Elektrokoloběžky – Co musí splňovat a jaká jsou další pravidla? 

Popularita elektrických koloběžek po celém světě setrvale stoupá. Jinak tomu není ani v České republice. Kolem elektrokoloběžek ale dlouhou dobu panuje celá řada nepřesností i mýtů. V tomto článku se tedy podíváme na to, jaká jsou konkrétní pravidla pro provozování elektrokoloběžek v České republice i na to, co by měla taková elektrokoloběžka vlastně splňovat. 

Zábavný i poměrně snadný způsob přepravy a dopravy. To jsou elektrické koloběžky. I pro tento typ dopravního prostředku ale v praxi platí nejrůznější pravidla a právní předpisy, které by měly být brány v potaz. Jinak se totiž každý řidič vystavuje riziku pokut či dalších nepříjemných postihů. V krajním případě i hrozí možné nehody, které tak je potřeba co možná nejvíce eliminovat.

Právní úprava problematiky provozování elektrokoloběžek v České republice není stále příliš vyjasněná. Setkáváme se totiž v praxi s několika nejrůznějšími interpretacemi. Ve stručnosti je možné uvést, že elektrokoloběžku je možné považovat za jízdní kolo, ale i za motorové vozidlo. Záleží na výkonu i maximální provozní rychlosti. V nadcházejících odstavcích ale tuto problematiku a možné nejasnosti vyjasníme a bude zřejmé, co všechno pro elektrokoloběžky v praxi vlastně platí.

Obsah Zobrazit

    Kdy se elektrokoloběžka považuje za kolo?

    Klíčem ke zjištění skutečného právního stavu elektrokoloběžek je momentálně § 57 odst. 2 zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích. V tomto právním předpisu je totiž uvedeno, že jízdním kolem se z pohledu provozu na pozemních komunikacích považuje i koloběžka, a tedy v tomto ohledu i ta elektrická.

    Ze zákonné úpravy aktuálně vyplývá, že jízdní kolo může být vybaveno speciálním motorkem. Výkon tohoto motorku ale nesmí v tomto ohledu přesáhnout hranici jednoho kilowattu. Předpisy zároveň poukazují na maximální konstrukční rychlost, která nesmí převýšit hranici pětadvaceti kilometrů za hodinu.

    Jestliže tedy elektrokoloběžka splňuje výše uvedené předpoklady, je možné ji v praxi považovat za jízdní kolo. Aby to ale nebylo tak jednoduché, je někdy možné pohlížet na elektrickou koloběžku také jako na motorové vozidlo.

    Kdy se elektrokoloběžka považuje za motorové vozidlo?

    Jestliže se ale daná konkrétní koloběžka od výše uvedené zákonné úpravy odlišuje, a tedy má například vyšší výkon či maximální dosažitelnou rychlost, je možné na ni pohlížet jako na motorové vozidlo. V takovém případě ale platí, že je potřeba splňovat další potřebné požadavky, o kterých zákon v souvislosti s motorovými vozidly hovoří.

    Je tedy potřeba, aby každý řidič takové elektrokoloběžky měl potřebné řidičské oprávnění (skupina AM), dále pak musí dojít ke sjednání i povinného ručení

    Zákon ukládá povinnost ochranné přilby i povinné výbavy. Tato ochranná helma musí být samozřejmě nasazená a řádně na hlavě připevněná. Každý řidič ale nesmí zapomenout také na to, že je třeba, aby elektrokoloběžka splňovala podmínky z hlediska registrace i technické způsobilosti.

    Kde mohu jezdit s elektrokoloběžkou?

    S elektrokoloběžkou je možné v praxi vyrazit na silnici. Jestliže jsou splňovány i podmínky jízdního kola, je možné s takovou elektrokoloběžkou vyrazit i na cyklostezky.

    Zákonné normy ale poukazují na to, že na chodnících či v pěších zónách není možné elektrické koloběžky užívat. Tyto komunikace totiž jsou určené jen a pouze pro chodce. Na druhou stranu je ale potřeba uvést, že jízda v pěších zónách je v některých případech možná, a to ve chvíli, kdy speciální doprava značka povoluje vjezd cyklistům.

    Jak je to s rychlostí? 

    V zónách, které jsou pro cyklisty určené, však také platí, že jsou stanoveny maximální rychlosti. Je zakázáno jet rychlostí vyšší, než je třicet kilometrů za hodinu. To tedy platí i pro všechny řidiče, kteří ke svým cestám používají právě i elektrické koloběžky. 

    Při jízdách elektrickými koloběžkami na společných stezkách pro cyklisty a chodce však také platí, že řidiči na elektrokoloběžkách nesmí ostatní nijak ohrožovat. To mimo jiné v praxi hlídají i bezpečnostní složky, zejména policejní útvary.

    Pokud například dochází k přejíždění vozovky, je třeba, aby každý řidič elektrické koloběžky k tomu použil speciální přejezd. Pokud není na místě takový přejezd, je potřeba, aby řidič z elektrické koloběžky sesedl a vedl ji pěšky. 

    V případě snížené viditelnosti pak také platí, že je potřeba, aby elektrická koloběžka měla na sobě předepsané odrazky či osvětlení, aby v krajním případě nedošlo k nějaké nehodě či k dalším nepříjemným problémům. 

    Jaká jsou další pravidla?

    Stejně jako pro ostatní typy dopravních prostředků pro elektrické koloběžky platí, že před jízdou je zakázáno požít alkoholické nápoje. Ty totiž mohou mnohdy zkreslit vnímání a vést tak k nepříjemným problémům.

    Speciální úprava se pak týká také těch nejmenších. Děti, které jsou mladší deset let, totiž mohou na silnice či místní komunikace a další veřejně přístupné účelové komunikace jet elektrickou koloběžkou jen chvíli, kdy jsou pod potřebným dohledem osoby, která je starší patnácti let.

    Picture of Jiří Lacina

    Jiří Lacina

    Svoboda, nezávislost, vysoká rychlost. Přesně to jsou důvody, proč auta miluji. Rád je poznávám, testuji a píšu o nich.

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *