Domů » Cestování » Polsko » Pokuty v Polsku: Které jsou nejčastější a jak je zaplatit?

Pokuty v Polsku: Které jsou nejčastější a jak je zaplatit?

Plánujete výlet k moři, návštěvu hudebního festivalu, nebo vás láká objevování památek a přírody? Polsko nabízí spoustu zajímavých míst, která rozhodně stojí za návštěvu, a navíc je hned Polsko za rohem. Přečtěte si, na jaké dopravní přestupky si dát pozor a jaké pokuty vás v Polsku mohou čekat.

Zobrazit

    Polský bodový systém

    Bodový systém v Polsku funguje podobně jako u nás. Za prohřešky dostávají řidiči trestné body. Řidič může nasbírat maximálně 24 bodů za rok, a po jejím dosažení je mu řidičský průkaz odebrán. Po absolvování povinného školení se bodový záznam resetuje. Hranice je tedy v porovnání s námi jednou tak vyšší. Pro nezkušené řidiče, kteří mají řidičák jen jeden rok, je limit o něco nižší, a to pouze 20 bodů.

    Nejčastější pokuty v Polsku

    V Polsku jsou nejběžnější pokuty za překročení rychlosti, jízdu na červenou, nepoužití bezpečnostního pásu, telefonování během jízdy, parkování na zakázaných místech, jízdu pod vlivem alkoholu nebo drog a porušení pravidel pro přepravu dětí. Tyto přestupky jsou časté na silnicích a mohou vést k velmi vysokým pokutám.

    pokuty v polsku

    Pokuta za rychlost v Polsku

    Pokuty za překročení rychlosti v Polsku jsou nižší než v České republice. Porušení pravidel může vést nejen k pokutám, ale i ke ztrátě řidičského průkazu kvůli polskému bodovému systému.

    Na rozdíl od mnoha jiných zemí Polsko nerozlišuje pokuty podle toho, zda k překročení rychlosti došlo v obci, mimo obec nebo na dálnici. Platí jednotná tabulka sankcí, která je pro všechny případy stejná. Pokud se však stejného přestupku dopustíte opakovaně, hrozí vám dvojnásobná výše pokuty!

    Pokuta porušení rychlosti v zastavěných a obydlených oblastech,
    mimo obec a na dálnici
    Sazba
    Překročení rychlosti do 10 km/h50 PLN
    Překročení rychlosti o více než 10 km/h200 PLN
    Překročení rychlosti o více než 20 km/h400 PLN
    Překročení rychlosti o více než 30 km/h800 PLN
    Překročení rychlosti o více než 40 km/h
    1 000 PLN včetně odebrání řidičského průkazu
    Překročení rychlosti o více než 50 km/h
    1 500 PLN včetně odebrání řidičského průkazu
    Překročení rychlosti o více než 60 km/h
    2 000 PLN včetně odebrání řidičského průkazu
    Překročení rychlosti o více než 70 km/h
    2 500 PLN včetně odebrání řidičského průkazu

    V Polsku platí přísná pravidla pro překročení rychlosti. Pokud v obci překročíte povolenou rychlost o více než 40 km/h, hrozí vám odebrání řidičského průkazu minimálně na 3 měsíce. Policista má právo odebrat vám řidičský průkaz přímo na místě při silniční kontrole.

    Pokuta za špatné parkování Polsko

    Při parkování si hlídejte příslušné dopravní značky! Parkujte pouze na vyhrazených místech a stáních.

    Pokuty za parkováníVýše pokut
    Parkování na místě, kde bráníte vstupu nebo výstupu100 až 300 PLN
    Porušení zákazu parkování 100 až 300 PLN
    Parkování na místech určených pro osoby se zdravotním postižením800 PLN
    Použití cití parkovací karty400 až 1 200 PLN

    Pokuta za jízdu na červenou Polsko

    Jízda na červenou se v Polsku může prodražit. Základní sazba pokuty je 300 PLN, ale v závislosti na situaci může být i několikanásobně vyšší. Záleží například na tom, zda jste někoho ohrozili, jak jste spolupracovali s policistou a dalších okolnostech.

    Pokuta za alkohol Polsko

    V Polsku je tolerance alkoholu za volantem stanovena na hranici 0,2 promile. Pokud řidič po požití alkoholu usedne za volant, dopouští se přestupku nebo trestného činu, vždy záleží na tom, kolik alkoholu mu bylo naměřeno.

