V Polsku je povinná výbava vozidla dána zákonem, ale to není všechno! Kromě základních povinných prvků se doporučuje mít v autě i několik užitečných doplňků, které vám mohou usnadnit cestu a zvýšit vaši bezpečnost. Než vyrazíte na silnici, ujistěte se, že máte vše potřebné, včetně vybavení, které může být klíčové v závislosti na podmínkách. Nezapomeňte, že chybějící povinná výbava vás může stát vysokou pokutu!
Povinná výbava vozidla v Polsku
Povinná výbava vozidla v Polsku je stanovena nejen národními předpisy, ale také Vídeňskou úmluvou o silničním provozu, která určuje minimální požadavky pro všechny signatářské státy. Tato úmluva se vztahuje i na vozidla registrovaná v ČR a měla by vám tak stačit povinná výbava platná u nás.
I když splníte požadavky této úmluvy, je vždy dobré zjistit, jaké konkrétní prvky jsou v Polsku považovány za nezbytné, a přizpůsobit výbavu svého vozidla platným polským dopravním předpisům .
Povinná výbava osobního vozidla v Polsku
V Polsku musí každé registrované motorové osobní vozidlo splňovat následující požadavky na povinnou výbavu:
Výstražný trojúhelník : Slouží k označení nehody nebo poruchy na silnici. Musí být umístěn minimálně 30-50 metrů v obci a až 100 metrů na dálnici od vozidla. Současně je třeba zapnout výstražná světla.
Hasicí přístroj : Povinný pro všechna dvoustopá motorová vozidla. Musí být funkční a snadno dostupný.
Dětská autosedačka : Povinná pro děti do výšky 150 cm nebo do 12 let. Děti musí být přepravovány v autosedačce nebo na dětském podsedáku, a to pouze na zadních sedadlech. Děti do 150 cm nesmí sedět na předním sedadle. Autosedačka vždy musí odpovídat věku, hmotnosti a výšce dítěte.
Autolékárnička je povinná pouze pro vozidla zajišťující komerční přepravu (autobusy, taxi apod.). Pro osobní vozidla je pouze doporučená.
Pro některé řidiče může být překvapením, že v Polsku není povinné mít v autě lékárničku ani reflexní vestu , přesto se obě tyto výbavy doporučují pro zvýšení bezpečnosti.
Řidič je povinen mít u sebe platný řidičský průkaz, technický průkaz a doklad o pojištění vozidla.
Pokuty za chybějící povinnou výbavu v Polsku
V Polsku je povinné mít v autě hasicí přístroj a výstražný trojúhelník. Pokud některý z těchto předmětů chybí, může řidič čelit pokutě až 500 PLN .
Zimní výbava vozidla v Polsku
Zimní pneumatiky
V Polsku nejsou zimní pneumatiky povinné ze zákona , ale jejich používání je v zimních měsících důrazně doporučeno . Přestože neexistují žádné specifické předpisy, které by určovaly pevný termín pro výměnu pneumatik, odborníci doporučují přezutí na zimní pneumatiky od 1. listopadu do konce března , když venkovní teplota klesne pod 7 stupňů Celsia a na této úrovni zůstane několik dní.
Pokud řidič způsobí dopravní nehodu a nemá zimní pneumatiky, může k tomu být přihlédnuto a hrozí mu pokuta , i když zimní pneumatiky nejsou v Polsku přímo povinné.
Nepřezutí na zimní pneumatiky může být v případě nehody klasifikováno jako hrubá nedbalost a může ztížit získání odškodnění od pojišťovny.
Sněhové řetězy
Používat sněhové řetězy můžete pouze na silnicích pokrytých souvislou vrstvou sněhu nebo ledu . Mimo tyto podmínky je jejich použití zakázáno, protože by mohly poškodit vozovku.
Na některých úsecích silnic, označených dopravní značkou „Použití sněhových řetězů“ (symbol pneumatiky se sněhovým řetězem), je jejich nasazení povinné . V těchto místech musí řidiči nasadit sněhové řetězy alespoň na jednu hnací nápravu vozidla, pokud je silnice pokryta sněhem nebo ledem. I vozidla s pohonem všech čtyř kol (4×4) jsou povinna použít řetězy, pokud není výjimka uvedena doplňkovou značkou. Při jízdě se sněhovými řetězy je však důležité dodržovat maximální povolenou rychlost, která je v Polsku omezena na 50 km/h.
