Domů » Cestování » Dopravní předpisy a pravidla ve Slovinsku

Dopravní předpisy a pravidla ve Slovinsku

0

Slovinsko je krásná země plná přírodních památek a s přístupem k moři. Před cestou neuškodí prověřit místní dopravní pravidla a předpisy. Pokuty se totiž vyrovnají standardu v západní Evropě. Na co všechno si musíte dát pozor? A jaká jsou silniční pravidla ve Slovinsku? 

Dopravní předpisy a pravidla ve Slovinsku

Shrnutí

Pro průjezd dálnicemi ve Slovinsku potřebujete elektronickou dálniční známku. Vozidla nad 3,5 t platí mýtné. Mýtné platí i osobní automobily v některých úsecích (např. tunel Karavanke). 

Pokuty jsou ve Slovinsku vysoké, vyrovnají se sazbám v západní Evropě. Na druhou stranu jsou zde levné pohonné hmoty. Slovinsko je součástí Vídeňské úmluvy o silničním provozu, a proto by vám měla vystačit povinná výbava podle země registrace vozidla.

Dokumenty, které budete potřebovat

 • Řidičský průkaz, 
 • zelenou kartu, 
 • technický průkaz vozidla, 
 • doklad totožnosti.

Slovinsko patří do Evropské unie a Schengenu.

Rychlostní limity

VozidloV obci (km/h)Mimo obec (km/h)Rychlostní silnice (km/h)Dálnice (km/h)
Osobní a nákladní vůz do 3,5 t5090110130
Motocykl5090110130
Nákladní vůz nad 3,5 t50708080
Autobusy508080100
Automobil + přívěs do 3,5t5090100100
Automobil + přívěs nad 3,5t50808080
Obytný automobil do 3,5t5090100100
Obytný automobil nad 3,5t50808080

Dálniční známka

Ve Slovinsku používají elektronické dálniční známky, které zakoupíte online. Vozidla nad 3,5 t musí mít elektronickou palubní jednotku DarsGo, s jejíž pomocí platí mýto. 

Zpoplatněný je také průjezd tunelem Karavanke na hranicích Rakouska a Slovinska (platí se zde extra mýto, dálniční známka vám cestu nepokryje).

Při cestě na letní dovolenou většina turistů musí kupovat dálniční známku dvakrát nebo rovnou měsíční, jelikož Slovinci nabízí variantu pouze na týden (potom na měsíc atd., viz tabulka). Dejte si na to pozor. Doporučujeme také prolistovat náš článek Vyhněte se dálničním poplatkům ve Slovinsku. 

Elektronická dálniční známka Slovinsko

VozidloTýdenníMěsíčníPololetní (půlroční)Roční
Motocykl8 EUR32 EUR58,70 EUR
Vozidla do 3,5 t a do 1,3 m výšky16 EUR32 EUR117,50 EUR
Vozidla do 3,5 t a přes 1,3 m výšky32 EUR64,10 EUR235 EUR
Vozidla nad 3,5 tMýtnéMýtnéMýtnéMýtné

Povinná výbava

Slovinsko podepsalo Vídeňskou úmluvu o silničním provozu, která se mimo jiné týká i povinné výbavy. Signatáři (přes 60 zemí světa) se ujednali, že budou respektovat povinnou výbavu u vozů z členských států úmluvy podle země registrace. 

Jeden příklad za všechny. Když do Slovinska přijedete autem registrovaným v Německu, policisté budou očekávat, že máte povinnou výbavu podle německých pravidel. 

Faktem nicméně je, že v praxi narazíte na různé legislativní výjimky. Proto doporučujeme před jízdou přizpůsobit povinnou výbavu místním pravidlům. 

Do povinné výbavy Slovinska patří:

 • výstražný trojúhelník (pro motocykly povinný není),
 • reflexní vesta pro všechny pasažéry, kteří se v případě nehody nebo poruchy pohybují mimo vůz (vesty mějte uložené ve vozidle),
 • autolékárnička (povinná pro všechna vozidla s více jak dvěma koly a pouze v případě, že je vůz registrovaný ve Slovinsku),
 • hasicí přístroj (pro nákladní vozy a autobusy),
 • sada náhradních žárovek.

Při jízdě musíte mít celá posádka zapnutý bezpečnostní pás, v obci i mimo obec. Řidič i spolujezdec motocyklu/mopedu musí mít nasazenou bezpečnostní helmu.

Doporučená výbava

Dále doporučujeme vše, co se po cestě může hodit: deka, sada nářadí, startovací kabely, motorový olej, voda do ostřikovačů, náhradní kolo, hever. Do doporučené výbavy patří také autolékárnička.

Pneumatiky a sněžné řetězy

Minimální povinná hloubka dezénu pneumatik během letního období je 1 mm. Od 15.11. do 15.3., a také mimo toto období při zimních podmínkách, musí mít motorová vozidla zimní vybavení. Zimní podmínky nastanou, když je na silnici souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námraza.

Do zimního vybavení patří:

 • zimní pneumatiky s minimální hloubkou dezénu 3 mm
 • letní pneumatiky + sněhové řetězy s sebou v kufru (případně nasazené).

Povinnost svítit

Svícení je ve Slovinsku povinné, během dne můžete používat světla pro denní svícení. Během šera a noci jsou povinná potkávací světla. V případě snížené viditelnosti na 50 m a méně musíte mít zapnuté mlhovky. Když kvůli poruše zastavíte na vozovce, zapněte výstražná světla.

Pokuty

Pokuty ve Slovinsku připomínají sazby v západní Evropě. Pokud tedy nechcete, aby se vám rodinná dovolená prodražila o stovky EUR, jezděte opatrně. Pokud pokutu zaplatíte do 16 dnů od spáchání přestupku, částka se sníží o polovinu. U menších částek se vyžaduje platba na místě.

 • Pokuty za rychlost se pohybují od 40 EUR do 1500 EUR podle závažnosti situace. 
 • Jízda bez pásu 120 EUR,
 • Jízda na červenou 300 EUR,
 • Pokuta za parkování 40 EUR až 200 EUR (podle skutku a situace).

Na přechodu pro chodce na víceproudé komunikaci musíte zastavit, když auto ve vedlejším pruhu stojí a dává přednost chodcům. Chodci mají na přechodu přednost.

Stejně jako v jiných zemích, i ve Slovinsku platí známá pravidla jako:

 • zákaz předjíždění zprava,
 • přednost zprava,
 • značka STOP.

Na kruhovém objezdu platí přednost zprava. Neplatí zde absolutní přednost vozidel, která jedou po kruhovém objezdu. 

Tolerance alkoholu

Ve Slovinsku je tolerance alkoholu stanovená na 0,5 promile. Pokud však s hodnotou do 0,5 promile spácháte dopravní nehodu nebo přestupek, dostanete extra pokutu 300 EUR.

Alkohol nesmí požít řidiči, kteří:

 • mají oprávnění méně než dva roky, 
 • jsou mladší 21 let, 
 • a také profesionální řidiči při výkonu povolání. 

Podívejte se na toleranci alkoholu v zahraničí a připravte se na příští letní dovolenou. Pokud jste požili a nejste si jistí, že se vejdete do limitu, vyzkoušejte naší Alkohol kalkulačku.

Použití autokamery a antiradaru

Palubní kamery se používat smí. Pokud ale chcete záznam zveřejnit, musíte rozmazat SPZ a obličeje ostatních lidí. Kamera nesmí bránit řidiči ve výhledu. Detektory měření rychlosti jsou zakázané, to samé platí o antiradarech. 

Policejní kontrola

Při policejní kontrole nevystupujte z vozidla. Udělejte to jenom tehdy, když vás k tomu policista sám vyzve.

