Pro řidiče Autoškola
🕓 6 min

9 druhů odškodnění po dopravní nehodě

Kdo může žádat o odškodnění po dopravní nehodě a jak? Domůžete se peněz, i když viník od nehody odjel a policisté ho nevypátrali? A jaké druhy odškodnění existují? Na všechno se podíváme v dnešním článku.

Obsah: 9 druhů odškodnění po dopravní nehodě Zobrazit

    Kdo může žádat o odškodnění po dopravní nehodě?

    Stala se vám nehoda a přišli jste během ní k újmě? Nenechávejte to být, možná máte právo na náhradu. Kdo může o odškodnění požádat? Poškozený účastník dopravní nehody, který ale nehodu nezavinil. Je jedno, jestli jste seděli v autě, šli po chodníku nebo zrovna jeli na kole. Na náhradu má totiž nárok řidič a spolucestující, tak chodec a cyklista.

    V případě, že vám byla při nehodě uznaná spoluúčast, stále máte na odškodnění nárok. Odškodné vám ale bude pojišťovnou kráceno. Nedosáhne tedy takové výše, jako kdybyste byli zcela neviní.

    Kde o odškodnění za dopravní nehodu žádat?

    Obraťte se na pojišťovnu viníka. Máte na to ze zákona právo a odškodné se beztak platí z jeho povinného ručení. S viníkem samotným komunikovat nijak nemusíte. Pojišťovna vám zašle formulář, který si necháte vyplnit u ošetřujícího lékaře. Pojišťovnu viníka si vyhledáte podle jeho SPZ.

    Někdy bývá lepší využít služby specializovaného znalce (lze zahrnout do nákladů, tedy si jeho služby nechat proplatit v rámci bolestného u pojišťovny viníka). Najměte si ho skrze firmy, které se zabývají vymáháním odškodného. Běžný lékař totiž nemusí být zběhlý ve výpočtech odškodného či nezahrne všechny položky (body bolesti za operace atd.).

    Bolestné po dopravní nehodě

    Potřebujete kvůli odškodnění vlastní úrazové pojištění?

    Máte sjednané úrazové pojištění? Pak dostanete také peníze od své pojišťovny. Ale abyste odškodnění získali, úrazové pojištění není podmínkou. Vyplácí se totiž z pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou motorovým vozidlem – tedy z povinného ručení viníka.

    Co dělat v případě, že viník od nehody ujel

    Pokud během nehody došlo ke zranění, nebo dokonce k úmrtí, a viník není k nalezení, neztrácejte naději. Bolestné a další druhy odškodnění se budou hradit z garančního fondu České kanceláře pojistitelů. Tento fond slouží k úhradě škod právě od nepojištěných řidičů. Ujetí od dopravní nehody, během které došlo ke zranění, se posuzuje jako trestný čin. Pokud ho tedy policisté někdy odhalí, má se na co těšit.

    Na co nezapomenout

    • Jak postupovat při dopravní nehodě – na prvním místě je bezpečnost a zdraví osob. Ale důležité je zajistit i potřebné důkazy pro pojišťovnu.
    • Jestli chcete mít jistotu, že odškodnění skutečně dostanete, doporučujeme se spojit s právníkem. Ten vám poradí, jak postupovat a připraví potřebnou dokumentaci. Samozřejmě si ale můžete věc vyjednat i sami přímo s pojišťovnou.

    Abyste svou žádost o odškodnění dotáhli až do zdárného konce, neobejdete se bez dokumentace. Mezi ně patří například:

    • lékařské zprávy a znalecké posudky,
    • zprávu od policie,
    • platební doklady za léky, zdravotnické pomůcky a další,
    • oddací list či úmrtní list.

    Finální seznam se bude případ od případu trochu lišit. Úředníci z pojišťovny či právník vám sdělí, co všechno si musíte schovat/opatřit.  

    Jaké jsou druhy odškodnění – 9 příkladů

    Existuje několik forem plnění. Hlavní složkou bývá bolestné. A další druhy?

    • ztížení společenského uplatnění,
    • ztráta výdělku po dobu pracovní neschopnosti,
    • ztráta výdělku po skončení pracovní neschopnosti a při invaliditě,
    • náklady na léčení,
    • věcná škoda,
    • další nemajetková újma,
    • náhrada nemajetkové újmy sekundárních poškozených,
    • náhrada nákladů na výživu pozůstalých,
    • náklady na pohřeb.

    Bolestné

    Bolestné bývá hned první náhrada, kterou dostanete. Jedná se o finanční kompenzaci za bolest a léčbu. Nebojte se o něj říct i v případě, že jste utrpěli „jen“ lehká zranění. Pohmožděniny se naceňují na jednotky tisíc, zlomeniny už na desetitisíce. Závažnější zranění potom v řádech statisíců.

    Ztížení společenského uplatnění

    Toto finanční odškodnění se vyplácí za trvalé poškození na zdraví, které má negativní dopad na pohybové schopnosti. Trvalé poškození se zjišťuje jeden rok od úrazu.

    Ztráta výdělku

    Ztráta výdělku po dobu pracovní neschopnosti se vypočítává tak, že se odečte nemocenská od průměrného výdělku před vznikem škody. Týká se i OSVČ. Ztráta výdělku po skončení neschopnosti nebo při invaliditě se určuje podle rozdílu mezi průměrným výdělkem před úrazem a výdělkem po. U invalidů se navíc k výdělku po úrazu přičítá invalidní důchod.

    Odškodnění za dopravní nehodu

    Náklady na léčení

    Sem spadají nejen náklady na léčení, ale třeba i náklady na bezbariérové úpravy bytu, rehabilitace, předepsané dietní stravování, pečovatelské služby atd.

    Věcná škoda

    Pojišťovna zaplatí náklady na opravu poškozeného vozidla a dalších věcí, které jste měli při nehodě při sobě.

    Další nemajetková újma a nemajetkové újmy sekundárních poškozených

    Nemajetkovou újmou se myslí pokažené aktivity běžného, soukromého života (svatba atd.). Sekundární poškození jsou nejbližší rodina. Újma se nahrazuje tehdy, když jim osoba blízká při nehodě zemře či je závažně poškozená na zdraví.

    Náhrada nákladů na výživu pozůstalých a náklady pohřbu

    Odškodňuje se újma vzniklá kvůli ztrátě živitele rodiny. V případě hrazení nákladů pohřbu se odškodňují také cestovní výlohy nad rámec částky pokryté dávkou pohřebného.

    Nejčastější dotazy

    Jaké jsou druhy odškodnění za dopravní nehodu?

    Bolestné, ztížení společenského uplatnění, ztráta výdělku po dobu pracovní neschopnosti, ztráta výdělku po skončení pracovní neschopnosti a při invaliditě, náklady na léčení, věcná škoda a další. Zatímco některé se vyplácí záhy po incidentu, jiné se vyměřují například až rok po úrazu.

    Kde žádat o odškodnění za dopravní nehodu?

    U pojišťovny viníka. Vyplácí se z jeho povinného ručení. Co dělat v případě, že viník od nehody ujel, se dozvíte v článku.

    Kdo může žádat o odškodnění za dopravní nehodu?

    Účastník dopravní nehody, který ji nezpůsobil. Žádat sice může i ten, komu byla přiznaná spoluúčast, to ale má svá specifika.

    Picture of Anna Macurová

    Anna Macurová

    Mám ráda dlouhé roadtripy v cizině i v Čechách a dobrodružství, která jinde než za volantem nezažijete. Zajímám se také o nové technologie a inovace v automobilovém průmyslu.

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *