Domů » Pro řidiče » Ujetí od dopravní nehody. Přestupek i trestný čin

Ujetí od dopravní nehody. Přestupek i trestný čin

0

Co vám hrozí, když ujedete od nehody? Záleží, jak závažná je situace. V krajních případech se můžete dopustit trestného činu. Ale nenechte se mýlit. I to, že někomu odřete auto na parkovišti a ujedete, se klasifikuje jako ujetí od dopravní nehody.

Ujetí od dopravní nehody. Přestupek i trestný čin

Jaká je pokuta za ujetí od dopravní nehody? A co body?

Za přestupek ujetí od dopravní nehody se přičítá se 7 bodů v rámci bodového systému. Jedná se o jeden z nejpřísněji hodnocených přestupků, což je, vzhledem k závažnosti situace, celkem pochopitelné. To ale není jediné, co hrozí.

  • Pokuta za ujetí od dopravní nehody je na místě do výše 5000 Kč.
  • Pokud by se zahájilo správní řízení, hrozí vám sankce 2500 Kč až 5000 Kč.
  • Jestli jste navíc tento přestupek spíchali dvakrát a víckrát během posledních 12 měsíců, připočtěte si k tomu také zákaz řízení motorových vozidel na 1 až 6 měsíců.

Přestupek je definován jako situace, kdy řidič nedovoleně opustí místo dopravní nehody nebo se neprodleně nevrátí na místo dopravní nehody po poskytnutí nebo přivolání pomoci nebo po ohlášení dopravní nehody.

Pozor – o přestupek ujetí od dopravní nehody se jedná pouze v případě, že nedošlo ke zranění. Pokud by skutečně někdo na místě zraněný byl, závažnost celé situace je mnohem větší. Více jsme se tím zabývali v článku Pokuty za dopravní nehody.

Pozor na poškození majetku třetí osoby

Podle § 47 zákona o silničním provozu nemusíte k incidentu volat policii, pokud škoda nepřesáhla hodnotu 100 000 Kč a na místě je přítomná druhá osoba, se kterou jste sepsali záznam o dopravní nehodě.

Ale co dělat v případě, že jste někomu například poškrábali nebo lehce poničili zaparkované auto a vlastník není k sehnání? Nenechávejte žádné vzkazy a neodjíždějte. Raději na místo zavolejte policii. Více se dozvíte v textu 7 situací, kdy přivolat policii k dopravní nehodě.

Pokud odjedete a později se přijde na to, že jste škodu na majetku způsobili vy, může vás policie obvinit z ujetí od dopravní nehody, případně z nezastavení po nehodě – oba jsou to závažné přestupky bodované nejvyšší sazbou.

Kolik bodů dostanete za ujetí od dopravní nehody

Ujetí od nehody může být i trestný čin

Představte si situaci, že jste účastník dopravní nehody, během které došlo ke zranění osob. Zazmatkovali jste a ujeli. Co vám hrozí? V horším případě i vězení. Jedná se totiž o trestnou činnost. Konkrétně o trestný čin neposkytnutí pomoci řidičem dopravního prostředku.

Toho se může dopustit nejen řidič automobilu, ale také cyklista na kole. Stačí, když jste účastni na dopravní nehodě, ale úmyslně jste neposkytli zraněným osobám potřebnou pomoc. Tedy za předpokladu, že pro vás daná situace nebyla nebezpečná.

Jak už jsme zmínili, nemusíte být viník. Stačí, abyste byli účastníci. A už máte povinnost zastavit. Naprostým minimem je ze zákona to, že:

  • přivoláte lékařskou pomoc,
  • zůstanete na místě do příjezdu policie.

V případě, že odjedete a pomoc neposkytnete, hrozí vám odnětí svobody až na 5 let.

Obdobně se posuzuje také situace, kdy kolem dopravní nehody jen procházíte – tedy jste v blízkosti dopravní nehody, nikoliv její účastníci, a pomoc neposkytnete. Tedy za předpokladu, že jsou na místě lidé, kteří to potřebují.

Za to hrozí vězení až na 2 roky. Kdybyste navíc byli kompetentní poskytnout pomoc na základě svého zaměstnání (např. lékař), posuzovala by se situace mnohem přísněji a vám by hrozilo vězení až na 3 roky.

Ujetí od dopravní nehody, jaká je pokuta?

Jak se chovat při dopravní nehodě se zraněnými

Jako účastník dopravní nehody máte povinnost zastavit a pomoci těm, kteří to potřebují. Zachovejte chladnou hlavu a postupujte s rozmyslem, nezapomínejte na svou vlastní bezpečnost. Zjistěte, jak postupovat při dopravní nehodě a řiďte se zavedenými postupy. V případě nutnosti poskytněte první pomoc.

Na silnicích se bohužel čas od času objeví nezodpovědí řidiči, kteří od nehody ujedou. Nemusí se přitom nutně jednat o viníka. Účastníci nehody musí na místě zůstat, aby pomohli policii při zjišťování viníka.

Nejčastější dotazy

Jaká je pokuta za ujetí od dopravní nehody?

Za ujetí od dopravní nehody, kde nedošlo ke zranění osob, se ukládá pokuta až 5000 Kč. Ve správním řízení potom 2500 Kč až 5000 Kč.

Co hrozí za ujetí od dopravní nehody?

Záleží na závažnosti situace. U přestupku dostanete trestné body a pokutu. Kdyby byl při incidentu někdo zraněný, jedná se už o trestný čin, za který hrozí odnětí svobody.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články