Domů » Cestování » Kam vyrazit na dovolenou s obytňákem – tipy redakce Autotrip

Kam vyrazit na dovolenou s obytňákem – tipy redakce Autotrip

0

Při výběru cílové destinace musíte brát ohled na spoustu věcí. Záleží i na tom, zda s sebou berete děti, co máte radši – túry, památky, koupání v jezerech či mořích, nebo máte v oblibě vyrazit si někam na kola. Přes to všechno je nejdůležitější bezesporu dostupnost země. Nikdo z nás asi nechce strávit čtyři dny jenom cestou tam a zpátky. První za zmínku tedy stojí sousední státy, do kterých dojedete bez problémů za jediný den. Do těch se vyplatí jet určitě i na víkend, ale když máte celý týden, budete mít možnost vidět víc míst. Pojďme si je tedy rozebrat trochu podrobněji.

Kam vyrazit na dovolenou s obytňákem – tipy redakce Autotrip

Slovensko

Hned z kraje si dovolím zmínit jednu z nejhezčích zemí východní Evropy. Krásnou přírodu najdete téměř všude, a pokud nebydlíte zrovna na západě Čech, nebudete to mít daleko. 

Pro milovníky delších výletu po horách je Slovensko jako dělané. Tatry jsou samozřejmostí a třeba v národním parku Slovenský ráj najdete dech beroucí vodopády a kaňony. Jestliže byste rádi spojili slovenskou přírodu s relaxací, rád bych vám doporučil Thermal park Bešeňová a pokud chcete dát přednost kultuře, Bratislava i její okolí není vůbec špatná volba. Okolo města najdete spoustu kempů a pak můžete hromadnou dopravou či pěšky prozkoumávat samotné hlavní město.

Rakousko

Rakousko

Jestli míříte za teplem na jih a nechce se vám jezdit až někam do Itálie, Rakousko vás nikdy nezklame. Tyrolsko je sice už poněkud daleko, ale myslím si, že aktivním milovníkům přírody to bude stát za to. Pokud byste radši strávili dovolenou v údolí, Wachau Walley je u Dunaje a myslím, že některým cyklistům by se tamější cyklostezka líbila.

Dál se rozhodně podívejte do map, a když vám vyjde počasí, stavte se cestou u některého z rakouských průhledně čistých jezer. Díky jejich vysokému počtu se často stává, že jste na nějaké pláži úplně sami.

Německo a Polsko

Na závěr této podkapitoly jsem si nechal zbylé dva sousední státy, které nemají až na pár výjimek zrovna nejhezčí přírodu. Německo a Polsko bych proto doporučil spíš příznivcům památek a významných měst. I tak najdete v Německu několik lesů, jen je to dost podobné jako u nás v Česku. Chcete-li nějaký typ, Bavorský i Černý les nebo Saské Švýcarsko vás určitě nezklamou.

Na území Polska je pak spousta památek z druhé světové války. Ať už bývalý koncentrační tábor Osvětim, nebo jakýkoliv jiný, krásné historické město Krakov, Gdańsk, Poznań nebo Wrocław, přezdíváný Polské Benátky.

Itálie

Itálie

Ať už jedete za mořem, jídlem, nebo horami, v téhle zemi budete spokojení. Kvůli o něco vyšší vzdálenosti můžete první noc strávit ve zmíněném Rakousku a druhý den přejedete Brennerský průsmyk. Toskánsko je za mě nejlepší volba díky tomu, že leží na severu, tudíž je nejblíž a navíc je to asi nejhezčí část Itálie. Přenádherných měst je tam nespočet. Určitě můžu doporučit návštěvu měst jako je Florencie, Siena, Pisa, San Gimignano s nejlepší zmrzlinou na světě nebo Montepulciano, které má zase skvělé víno. Krásné město, které není příliš turisticky obléháno je Lucca (kousek od Pisy).

O tom by se dalo psát roky, nicméně abych nemluvil jen o této části země, takové Benátky, kde je bohužel od letošního roku zpoplatněný vstup, bych i tak nevynechal. Po celé Itálii je také spoustu kopců a průsmyků, nebo legendární Strade Bianche, které ocení hlavně milovníci cyklistiky.