Pokud se vám na území Slovinska stala nehoda, zavolejte policii (113). Ta vám vypíše potvrzení o poškození vozidla. Bez tohoto dokumentu vás s poškozeným vozidlem nemusí pustit při zpáteční cestě domů přes hranice. 

Záchranná ulička

Pokud stojí na dálnici v koloně a před vámi došlo k nehodě, musíte umožnit průjezd vozidel IZS (hasiči, policie, záchranná služba). 

Při tvorbě záchranné uličky využijte pravidlo pravé ruky. Palec = levý pruh, ostatní prsty = další pruhy. Místo mezi palcem a zbytkem prstů představuje uličku pro vozy s předností v jízdě.

Záchranářská ulička
Záchranářská ulička

Cestování s dětmi

Víte, jak cestovat s dětmi do zahraničí, aby byla cesta bezpečná, bezproblémová a s minimem stresu? Věnujte se důkladné přípravě výbavy do auta, mějte se sebou správnou autosedačku a nezapomeňte na praktické autodoplňky do auta.

 • Děti mladší 12 let a menší 150 cm nesmí jezdit vpředu na sedadle spolujezdce. 
 • Děti mladší 12 let a menší 150 cm musí cestovat v autosedačce nebo na podsedáku (=speciální zádržný systém pro děti). 
 • Děti do 12 let se nesmí přepravovat na motocyklu

Telefonování, kouření, jídlo a pití za jízdy

Telefonování za jízdy je povolené pouze s příslušným zařízením, např. handsfree. Při jízdě nesmíte manipulovat s elektronickými zařízeními, která odvádí pozornost od řízení. Kouřit v autě smíte. Co se týče jídla a pití za volantem týče, doporučujeme se občerstvovat hlavně na odpočívadlech. Je to bezpečnější.

Řízení naboso a v žabkách

Řízení naboso a v žabkách zakázané není. Přesto byste měli dbát na to, aby vaše oblečení i boty neohrožovaly schopnost zvládnout řízení.  

Ceny pohonných hmot

Ceny pohonných hmot na Slovinsku patří k těm levnějším v Evropě. Pokud tudy projíždíte, určitě se vyplatí natankovat právě zde. 

Průměrné ceny pohonných hmot jsou ve Slovinsku následující:

 • 1,41 EUR za Natural 95
 • 1,48 EUR za naftu

Doporučujeme zkontrolovat aktuální ceny pohonných hmot těsně před jízdou.

Dobíjení elektromobilu

Slovinsko nabídne dobré pokrytí nabíjecích míst pro elektromobily. Kromě standardních dobíjecích stanic zde najdete i spoustu rychlodobíjecích. Nabíječky na elektromobily často zřizují i poskytovatelé ubytování.

V současnosti je ve Slovinsku okolo 1500 dobíjecích stanic. Využijte interaktivní mapu PlugShare a najděte tu nejbližší. Pro samotnou Lublaň doporučujeme mapu od Chargemap. Více informací o cestování elektromobilem po Slovinsku najdete na stránkách slovenia.info

Půjčování vozidel a cestování půjčeným vozem

Chystáte se na Slovinsku půjčit auto? Půjčovny aut jsou téměř na každém kroku. Především ve velkých městech a vnitrozemí.

Zejména dražší auta ve Slovinsku na hranicích kontrolují pro případy krádeží. Pokud tedy cestujete půjčeným vozidlem, určitě u sebe mějte potvrzení vlastníka o zapůjčení vozidla (platí i u aut na leasing nebo firemních vozidel). 

Kontroly jsou podle informací nejdůkladnější na slovinsko-chorvatských hranicích. Policie nemá slitování a už několikrát zabavila vozidlo obyčejným turistům právě kvůli tomu, že neměli zmíněné potvrzení. 

Jestli se rozhodnete půjčit automobil ve Slovinsku, potěší vás příznivé ceny. Za den půjčení utratíte zhruba 15 EUR (záleží na délce výpůjčky a typu auta). 

