Domů » Pro řidiče » Výstražný trojúhelník: Naučte se ho používat!

Výstražný trojúhelník: Naučte se ho používat!

0

Víte, že výstražný trojúhelník patří do povinné výbavy? A jste si jistí ohledně situací, kdy po něm sáhnout? Poradíme, kam se umisťuje a jaká vozidla ho musí mít připevněný neustále.

Výstražný trojúhelník: Naučte se ho používat!

Výstražný trojúhelník – kdy po něm sáhnout?

Výstražný trojúhelník patří do povinné výbavy vozidla. Kromě něj máte ze zákona povinnost mít při sobě také autolékárničku a reflexní vestu. Některé vozy by navíc měly mít ve výbavě vše potřebné k výměně kola, tedy náhradní rezervu, klíč na matice a příruční zvedák.

Pokud jste vzorní a výstražný trojúhelník při sobě vždy vozíte, můžete se pochválit. V opačném případě by vám totiž během kontroly mohl strážník udělit pokutu. Už jste se někdy dostali do situace, kdy jste po tomto bezpečnostním prvku museli sáhnout? Pokud si nejste jistí, k čemu vlastně slouží, tak se na to hned podíváme.

Kdy použít výstražný trojúhelník? Když jste na cestách a stane se vám, že nemůžete pokračovat dál, například proto, že vaše auto přestane být pojízdné. Je jedno, jestli se tak stalo kvůli nehodě, nenadále osobní situaci, poruše nebo srážce se zvěří.

Výstražný trojúhelník umístíte na vozovku a dáte tak ostatním účastníkům silničního provozu najevo, že nemůžete pokračovat v jízdě a aby si na vás dali pozor.

Je jasné, že auto sami jen tak z vozovky neodtlačíte. Pokud to však situace umožňuje, snažte se vůz odstavit co nejblíže k pravému okraji a zároveň zapněte výstražná světla. Toto opatření zajistí, že se vám každý vyhne a nenarazí do vás. Potom si nasaďte reflexní vestu a vydejte se umístit výstražný trojúhelník.

Kam výstražný trojúhelník umístit

Na umístění výstražného trojúhelníku platí jasně daná pravidla. Měli byste ho postavit do pravého okraje silnice tak, aby neblokoval silnici pro ostatní řidiče. A to ve vzdálenosti minimálně 50 metrů za vozidlem. Myslete na to, že chcete projíždějícím řidičům dát nejen zprávu, ale i dostatek času na to, aby upravili rychlost a úspěšně se vám vyhnuli. Na dálnici se proto vzdálenost prodlužuje na 100 metrů.

Nemáte odhad? Nestresujte se, vzdálenost pro umístění bezpečnostního prvku si můžete jednoduše nakrokovat. Počítejte s tím, že krok dospělého člověka je dlouhý zhruba ¾ metru. To znamená že na silnici uděláte nějakých 70 až 80 kroků. Na dálnici jednou tolik.

Situaci řešte co nejrychleji

Snažte se situaci vyřešit co nejrychleji. Nehoda se může stát každému, a proto je důležité vědět, jak v případě dopravní nehody postupovat. Hlavně zachovejte klid a umístěte bezpečnostní prvek, abyste nechtěně nezpůsobili nehodu i dalším řidičům.

Jakmile označíte místo dopravní nehody a zjistíte stav ostatních účastníků, vyhodnoťte, zda je potřeba volat záchranku nebo policii. Pokud byste policii nepotřebovali, postačí vyplnit záznam o dopravní nehodě. Ten má spoustu náležitostí, a proto se snažte uklidnit emoce a vyplnit ho řádně podle doporučení. Když je auto jen nepojízdné z důvodu poruchy, zajistěte si odtah.

Pokud by se vám náhodou stalo, že druhý řidič nespolupracuje, můžete využít vyhledávání podle SPZ. Zjistíte tak informace o tom, jestli má auto platné pojištění. Skrze databázi se ale nedostanete k osobním údajům majitele auta, ani k jeho jménu.

nehoda

Specifická pravidla pro pomalá vozidla

Výstražný trojúhelník můžete na silnici potkat i na traktorech, lesnických nebo zemědělských strojích. Ze zákona ho mají mít připevněný na zadní části vozidla v levé polovině. Toto nařízení se týká všech vozidel, které mají maximální konstrukční rychlost 40 km/h.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články