Nabíjení elektromobilů zdraží. Platit se bude i za blokování stojanu

0
2465
Hybrid

Dosud si vlastníci elektromobilů užívali mnohých výhod a ústupků, které mnohé právě ke koupi elektromobilu přiměly. Vzpomeňme jen fakt, že elektromobily a některé hybridy v roce 2020 nemusejí platit za dálniční známku. Distributor elektřiny ČEZ doposud po vlastnících elektromobilů vyžadoval platbu paušálem, která na měsíc činila 450 Kč bez DPH a 2 700 Kč na rok bez DPH. To se pak mohlo nabíjet klidně „od nevidím do nevidím“. Bez odpovídajícího čipu si člověk musel člověk zaplatit za odběr u nabíjecí stanice.

Cena nabíjení elektromobilu vzroste, ale někteří ušetří

Cena se následně lišila podle stanice, u které dobíjení probíhalo. U AC stanice se platilo 1,5 Kč/minutu a u DC stanice byla cena 7,5 Kč/min. ČEZ se ale rozhodl placení od základu změnit. Přišel s pěti rozdílnými tarify, které se budou týkat různých skupin řidičů. Zmíněná paušální platba již bude pokrývat pouze určitý odběr elektřiny na měsíc, a po vyčerpání se bude platit za každou další kWh. Podle tabulky můžete vidět že řidič taxislužby zaplatí paušál 1 750 Kč a získá odběr 500 kWh na měsíc. Za každou další kWh zaplatí 3,5 Kč.

Tarif TAXI Obchodní cestující Víkendový řidič Pay as you go Neregistrovaný
Měsíční platba [Kč/měsíc] 1750 550 20000
Poplatek za odběr [Kč/kWh]3,54,55,57,59,5
Předplacená spotřeba [kWh]5001223600

Platit se bude za zbytečné stání u nabíjecí stanice

Každému nejspíš došlo, že neomezený odběr elektřiny je dlouhodobě naprosto neudržitelný. Jednou tak muselo dojít ke změně podmínek, jelikož elektromobilů vskutku i u nás přibývá. Řeší i dobře známé blokování stojanu. Po 90 minutách od započetí nabíjení na rychlonabíjecí stanici bude řidiči účtován poplatek 2 Kč za každou minutu, kdy tam auto zbytečně stojí. Na pomalých nabíjecích stanicích to bude 8 hodin.

O nabití upozorní aplikace

Auto si na stanici řidič samozřejmě nebude muset hlídat, ale o uplynutí času ho upozorní aplikace FUTURE/GO, která řidiči pošle upozornění, že je auto nabité. Vzhledem k velkým změnám si zákazníci ČEZu musí uzavřít novou smlouvu a pokud to stihli do konce února, tak je jim platba za leden a únor odpuštěna.

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno