Domů » Pro řidiče » Jak poskytnout první pomoc při autonehodě

Jak poskytnout první pomoc při autonehodě

0

Při autonehodě se potýkáte hned se dvojím nebezpečím. Jednak se jedná o zraněné účastníky autonehody, které ohrožuje situace sama. Jenže potom tu máme nebezpečí, které plyne z nepřehledného provozu. Ze zatáčky se může vyřítit auto a srazit vás nebo nabourat do vozidel účastníků. Mějte proto oba tyto faktory na paměti a při pomáhání u nehody na to neustále myslete. Poradíme, jak se zařídit, tak abyste obě situace zvládli.

Jak poskytnout první pomoc při autonehodě

Zajistěte místo nehody

Když budete pomáhat zraněným, ale srazí vás při tom jiné auto, bude vám to málo platné, že jste měli dobrý úmysl. Na prvním místě proto myslete vždy na sebe a nejednejte bezhlavě. Odborníci radí jako první vždy zajistit bezpečnost situace.

V první řadě byste měli zastavit na bezpečném místě a rozsvítit výstražná světla. Prohlédněte si situaci a vyhodnoťte, kde je to nejlepší. Každá situace je jiná (zatáčka, hustota provozu atd..), takže univerzální doporučení asi nenajdete. Ale můžete se držet rady, která říká, abyste zastavili nejméně 100 m za místem nehody při pravé krajnici. Jinde se doporučuje 50 m. Rozhodněte sami, co je v tu chvíli nejlepší. K havárii na protější straně dálnice nikdy nepřebíhejte. Volejte tísňovou linku.

Než začnete pomáhat a asistovat zraněným, musíte si obléknout reflexní vestu. Ta je součástí povinné výbavy, ale neuškodí jich mít víc – pro všechny členy posádky. Je dobré, když z auta vystoupí i ti, co nebudou pomáhat a počkají na bezpečném místě mimo vozidlo, třeba za svodidly. Děti nezůstávají bez dozoru. 

první pomoc při autonehodě

Vezměte si telefon, lékárničku a výstražný trojúhelník. Ten byste měli umístit alespoň 50 m za auto tak, aby neblokoval ostatní řidiče. Na dálnici se vzdálenost prodlužuje na 100 m. Když to neodhadnete správně, svět se nezboří. Vztyčte ho tak, abyste dali ostatním dost času na to zareagovat a uvědomit si, že se na cestě před nimi něco děje.

Dále odborníci radí zajistit havarovaná vozidla proti pohybu. Pokud hrozí požár, myslete hlavně na sebe a pokud to situace dovoluje, použijte hasicí přístroj.

Další tipy najdete v článku Jak postupovat při dopravní nehodě. Jedná se hlavně o situaci, kdy nikdo nebyl ohrožen na životě a došlo pouze k poškození majetku.

Zavolejte záchrannou službu

Pokud to situace vyžaduje, volejte zdravotnickou záchrannou službu. Ještě, než tak uděláte, seznamte se dobře se situací. Dispečer se vás bude ptát nejen na počet a stav zraněných, ale i na to, o jaký typ srážky se jedná (cyklista s autem, auto mimo vozovku, do stromu atd.), jestli z havarovaného vozu vytékají kapaliny atd.

Odpovídejte na vše a nebuďte netrpěliví, dispečer informace potřebuje – předává je záchranným složkám a vyhodnocuje, kolik odborníků na místo poslat. Dojezd záchranné služby je do 20 minut.

Doporučujeme nainstalovat aplikaci Záchranka. Ta vás v případě nouze spojí s tísňovou linkou a odešle vaši přesnou polohu. Což se může hodit v případě, kdy je člověk nervózní a nedokáže přesně popsat, kde vlastně je (nebo to třeba ani neví). V aplikaci je interaktivní návod na první pomoc a další užitečné věci.

Pomozte těm, co to potřebují

Před zasahováním u zraněných si vezměte jednorázové rukavice. Měli byste je mít v lékárničce, ale neuškodí si je automaticky dávat i do reflexní vesty. Když pomáháte více zraněným, začněte těmi, co si o pomoc nedokážou říct – jsou naprosto nehybní, nekřičí. U těch totiž bývá ohrožení nejakutnější. Zastavte krvácení a zprůchodněte dýchací cesty těm, co jsou v bezvědomí.

Pokud zraněný nereaguje na váš hlas nebo zatřesení ramenem, je v bezvědomí. Dýchací cesty se zprůchodňují záklonem hlavy a zvednutím brady. Provádějte jak na zemi, tak ve vozidle.

Zdroj: Besip.cz

Nyní se zaměřte na to, jestli osoba dýchá. Poslouchejte/pozorujte, zda se nadechuje a vydechuje po dobu 10 vteřin. Během tohoto intervalu by to měl udělat alespoň dvakrát. Pokud je člověk uvnitř vozu a nedýchá, zkuste ho vyprostit ven. Nikdy byste ale neměli dávat hlavu, ruce nebo nějaký nástroj do prostoru před neaktivovaný airbag. To nechte až na hasičích. V případě, že osoba dýchá, počkejte na záchranné složky.

Jakmile člověk nedýchá a leží na zemi, zahajte nepřímou srdeční masáž. Vypadá následovně: 30 stlačení uprostřed hrudníku frekvencí 100-120/min, hrudník stlačovat do hloubky 5-6 cm. Nebojte se, nemůžete ublížit. Pokračujte v srdeční masáži, dokud vás nevystřídá zdravotník. Pokud máte pochyby, dispečer na tísňové lince vás bude navigovat.

Nejčastější dotazy

Jak pomoct při autonehodě?

Od místa nehody zaparkujte v dostatečné vzdálenosti a rozsviťte výstražná světla. Při pohybu mimo své vozidlo mějte vždy nasazenou reflexní vestu. Do bezpečné vzdálenosti postavte výstražný trojúhelník, ať včas varujete ostatní řidiče. Zajistěte havarovaná vozidla proti pohybu a pokud je potřeba, přivolejte záchrannou službu.

Jak postupovat při pomáhání zraněným?

Seznamte se se situací a zavolejte tísňovou linku, budou se vás detailně ptát na zraněné i povahu bouračky. Dojezd sanitky je max 20 minut, do té doby v případě potřeby poskytujte první pomoc. Začněte osobami v bezvědomí. Zastavte krvácení a uvolněte dýchací cesty. Další rady najdete v článku.

Zdroje: Tytozvladnes.cz, Resuscitace.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články