Klimatizace – dobrý sluha, ale zlý pán
Parné letní měsíce mnohdy znamenají pro mnoho z řidičů permanentně zapnutou klimatizaci s nastavenou teplotou, která kabinu vašeho vozu pomalu a jistě přetváří na ledový palác. Jaká je tedy vhodná teplota uvnitř vozu? A na co si u klimatizace dávat pozor? To si povíme v následujících řádcích.
Jak zvolit vhodnou teplotu?
Ideální teplota nastavená na klimatizaci bývá často alfou a omegou pohodlného cestování. Pro zvolení ideální cestovní teploty musíme pamatovat na dva základní faktory. Prvním je fakt, že naše tělo nesnáší dobře dlouhodobý pobyt v prostřední s teplotou nad 25 stupňů Celsia. Je tedy jasné, že zvolená teplota by neměla přesáhnout zmíněnou hodnotu 25 stupňů Celsia. Zároveň je ale třeba pamatovat, že by se teplota v kabině neměla lišit oproti té venkovní o více jak 7 stupňů Celsia. Záleží samozřejmě na každém z nás, ale dle většiny odborníků se pro cestování doporučují teploty mezi 22 až 24 stupňů Celsia.
Proč neměnit interiér v mrazák?
Může se to zdát jako vtip, ale každý z nás jistě zná někoho, kdo si pravidelně v horkých letních měsících nastavuje svou klimatizaci na maximální chladící výkon. To je ovšem to nejhorší, co může člověk učinit a to hned z několika důvodů. Delší pobyt před výdechy klimatizace, chrlící ledový vzduch nesvědčí našim trapézovým svalům a už vůbec ne naší krční páteři. Taková klimatizace pak může způsobit i zablokování krční páteře. Ledový vzduch má rovněž velice negativní vliv i na naše oči. Klimatizace totiž do vozu pouští vzduch zbavený vlhkosti, což v kombinaci s jeho nízkou teplotou může způsobovat zarudnutí a pálení očí. Třetím a nejlogičtějším důvodem proč vůz zbytečně extrémně nechladit je teplotní šok, který naše tělo prožije po vystoupení. Tehdy si člověk přímo koleduje o zdravotní problémy.