    Sankce za překročení povolených limitů jsou mimořádně přísné. Hrozí vám vysoké pokuty, odebrání řidičského průkazu a zákaz řízení a případně trest odnětí svobody. V extrémních situacích může být dokonce vaše vozidlo zabaveno

    Odmítnutí dechové zkoušky na alkohol je v Polsku považováno za trestný čin. Policie na takové jednání nahlíží stejně, jako by byl řidič pod vlivem alkoholu!

    Hladina alkoholu v krviPokuta Další sankce 
    0,2 až 0,5 promilePokuta od 2 500 do 30 000 PLN včetně odebrání řidičského průkazu na 6 měsíců až 3 roky a 15 trestných bodů.Řidič bude povinen zaplatit částku ve výši 5 000 PLN až 60 000 PLN do Fondu na pomoc obětem a postpenitenciární pomoc.
    0,5 a více promileVýše pokuty bude stanovena soudem, včetně odnětí svobody až na 3 roky, zákazu řízení na 1 až 15 let, a přidělení 15 trestných bodů. V určitých případech může být vozidlo zabaveno.Řidič bude povinen zaplatit částku ve výši 5 000 PLN až 60 000 PLN do Fondu na pomoc obětem a postpenitenciární pomoc.
    Trest za řízení pod vlivem alkoholu – recidiva (v případě opakovaného přestupku)Výše pokuty bude stanovena soudem, včetně odnětí svobody od 3 měsíců do 5 let, zákaz řízení na minimálně 3 roky, v závažnějších případech až na 15 let. V určitých případech může být vozidlo zabaveno.Řidič bude povinen zaplatit částku ve výši 5 000 PLN až 60 000 PLN do Fondu na pomoc obětem a postpenitenciární pomoc.
    Dopravní nehoda způsobená opilostí, která vede k těžké újmě na zdravíPokuta od 10 000 až 60 000 PLN, včetně odnětí svobody v délce nejméně 3 let až 15 let. V určitých případech může být vozidlo zabaveno.Řidiči bude doživotně zakázáno řídit, dále bude povinen zaplatit částku ve výši 5 000 PLN až 60 000 PLN do Fondu na pomoc obětem a postpenitenciární pomoc.
    Dopravní nehoda způsobená opilostí, která vede k úmrtíPokuta od 10 000 až 60 000 PLN, včetně odnětí svobody v délce minimálně 5 let až 20 let. V určitých případech může být vozidlo zabaveno.Řidiči bude doživotně zakázáno řídit, dále bude povinen zaplatit částku ve výši 5 000 PLN až 60 000 PLN do Fondu na pomoc obětem a postpenitenciární pomoc.
    Odmítnutí dechové zkouškyPokuta od 2 500 PLN, včetně držení řidičského průkazu až do vyřešení případu, což může trvat až 30 dní. Poté bude výše pokuty stanovena soudem, zákaz řízení vozidel od 6 měsíců do 3 let.Řidič bude povinen zaplatit částku ve výši 5 000 PLN až 60 000 PLN do Fondu na pomoc obětem a postpenitenciární pomoc.
    Provozovatel vozidla svěří osobě pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky své vozidloProvozovatel je považován za spolupachatele trestného činu. Hrozí pokuta až 8 000 PLN, včetně zákazu činnosti, odnětí svobody, zabavení vozidla, v závislosti na okolnostech případu.
    polsko

    Pokuty za dálniční známky nebo mýtné v Polsku

    V Polsku je jízda po vybraných dálnicích zpoplatněna mýtným. Projíždění mýtnými branami bez platby je téměř nemožné, protože brány se vám neotevřou, dokud neprovedete správnou platbu. Pokud by se vám to přesto podařilo, můžete se setkat s pokutou až 1 500 PLN. Celý systém je důkladně monitorován kamerami, což znamená, že jakékoliv porušení pravidel bude snadno odhaleno.

    Pokud byste například chybně zadali údaje o vozidle při platbě mýtného, hrozí vám pokuta od 250 PLN. A co se stane, když ztratíte mýtný lístek? Budete muset zaplatit nejvyšší možnou hranici pro danou kategorii vozidla a úsek.