Francie

Francie

U této velké a ne úplně blízké země bych vyrazil spíš na východ a jih. Pro své obytňáky zde najdete v každé menší vesničce nějaký stellplatz a po okolí je vždy co dělat. Můžete směřovat třeba do Alsaska s malebnými vesničkami a ikonickým vínem, nebo pro milovníky turistiky a cyklistiky Alpy, kde by mohlo být méně turistů. O něco dál můžete pak zavítat do Provence, která bude na jaře obzvláště krásná díky kvetoucím levandulovým polím. Z měst můžu vypíchnout Avignon. Na jihu země leží několik dalších přímořských měst jako například Marseille s historickým přístavem a bazilikou Notre-Dame, Nice a Saint-Tropez, kde se natáčela francouzská komediální filmová série Četníci.

Pyreneje by stáli za zmínku, kdyby ovšem nebyly až na západě Francie, takže o těch někdy jindy.

Švýcarsko

Švýcarsko

Pokud si vyberete na dovolenou tuhle zemi, určitě sledujte dopředu předpověď počasí. Déšť je kvůli vysokému počtu kopců a hor schopný se udržet v jednom údolí i několik dní a na horách je navíc dost proměnlivé počasí. Může se tedy stát, že předpověď ani nevyjde. Jinak se jedná o zemi s hezkými starými baráčky z kamenů, nádherná je i příroda, kterou uvidíte, kam se podíváte.

Musím bohužel vytknout, že k obytňákům ve Švýcarsku nejsou moc přátelští, takže parkoviště v každé vesnici zde není samozřejmostí.

Chorvatsko

Sem jezdí hlavně rodiny s dětmi, a to především za mořem. Ona je pravda, že v této zemi se toho o moc víc dělat nedá, možná chodit na túry. Kopce zde také moc nejsou, a tak musíte brát ohled na počasí, jinak si dovolenou u moře nemusíte užít naplno. Rozhodně si zaplaťte vstup do národního parku Plitvická jezera, kde se natáčel Vinnetou. Dejte si ale pozor, vstup se kvůli vysokému počtu návštěvníků rezervuje i několik týdnů předem.

Dubrovník je jedním z nejnavštěvovanějších měst v této zemi a ještě aby ne, když z historických hradem máte výhled na čisté, modré a klidné Jaderské moře. Kousek od Splitu je pak také krásné městečko Trogir, které určitě doporučujeme navštívit.

Co se dostupnosti týká, do Chorvatska se dá dojet i za den. Počítejte ale se zdržením na hranicích, takže už kvůli tomu je přeci jen lepší si cestu opět rozdělit na dvakrát.

Slovinsko

Slovinsko

Tady se opět potkáte se spoustou národních parků a nespočtem jezer. Slovinsko je jedna ze zemí, která vychází obytným vozům vstříc, takže okolo všech turistických míst najdete nějaké stání.

Začít musím s jezerem Bled, na kterém se nachází ostrov s bohatou historií, stejně jako všechno ostatní okolo tohoto jezera. Kousek od pláže je Camping Bled, který by měl být na jaře snad prázdnější než během léta. Poblíž se pak nachází Triglavský národní park, kde budete mít na výběr z několika kempů. Další místo stojící za zmínku je Kras. Už podle názvu vám může dojít, že se jedná o krásné místo. Je unikátní hlavně jeskyněmi, což znamená skvělé zážitky pro lidi netrpící klaustrofobií, jezery a tamějším dobrým vínem.

Na závěr bych vás chtěl ještě upozornit, že zmíněné destinace nemusí být těmi nejlepšími na podzimní prázdniny. V obou případech by se sice nejspíš jednalo o desetidenní dovolenou, ale z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že na podzim je přeci jen celkem o dost větší zima. Švýcarsko bych tedy rovnou vyřadil a s ním i ostatní hornaté oblasti jakýchkoliv zemí. 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články