Potkala vás dopravní nehoda v zahraničí? Takhle postupujte

0
1047

Nehody jsou velice nepříjemnou záležitostí, ale stávají se každý den. Dokonce ani takové cesty autem do Chorvatska nebo do Itálie nemusí být výjimkou. Na silnicích v Evropě se ročně stane více než jeden milion dopravních nehod, které jsou časté v letním období. Statisíce turistů se vydají na cesty dosud nepoznané a někdy své řidičské schopnosti odhadnou špatně.

Buďte zodpovědný řidič či zodpovědná řidička

Zásada správného řidiče by měla být opatrnost. A na cestách, které vůbec nezná, by měla být dvou až trojnásobná. Může přijít nevyzpytatelná ostrá zatáčka či napojení a na nehodu může být zaděláno. Sekundovat by měla kontrola vozidla před jízdou. Obzvláště před tou dlouhou na dovolenou. Zkontrolujte kapaliny, stav pneumatik a celkovou kondici vozu. Nezapomeňte ani na platnost technické kontroly a povinné ručení. V opačném stavu je vůz nepřizpůsobilý k jízdě a hledejte jinou alternativu.

Pokuty v zahraničí

Stejně jako doma, tak i v cizině se držte předpisů a zákonů dané země. Budete tak moci zemi projet plynule a bez zbytečných zastávek kvůli policii. V případě přestupku a jeho řešení na místě vám nezbývá nic jiného, než onu pokutu zaplatit. V zahraničí navíc pokuty bývají drahé, což prodraží celou dovolenou. Může se také stát, že na vás pokuta z dovolené bude čekat doma. Snažte se ji v co nejkratším čase vyřešit, neboť státy EU jsou si velice blízké a spolupracují, tudíž mohou proti vám být uskutečněny právní kroky. V jiném případě by vás při opětovném navštívení země mohli znovu chytit a odložené pokuta za parkování by udělala velký problém.

Jak postupovat při nehodě v zahraničí

Pokud se nehoda doopravdy nastane, tak nezmatkujte a zachovejte se jako na české silnici. Prioritou číslo je zdraví osob, tudíž se o ně postarejte. V případě zranění vykonejte potřebnou první pomoc a volejte 112. Zalarmujete tak policii, záchrannou složku a hasiče. Nehodu se nikdy nesnažte promlčet a policii doopravdy volejte. Je pravdou, že v některých zemích se vyšetřují jen a pouze závažné dopravní nehody tudíž se možná budete muset obejít bez její pomoci.

Hodit se bude povinná výbava vozidla

Nezapomeňte se postarat o bezpečnost svou i ostatních na silnici. Oblečte si reflexní vestu, která udělá ve vaší viditelnosti obrovský rozdíl. Pokud je vůz v odpovídajícím stavu, tak zapněte výstražná světla a celé místo označte výstražným trojúhelníkem. Ve většině případů totiž provoz pokračuje dál bez zastavení a chceme předejít tomu, že se z malé nehody stane hromadná.

Vyplňte záznam o nehodě

Dalším krokem je vyplnění evropského záznamu nehody. Jedná se o standardizovaný univerzální protokol, který uznávají všechny pojišťovny. Žádné vypisování údajů na ubrousek. Je to naprosto klíčový dokument, který bude znamenat rozdíl mezi proplacením pojištění nebo koupí nového auta z vlastní kapsy. Protokol vždy podepisujte pouze v případě, že rozumíte všemu napsanému a také s tím souhlasíte. Pokud to tak není, tak můžete čitelně česky napsat své znění. Jazykové rozdíly pojišťovny bez problémů zvládají.

Všechny údaje vypisujte čitelně, aby jednání bylo co možná nejvíce přímočaré. Obě strany musí vypsat své jméno, bydliště, registrační značku vozidla, stát registrace, značku vozidla, jeho typ a také barvu. V každém případě pomohou i kontakty na možné svědky. Dále vypište údaje týkající se zelené karty. Jedná se o číslo pojistné smlouvy, číslo zelené karty, platnost a podobně.

Celkově se do protokolu snažte zavést co nejvíce informací. Vypište poškození na vozidle, udělejte přehledný nákres a obě strany mohou přidat své poznámky. Následně protokol můžete stvrdit podpisem. Znovu opakujeme: podepisujte pouze v případě, že všemu rozumíte a se vším souhlasíte. Pomoci vám může také nafocení celé situace mobilním telefonem. Vyfoťte rozestavění aut, dopravní situaci, značky, škody a podobně. Pomoci může i palubní kamera, ale s jejím užíváním v zahraničí opatrně.

Co dělat po nehodě?

Pokud jste všechny kroky úspěšně zvládli a všichni účastníci dopravní nehody jsou v bezpečí, tak můžete řešit odtah havarovaného vozidla. Umožňuje to většina pojišťoven a někdy je možné nechat drobné opravy provést na místě. Tyto činy ale musí být zavedeny v pojistné smlouvě. Dávejte si též pozor na soukromé asistenční služby, které se objevují na místech nehod. Takový odtah by vás mohl stát nekřesťanské peníze. Jejich služeb využijte pouze v případě, že vám tak nařídí příslušník policie, nebo se na tomto postupu domluvíte přímo s vaší pojišťovnou.

Nahlášení pojistné události neodkládejte a okamžitě událost nahlaste. Řiďte se pokyny a nahlaste všechny požadované údaje. Nedaří se vám vašeho pojistitele ze zahraničí kontaktovat? V tom případě se obraťte na kancelář v té zemi, kde se právě nacházíte. Potřebná telefonní čísla najdete na zadní straně zelené karty.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte váš komentář
Vaše jméno