Kam k moři

Mezi nejoblíbenější destinace patří:

 • Piran (město na pobřeží),
 • Portorož (luxusní letovisko, kde najdete písečnou pláž),
 • Izola (méně frekventovaná),
 • Koper (hlavní město slovinského pobřeží),
 • Ankaran (zelená oblast a nejdelší písečná pláž Slovinska),
 • Strunjan (nejvyšší útes na Jadranu).

Převážení lyží a snowboardů

Na rozdíl třeba od Rakouska zde neplatí tak přísná pravidla při přepravě lyží a snowboardů. Přesto je doporučujeme přepravovat tak, abyste neohrozili ostatní členy posádky.

Cestování se zvířaty

Mazlíček musí mít vlastní mezinárodní pas zvířete v zájmovém chovu s dokumentací o platném očkování proti vzteklině. Smíte převážet maximálně pět zvířat napsaných na jednoho majitele. Zvíře musí mít mikročip

Mazlíčka převážejte v kufru (prostor musí být oddělený mříží), v přepravce nebo připoutaného na zadní sedačce speciálním bezpečnostním pásem. Více se dozvíte v článku Cestování se psem v autě.

Cestování na kole

 • Cyklisté mají povinná světla a reflektory.
 • Děti do 14 let mají povinnou bezpečnostní helmu. U starších osob se pouze doporučuje.
 • Pokud není k dispozici stezka pro cyklisty, smíte použít silnici. Jezděte ve vzdálenosti 1 m od krajnice.

Karavanem do Slovinska

Kempy najdete ve všech zajímavých oblastech země. K tomu přidejte ještě bohatou síť stellplatzů (dočasná parkoviště bez příslušenství, parkoviště s dílčími službami i stellplatzy s kompletním vybavením). Naplánujte si cestu s pomocí stránek Camperstop.si.

Zejména v sezóně doporučujeme rezervovat kemp předem. Před cestou si nezapomeňte vyřídit řidičák na karavan

Kempování a spaní v autě

Spaní v autě a kempování je možné jen v kempech. Kempování na divoko je ve Slovinsku oficiálně zakázané. Pozor si dávejte hlavně v národních parcích a jejich blízkosti, v sezóně jsou tu policejní kontroly na denním pořádku. 

Důležité kontakty

Důležitá telefonní čísla

 • Integrovaný záchranný systém: 112
 • Hasiči: 112
 • Policie: 113/112
 • Záchranná služba: 112

Velvyslanectví České republiky v Lublani

Nejčastější dotazy

Jaké dokumenty potřebují mít při řízení vozidla ve Slovinsku?

Řidičský průkaz, zelenou kartu, technický průkaz vozidla a doklad totožnosti.

Jak se platí za používání dálnic ve Slovinsku?

Řidiči si musí zakoupit elektronickou dálniční známku online. Vozidla nad 3,5 tuny musí mít elektronickou palubní jednotku DarsGo, s jejíž pomocí platí mýto.

Jaké jsou povinnosti řidičů ohledně pneumatik a sněžných řetězů?

Minimální povinná hloubka dezénu pneumatik během letního období je 1 mm. Od 15.11. do 15.3., a také mimo toto období při zimních podmínkách, musí mít motorová vozidla zimní vybavení. Sem patří zimní pneumatiky s minimální hloubkou dezénu 3 mm a letní pneumatiky + sněhové řetězy s sebou v kufru (případně nasazené).

Jaké jsou pokuty za porušení dopravních pravidel ve Slovinsku?

Slovinské pokuty jsou srovnatelné se západní Evropou. Pokud pokutu zaplatíte do 16 dnů od spáchání přestupku, částka se sníží o polovinu.  

Zdroj: www2.ecpp.si

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články

Nosič kol na tažné zařízení Yakima JustClick 2

Yakima – specialista na nosiče kol na auto

0
Milovníci cyklistiky potřebují čas od času převézt kola do větší vzdálenosti. Jejich umístění v úložném prostoru auta není příliš ideální a bezpečné. Proto je...