Domů » Vozidlo » Provoz vozidla » Autobaterie » Jak správně táhnout automobil a předejít dalším škodám

Jak správně táhnout automobil a předejít dalším škodám

0

V dnešní době má s vlečením auta zkušenosti jen malé procento řidičů. Většinou se totiž nouzové situace řeší rychlými odtahovými službami. Může se ale stát, že bude vlečení bezodkladně potřebné a je několik věcí, které byste měli vědět. Pojďme se tak podívat na několik užitečných rad. Vlečení nepojízdného vozu za autem udělají bezpečnější a snadnější.

Jak správně táhnout automobil a předejít dalším škodám

Důležitá je komunikace

Klíčová je souhra obou řidičů. Vlečení zahrnuje dva pohybující se vozy a v případě nedorozumění se mohou srazit. Dojít k tomu může při rychlém brzdění nebo při neočekávaném zatáčení. Před samotným odjezdem se domluvte na trase a na znameních. Ty jsou důležité právě pro oznámení změny plánu. Mohlo by to skončit nejen jedním nepojízdným vozem, ale i dvěma. Mějte totiž na paměti, že ani ve vlečeném voze není legální držet telefon v ruce. Vyřešit to může handsfree souprava.

Obecné rady jak táhnout automobil

Během jízdy je důležité konstantní napnutí lana. Předejdete tak poškození a cukání. Maximální rychlost během tažení automobilu je stanovena na 60 km/h a nesmí se dít na dálnici. U vlečeného automobilu je důležitá schopnost brzdit a zatáčet. V opačném případě je neřiditelné a je potřeba řešit přivolání odtahové služby. To stejné platí u vozů s propadlou STK, nepřihlášení nebo bez značek. Pro ty je potřeba sehnat podvalník. Při vlečení nebrzdícího vozu na tyči musí být pohotovostní hmotnost vlečného vozidla vyšší než vlečeného.

Jak tedy na to?

Každý vůz by měl být vybaven tažným okem vepředu i vzadu. U novějších vozů je budete muset ručně našroubovat a najdete je v kufru. Dejte si pozor na opačný závit. Auta tedy spojíme vlečným lanem. To musí být delší než 2,5 metrů a kratší než 6 m. Lano provlečte okem a zajistěte kolíkem. Mělo by také být vybaveno červeným praporkem o velikosti 30×30 cm. Tažný vůz musí standardně svítit a za zadní okno taženého vozu uložte výstražný trojúhelník. Nikdy nezapínejte varovná světla, jelikož znemožní využití blinkrů.

Tažené vozidlo následně odbrzděte a zařaďte „neutrál„. V případě automatické převodovky zapněte zapalování zařaďte „N“. V určitých případech bude potřeba povolit pojistku automatické převodovky. Během jízdy mějte na paměti horší akceleraci a také horší výrazně brzdění. Projíždění křižovatek na poslední chvíli tedy nepřipadá v úvahu a počítejte také s horším výhledem z tažného vozu.

Ne všechna auta mohou vléct bez problému

K některým vozům se vážou také omezení. Ty jsou způsobené konstrukcí vozu, který má funkci vlečného. Ukažme si to na příkladu. Vozidla s automatickou převodovkou mohou táhnout maximální rychlostí 50 km/h. Omezená je také vzdálenost. Tyto důležitá čísla najdete v manuálu automobilu.

Foto: BezpečněNaCesty.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články