující se na transport aut vás vyjde přeprava v kontejneru přibližně na 1000 $.
Z přístavu si pak musíte zajistit dopravu domů. Řídit auto s americkými značkami není v Evropě zakázáno, takže z přístavu může jet po vlastních, za předpokladu, že máte ke značkám povinné ručení.
Homologace
Ještě než se dostanete k samotnému procesu přihlášení vozu z USA, který je podobný u všech aut z ciziny, budete muset nechat provést homologaci. Bude potřeba upravit světla, pneumatiky, bezpečností pásy apod.