    Přehled dalších pokut v Polsku

    Přehled dalších pokut v PolskuVýše pokut v PLN
    Jízda na červenou 500 PLN
    Telefonování za jízdy500 PLN
    Jízda bez bezpečnostních pásů od 100 PLN
    Nedodržení předpisů ohledně osvětlení250 PLN
    Nedodržení požadavků policie 500 PLN
    Otočení na zakázaném místěod 200 do 400 PLN
    Nedání přednosti chodci1 500 PLN
    Překročení počtu cestujících ve vozidle a pak za každého dalšího cestujícíhood 300 PLN a odebrání řidičského oprávnění
    Nezastavení vozidla, aby umožnilo osobě s tělesným postižením přejít vozovku1 500 PLN
    Předjíždění na přechodu pro chodce nebo před ním1 500 PLN
    Porušení zákazu předjížděníod 1 000 PLN
    Porušení zákazu jízdy po chodníku nebo přechodu pro chodce1 500 PLN
    Objíždění spuštěných závor (přejezdových zabezpečovacích zařízení)od 2 000 PLN, zatčení a trest odnětí svobody 
    Vjezd na železniční přejezd, navzdory nemožnosti jeho následného opuštění od 2 000 PLN
    Vjezd na železniční přejezd na červenouod 2 000 PLN
    Řízení vozidla na veřejné komunikaci, v obytné zóně a v dopravní zóně bez požadovaného řidičského oprávněníod 1 000 PLN
    Řízení vozidla bez STKod 1 000 PLN
    Jízda bez helmy na motorce100 PLN
    Neuvedení, komu bylo vozidlo svěřeno k řízení ve stanoveném čase (tzv. odvolávání se na osobu blízkou)od 1 000 PLN
    Pokuta pro provozovatele vozidla v případě, kdy řízení tohoto vozidla svěří osobě pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky 8 000 PLN
    Překážení (narušování plynulosti) v provozu nebo bránění v provozu od 500 PLN nebo napomenutí
    Nedodržení dopravní značky100 – 250 PLN
    Chůze chodcem po vozovce či stezce pro cyklisty, pokud je poblíž chodník od 50 PLN
    Používání mobilního telefonu během přecházení přes vozovku2 000 PLN
    Přecházení kolejí po spuštění závor2 000 PLN
    Přejezd přechodu pro chodce elektrickou koloběžkou nebo jízda plnou rychlostí na chodníkuod 200 PLN

    Další vysoké pokuty hrozí při používání autokamer v Polsku. Pokud máte záznam a chcete jej sdílet nebo jinak zveřejňovat, můžete počítat s pokutou kolem 500 PLN, pokud porušíte pravidla ochrany osobních údajů.

    Vymáhání pokut mezi zeměmi EU

    Polsko, stejně jako další členské státy Evropské unie, využívá dopravní systém výměny informací EUCARIS. Tento systém umožňuje sdílení údajů o řidičích mezi jednotlivými státy. Díky tomu mohou polské úřady snadno dohledat vaše údaj a efektivně vymáhat pokuty i ze zahraničí.

    Co pokuta obsahuje a jak ji obdržíte?

    Policie může uložit pokutu a vybrat ji na místě, pokud řidič nemá trvalé bydliště v Polsku. Pokuty na místě se obecně pohybují od 50 do 2 500 PLN a musí být zaplaceny v hotovosti v polské měně přímo policistovi, nebo prostřednictvím platby kartou, pokud policie disponuje platebním terminálem.

    Pokud pokutu nelze zaplatit okamžitě, bude případ postoupen k soudu, a pokuta musí být uhrazena do 3 dnů. V tomto případě může magistrát zabavit pas nebo jiný doklad totožnosti pachatele. Pokud pokuta není zaplacena včas, hrozí trest odnětí svobody až na 30 dní.

    V Polsku platí pravidlo, že pokud cizinec spáchá přestupek, musí zaplatit pokutu okamžitě na místě. Platbu je možné provést hotově nebo kartou, protože polská policie má platební terminály k dispozici.

    Pokud pokuta není z nějakého důvodu uložena na místě, dorazí obvykle na adresu registrovaného majitele vozidla během měsíce až několika měsíců od spáchání přestupku. Pokud máte zřízený přístup k příslušným elektronickým systémům, například při nákupu mýtného, může být pokuta zaslána také e-mailem.

    V oznámení najdete podrobné informace o přestupku – datum, místo, popis situace a samozřejmě výši pokuty. Součástí jsou také platební údaje, jako číslo účtu a variabilní symbol. Ten je klíčový pro správné přiřazení platby. Nesprávně uvedený symbol může způsobit, že platba nebude uznána, a přestupek bude veden jako nevyřešený. Proto si údaje před odesláním platby pečlivě zkontrolujte.

    V případě, že máte pocit, že jste neporušili žádné předpisy, máte právo se odvolat. Odvolání však musíte podat v polštině, protože je to úřední jazyk. K tomu je také nezbytné, abyste se osobně dostavili na příslušný úřad v Polsku, kde budete mít možnost svou věc obhájit.

    Jak postupovat po obdržení pokuty?

