Atmosférický motor – jak funguje, výhody a proč se od něj upouští
Každý kdo se pohybuje kolem aut jistě slyšel pojem „atmosféra“. Většinou ve smyslu, to je ještě poctivá atmosféra či to je jenom atmosféra. Tyto motory jsou konstrukčně jednoduché, i když se v dnešní době „downsizingu“ již od jejich výroby upouští.
Obsah Zobrazit
Co je to atmosférický motor
Atmosférický motor pracuje pouze s atmosférickým tlakem vzduchu. Není tedy přeplňovaný za pomocí turbodmychadla. Je jednoduchý konstrukčně a odpadá nám starost o turbo, či kompresor. Jeho výhodou je jednoduchá konstrukce. Může se jednat o dvoutaktní i čtyřtaktní motor a stejně tak jednoválcový, více válcový, vznětový i zážehový. Další výhodou je také jeho hmotnost, kdy malé lehoučké tříválce mohou krásně sloužit pro městský provoz.. Nevýhodou oproti přeplňovanému motoru je ve většině případů nižší výkon, než u motoru přeplňovaného ve stejném objemu a vrchol jeho točivého momentu se pohybuje až v maximálních otáčkách.
Jak funguje atmosférický motor?
Atmosférický motor funguje tak, že písty při vykonání pohybu dolů, otevírají sací ventily a je tudy nasáván vzduch. Vzduch je atmosférického tlaku, čili takový, jaký zkrátka je. Nasaje takové množství vzduchu, která se zkrátka do válce vejde. Pokud máme například válec o objemu 250 cm3, tak přesně takové množství je do válce nasáto a následně stlačeno.
Mým snem bylo psát články o autech, testovat je a taky se v nich vrtat. Mám rád auta s duší i historií a je mi jedno zda mají 10 nebo 500 koní. Píši pro vás návody na opravy, zkušenosti, recenze vozů, a také o různé problematice okolo vozů.