Pokud tuto povinnost nedodržíte, můžete čelit pokutě ve výši 200 PLN . Za nesprávné použití sněhových řetězů, například pokud je použijete na suché silnici, hrozí pokuta 100 PLN .
Pneumatiky s hroty
Pneumatiky s hroty jsou v Polsku zakázané .
Dále je doporučeno mít v autě škrabku na odstranění ledu, nemrznoucí směs do ostřikovačů a koště nebo kartáč na odstranění sněhu z vozidla.
Doporučená výbava vozidel v Polsku
Ačkoli doporučená výbava není povinná, může se v nečekaných situacích ukázat jako velmi užitečná . Výběr toho, co mít v autě, by měl záviset na vašich potřebách a stylu jízdy, například podle toho, jak často cestujete nebo jaké typy tras pravidelně absolvujete.
V Polsku není povinné mít v autě lékárničku ani reflexní vestu. Přesto se velmi doporučuje, aby tyto dvě součásti výbavy ve vozidle byly!
Lékárnička: Není povinná, ale velmi se doporučuje ji mít, protože v případě nehody máte povinnost poskytnout první pomoc zraněným osobám!
Reflexní vesta: Také není povinná, avšak při opuštění vozidla na neosvětlených silnicích nebo za snížené viditelnosti je její použití pro zvýšení bezpečnosti osob!
Náhradní žárovky: I když není povinné mít náhradní žárovky, doporučuje se mít alespoň jednu náhradní žárovku pro hlavní světlomety a směrovky.
Svítilna: Baterka je také praktická pro opravy nebo prozkoumání vozidla v horších světelných podmínkách.
Startovací kabely : Užitečné pro případ vybití autobaterie, kdy mohou pomoci rychle nastartovat vozidlo. Vhodnou alternativou jsou také startovací powerbanky .
Tažné lano: Praktické pro případ poruchy nebo nehody, kdy je potřeba vozidlo odtáhnout.
Motorový olej do zásoby: Mít po ruce trochu oleje se může hodit pro základní údržbu a prevenci problémů s motorem.
Nářadí pro základní údržbu: Malý set nářadí pro opravy nebo drobné úpravy na cestách.
Zásoba pitné vody: V případě dlouhých cest nebo nečekaných zdržení je dobré mít po ruce pitnou vodu. Stejně tak se vyplatí přibalit i něco malého k snědku, například energetickou tyčinku nebo sušené ovoce.
Deka: Užitečná pro zahřátí, pokud se zdržíte v chladném počasí nebo při delším čekání, např. v kolonách.
Nabíječka do zapalovače: Praktická pro dobíjení telefonu během jízdy, zejména na delších cestách.
Doporučená výbava v autě je klíčová pro vaši bezpečnost a pohotovost v případě nouze. I když není povinná, její přítomnost může být v kritických situacích velmi důležitá a může vám ušetřit spoustu problémů.
Pravidla pro svícení a používání mlhovek v Polsku
V Polsku je povinné mít rozsvícená denní světla po celý rok , a to pro všechna motorová vozidla, bez ohledu na roční období. Motocykly a vozidla přepravující nebezpečný náklad musí navíc používat potkávací světla . Pokud tato pravidla nebudou dodržena, může vám hrozit pokuta až 200 PLN .
Mlhovky, tedy mlhové světlomety, lze používat pouze při špatné viditelnosti , například za mlhy, silného deště nebo sněžení. Zadní mlhovky smíte zapnout pouze tehdy, pokud viditelnost klesne pod 50 metrů. Nesprávné použití mlhovek může vést k pokutě až 100 PLN.
Jízda s bezpečnostními pásy
V Polsku je používání bezpečnostních pásů povinné pro všechny cestující , jak na předních, tak na zadních sedadlech vozidla. Nepoužití pásů může vést k pokutě až 100 PLN.
Pro děti platí ještě přísnější pravidla. Pokud dítě nedosáhlo výšky 150 cm, musí být přepravováno v odpovídajícím zádržném systému, například v autosedačce. Porušení této povinnosti může znamenat pokutu až 150 PLN , a především ohrožení jejich bezpečnosti.
Ani těhotné ženy nemají výjimku z povinnosti používat bezpečnostní pásy. Klíčem k jejich bezpečnosti je však správné nastavení pásu, které chrání jak matku, tak dítě.