    V Polsku platí pravidlo, že pokud cizinec spáchá přestupek, musí zaplatit pokutu okamžitě na místě. Platbu je možné provést hotově nebo kartou, protože polská policie má platební terminály k dispozici. Pokud nemáte dostatek peněz, mohou vás policisté zadržet a zahájit soudní řízení. V takovém případě budete muset zaplatit mnohem více, protože se připočítají soudní výlohy a náklady na odtah vozidla. 

    Nezapomeňte si vždy vyžádat potvrzení o zaplacení od policisty nebo úředníka, abyste měli důkaz o uhrazení pokuty, pokud by se objevily nějaké nesrovnalosti.

    Pokud pokuta dorazí poštou do České republiky a chybí příslušné platební údaje, kontaktujte příslušný úřad uvedený ve výzvě a požádejte o doplnění informací. Ignorování výzvy může vést k vyšší pokutě nebo právním problémům, včetně exekuce.

    Pokutu zaplaťte co nejdříve! Pokud pokutu nezaplatíte včas, mohou se připočítat poplatky za prodlení a může být zahájeno vymáhání pohledávky, což může vést k exekuci nebo dalším právním krokům.

    Co dělat, když už jste pokutu zaplatili?

    Občas se může stát, že dostanete výzvu k zaplacení pokuty, přestože jste ji již na místě uhradili. Nejčastěji k tomu dochází v případě platby kartou, kdy může transakce selhat nebo být špatně zaúčtována, případně kvůli jiné administrativní chybě. Důležité je jednat co nejdříve!

    V takovém případě postupujte následovně: zkontrolujte doklad o platbě (u platby kartou výpis z banky, u hotovostní platby potvrzení od policisty nebo úředníka). Kontaktujte odesílatele pokuty, pošlete e-mail s kopií dokladu a popisem situace. Pokud neobdržíte odpověď, kontaktujte jej telefonicky nebo pošlete doporučený dopis.

    Co se stane, když nezaplatíte pokutu z Polska?

    Polsko a Česká republika mají mezi sebou velmi úzkou spolupráci, což znamená, že neuhrazená pokuta vám může způsobit problémy nejen v Polsku, ale i v ČR. Vymáhání pokuty probíhá podle právních předpisů, což znamená, že částka se zvýší o úroky z prodlení a náklady na vymáhání. Pokuta se tak může zdvojnásobit nebo i více.

    Pokud v Polsku neuhradíte pokutu za dopravní přestupek, může být vymáhána i při vaší další návštěvě. Policie vás může zastavit při silniční kontrole a v případě neuhrazené pokuty má právo zadržet váš doklad totožnosti, registrační značky a technický průkaz vozidla, což vám znemožní pokračování v jízdě.

    Pokuta může být vymáhána i v České republice prostřednictvím místních orgánů, například exekucí.

    Picture of Martina Poláková

    Martina Poláková

    Ráda cestuji autem neplánovaně kamkoliv, kdykoliv a na, jakkoliv dlouhou cestu. Mám ráda velká auta, která jsou praktická a umí na víkend převést cokoliv na co si vzpomenu. Od 18 let vlastním řidičský průkaz a užívám si tu bezstarostnou a svobodnou jízdu, kam zrovna chci. Na Autotripu pro vás převážně píšu informační články a praktické tipy pro řidiče.

    4 Komentáře

    1. Měli byste si aktualizovat ceník těch pokut v Polsku. Letos na jaře jsem v Polsku byl a spáchal jsem přestupek tím, že jsem se na zákazu otáčení otočil. Vzápětí mě zastavila granična straž a dostal jsem pokutu 500 zlotých, což je na koruny 2750 Kč v závislosti na aktuálním kurzu. Navíc mi příslušník granične straže řekl, že tato výše pokuty je ta nejnižší, kterou mi může za spáchaný přestupek udělit. Výše pokut, které uvádíte se mi zdají nesmyslné s ohledem na můj banální přestupek a jeho výši, přeci nemohou být levnější pokuty za rychlou jízdu a podobné závažnější přestupky.

      1. Dobrý den, děkujeme za upozornění, ale ceník jsme kontrolovali a je v pořádku (viz. zdroj: mzv.cz, cebia.cz).
        Děkujeme a pěkný den.

    2. Dobrý den můžete mi prosím poradit? Dostal jsem lístek za stěrač za parkování v Polsku. Chtěl bych ho zaplatit převodem jen se v tom listku nevyznám co mám dat jako iban. Mám na lístku dlouhé číslo ale když ho dám do kolonky iban tak mi to píše že není ve správném formátu. Děkuji za pomoc.

      1. Dobrý den, v tomto případě bude nejlepší když budete kontaktovat instituci, která vám pokutu vyměřila a udělila. Pěkný den.

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *