Propadlá technická kontrola? Hrozit vám může zákaz řízení!

0
3497
Kontrola policie
Kontrola policie

Člověk si tak spokojeně jezdí svým autem a najednou ho při rutinní kontrole policie upozorní na nepříjemný problém. Při běžné kontrole vozu totiž přijdou na to, že máte propadlou technickou vozu. Propadlá STK jako taková se dá rozdělit na dva případy. Jedním je propadlá technická, ale tím druhým je provozování auta v nevyhovujícím technickém stavu. Jaké vám hrozí sankce, tak si to si v článku rozebereme.

Kdy se dostavit na STK?

Pokud vás policie upozorní na propadlou STK, tak vám toho moc nezbývá. Můžete se překvapeně tvářit, ale jinak toho moc neuděláte. Například u pokut za rychlost můžete mít štěstí ve správním řízení, ale technická kontrola je pevně daný termín a žádné výmluvy vás nezachrání. Technická kontrola je povinná pro každý automobil v pevně daném intervalu. U nových vozidel je to po 4 letech a následně vás čeká návštěva stanice technické kontroly každé 2 roky. Pokud se na kontrolu nedostavíte, tak se po silnicích pohybujete s automobil, jež není technicky způsobilý k provozu na pozemních komunikacích.

Tresty se samozřejmě odvíjí od závažnosti situace. Pokud vozidlo svým stavem bezprostředně ohrožuje účastníky provozu, tak bude trest o to tvrdší. Nejhorší je situace, kdy vozidlem s propadlou STK způsobíte dopravní nehodu. Může se totiž stát, že po vás pojišťovna, u níž máte sjednané povinné ručení, bude chtít zaplatit celou částku za pojistné plnění.

Pokuta za propadlou technickou s autem v dobrém stavu

Vše se tedy odvíjí od stavu auta a situace. Pokud máte technickou propadlou například jen pár dní, tak vás policisté většinou jen upozorní a odmění „blokovou“ pokutou ve výši 2 000 Kč, nebo 1 500 až 2 500 Kč ve správním řízení. Žádné body ale nedostanete. Pokud ale bude technická propadlá třeba dva roky a vůz bude ve špatném stavu, tak počítejte spíše s pokutami u horní hranice. Dokonce se může stát, že vás policie na technickou kontrolu pošle.

Pokuta za propadlou STK u vozidla technicky nezpůsobilého k provozu

V případě silniční kontroly vám s propadlou technickou a vozidlem ve stavu nezpůsobilém k provozu ne hrozí zákaz pokračování v jízdě. Ve správním řízení na vás může čekat pokuta 5 až 10 tisíc korun, pět trestných bodů a zákaz řízení na 6 až 12 měsíců. Takový přestupek se již neřeší na místě „blokovou“ pokutou, ale řeší se jen a pouze ve správním řízení. Mezi lidmi stále koluje informace, že pokud policie zkontroluje člena rodiny s jeho autem s prošlou STK, tak dostane pokutu 50 000 Kč. Tohle je mylná informace. Tedy v případě, že se jedná pouze o propadlou technickou. Ze zákona vyplývá, že pokuta 50 000 Kč hrozí v případě, že provozuje vozidlo technicky nezpůsobilé k provozu.

Co dělá vozidlo technicky nezpůsobilým k provozu?

Vozidlo je nezpůsobilé k provozu v případě, že přímo ohrožuje bezpečnost provozu. Bývá to hustý dým z výfuku, unikající provozní kapaliny, chybějící panely karoserie, nefunkční brzdy nebo výfuk tažený po zemi.

Policie vás může poslat na STK

Policisté vás podle uvážení dokonce mohou poslat na nejbližší stanici STK v rámci „Technické silniční kontroly“. Policie má legální právo poslat vás na technickou, pokud se jim zdá, že automobil není tak úplně v pořádku. Taková zajížďka nesmí být ze zákona delší než 16 km včetně cesty zpět. Důvod nemusí být vysoká kouřivost nebo upadlý výfuk. Policie této možnosti ráda využívá v případě neschválených doplňků, kterými jsou spoilery, velká kola, nízkoprofilové pneumatiky, snížený podvozek nebo zatmavená okna.

Policie této možnosti ráda využívá v případě neschválených doplňků

Neschválené doplňky automobilu
Neschválené doplňky automobilu

Policie vás pošle na STK a auto ji nezvládne

Pokud se podezření policistů projeví jako opodstatněné, tak vám mohou na místě odebrat technický průkaz. Stačí k tomu i pouhé prasklé čelní sklo. Pokud budete v cestě pokračovat, tak se budou problémy jen a pouze zvětšovat. Při další kontrole vás čeká přestupek „Řízení po zadržení technického průkazu“, který je trestán pokutou 10 až 20 tisíc Kč a zákazem řízení na 6 až 12 měsíců.

Co tedy dělat s propadlou technickou?

Pokud máte propadlou STK, tak se na kontrolu urychleně dostavte. Bývá to sice risk, ale v drtivé většině případů vám to projde. Mnohem horší je odebrání technického průkazu policií, jelikož budete muset nechat dopravit vozidlo na STK pomocí odtahovky. Po úspěšném zvládnutí kontroly dostanete protokol, se kterým můžete až do navrácení malého „techničáku“ jezdit.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte váš komentář
Vaše jméno