Domů » Vozidlo » Péče o auto » Oprava prověšené stropnice – Jak na to a jaká je cena

Oprava prověšené stropnice – Jak na to a jaká je cena

0

Zvlášť u starších aut se často můžeme setkat s prověšenou stropnicí, respektive s odlepeným čalouněním. Tento problém celkem zásadně narušuje celkový vzhled interiéru a způsobit může nepříjemnosti i během jízdy. V tomto článku se proto podíváme na důvody, které za prověšenou stropnicí v praxi stojí i na možnosti, jak tento problém jednoduše vyřešit.

Oprava prověšené stropnice – Jak na to a jaká je cena

Za prověšenou stropnicí stojí podle odborníků celá řada důvodů. Mezi ty nejběžnější se řadí stáří vozu, vlhkost nebo nedostatečná údržba. Zároveň může jít o opakované poryvy větru, které se vám do auta dostávají, a to zvlášť ty velmi teplé během letních dní.

Kvůli výše uvedeným důvodům následně dochází k rozpuštění lepidla, které čalounění drží připevněné ke střešnímu rámu. Kromě nevzhlednosti vám ale může odlepené čalounění časem i překážet, a proto je v takových situacích potřeba nastalý problém řešit.

K čemu vlastně stropnice slouží?

Stropnice, neboli headliner, plní v každém automobilu důležitou funkci. Jde o tkaninu, která je připevněná k rámu střechy a má udržovat strop vizuálně hladký.

Díky stropnímu čalounění se zároveň jednodušeji pohlcují zvuky a udržuje se díky němu přívětivá teplota uvnitř vozidla. Postupem času ale má tato látka tendenci se uvolňovat a od podložky se tedy oddělovat. Jejímu opětovnému přilepení se tedy časem nevyhne skoro nikdo.

Oprava stropnice pomocí špendlíků nebo sponek

Ideálním a rychlým řešením pro efektivní opravu odlepeného čalounění je použití špendlíků. Použít můžete i nastřelovací sponkovaču, což může být efektivnější způsob než špendlíky. Ty můžete jednoduše připevnit na místo, kde je stropnice prověšená. Díky tomu snadno zajistíte, aby čalounění zůstalo zpět na svém místě.

Jde o řešení, které není časově ani finančně náročné. Vyjde totiž jen na pár desítek až několik stovek korun. Špendlíky můžete jednoduše najít na téměř každém specializovaném e-shopu s tkaninami a navštívit můžete i odbornou kamennou prodejnu domácích potřeb. Sponkovačka je také k dostání v různých e-shopech nebo hobby marketech.

V praxi každopádně stačí, když špendlíky jednoduše zatlačíte skrz látku na pěnovou tkaninu. U sponkovačky máte výhodu, že jen přiložíte na místo, kde má spona být a zmáčknete sponkovačku.

Při této metodě se vám naskýtá i umělecká možnost. Každý má totiž možnost špendlíky uspořádat do nejrůznějších vzorů, díky čemuž může váš headliner nakonec vypadat lépe než před tím. Záleží už ale na vás, jak hluboká ve vás věcí umělecká kreativita. Doporučujeme si však předem upřesnit rozmístění, abyste dosáhli pravidelného tvaru. Ideální vzdálenost je mezi jednotlivými body cca 5-10 cm, tím byste měli docílit, že stropnice nebude mezi jednotlivými body prověšená.

Použijte speciální lepidlo

Mezi nejjednodušší způsoby, jak vrátit prověšenou stropnici zpět do původní podoby, se řadí i použití speciálního lepidla. Jde o způsob opravy, který je vhodný hlavně pro situace, kdy je prověšený třeba jen kousek stropnice.

Myslete každopádně na to, že pro tyto účely je potřeba použít speciální lepidlo, které se užívá přímo na čalounění stropu. Takové lepidlo na e-shopech aktuálně vyjde zhruba na 500 korun. Jsou samozřejmě různé značky i balení, a záleží už jen na vás kolik se do lepidla rozhodnete investovat. Zvolte nějakou střední cestu a těm nejlevnějším se spíše vyhněte, ať celý proces nemusíte za pár týdnů až měsíců absolvovat znovu.

Určitě se vyvarujte použití lepidla, které máte běžně doma. Tím si totiž nijak nepomůžete, naopak celý problém ještě s největší pravděpodobností zhoršíte. Takové lepidlo by se totiž akorát nasáklo do tkaniny, headliner by dostatečně neudrželo, a navíc by panovalo silné riziko ušpinění samotného headlineru i dalších interiérových částí vozu.

Pokud se do akce s lepidlem pustíte, postup je následující. Headliner opatrně odstraňte. Odšroubujte světla, pásy, plastové obložení sloupků nebo clony a stropnici opatrně vyjměte. Zásadní je s touto stropnicí pečlivě zacházet tak, aby nedošlo k jejímu poškození, které by mohlo mít nevratné následky na celý stropní interiér automobilu.

Jakmile se vám to povede, naneste rovnoměrnou vrstvu speciálního lepidla na celou lepenou plochu. Postupujte s nejvyšší opatrností, jinak hrozí, že způsobíte více škody než užitku. Poté vraťte stropnici zpět a nasaďte všechny komponenty, které jste před tím vyndali. Jakmile se vám to podaří, tak na celou plochu stropnice zatlačte, raději opakovaně, a nechte lepidlo působit. Po pár minutách lepidlo zaschne a vy se tak už brzy dozvíte, jestli vaše akce měla úspěch.

Malířský váleček a kombinovaný parní čistič

Další možností je použití speciálního parního čističe a malířského válečku. Díky působení parního čističe se totiž původní lepidlo v obložení stropu roztaví, nicméně díky působení malířského válečku dojde k jeho opětovnému propojení s rámem.

Použití malířského válečku je ideální ve chvíli, kdy je tkanina propadlá pouze kolem okrajů. Koupě parního čističe každopádně není úplně levnou záležitostí. Vyjít může i na několik tisíc korun, a to v návaznosti na značce. Koukněte se ale po bazarech, třeba jej seženete i mnohonásobně levněji. Malířský váleček drahý není a vyjde vás jen na pár desítek korun.

Postup je jednoduchý. Použijte parní čistič na postižené místo, a to klidně opakovaně. Lepidlo se v takovou chvíli díky působení tepla uvolní a malířským válečkem máte následně možnost vrátit vaši stropnici zpět do ideálního stavu.

Pomocí parního čističe se roztaví původní lepidlo v obložení stropu a díky malířskému válečku se znovu připojí k jeho rámu. Po roztavení lepidla bude váleček napomáhat rovnoměrnému tuhnutí lepidla a zabrání vytváření vrásek a záhybů na tkanině.

Závěr

Oprava prověšené stropnice nemusí být náročná a určitě není potřeba se tohoto úkolu bát. Samozřejmě ale můžete vyzvat specialistu ze svého okolí, celková akce ale v takovém případě vyjde o několik stovek až tisíc korun dráž.

Pokud se vám oprava prověšené stropnice povede, bude vám odměnou o mnoho hezčí interiér. Ten oceníte nejen vy, ale i vaše rodina, kamarádi, známí či milenka. Zvýšíte si snadno hodnotu vašeho vozu a zvlášť v případě jeho prodeje můžete od kupujícího inkasovat i o několik tisíc korun navíc.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články