Domů » Pro řidiče » Jak dlouho trvá přezutí pneumatik doma a v servisu

Jak dlouho trvá přezutí pneumatik doma a v servisu

0

Chystáte se přezouvat pneumatiky a zajímá vás, kolik času vám to zabere? Jestli s tím nemáte žádné zkušenosti, napoprvé se možná trochu potrápíte. V servisu to zvládnou podstatně rychleji. Na druhou stranu to nebude zadarmo.

Jak dlouho trvá přezutí pneumatik doma a v servisu

Přezutí pneumatik dvakrát do roka nemine většinu řidičů. Ač teoreticky můžete jezdit na zimních v létě, na letních pneumatikách v zimě byste na silnici neměli. Mezním datem je 1. listopad. Více se dočtete v našem článku Kdy přezout pneumatiky.

Závisí samozřejmě na vnějších podmínkách, konkrétně na počasí. Není totiž pravda, že se na letních v zimě kategoricky nesmí. Kdyby bylo sucho a hezké počasí, vlastně je to v souladu se zákonem. Jenže jakmile by se situace změnila a začalo třeba sněžit, už byste měli potíže. Více jsme se tomu věnovali v článku Pokuta za letní pneu v zimě.

Hlídejte si i hloubku dezénu. Jestli máte v garáži sjeté pneumatiky, moc vám nepomůže, že máte přezuto. A než vyjedete na silnici, zkontrolujte si také správný tlak v pneumatikách.

Jak dlouho trvá přezutí pneumatik v pneuservisu

V pneuservisu je standardní doba přezutí okolo půl hodiny. Technici jsou profíci a mají to zautomatizované. Výhodou je, že vám při přezutí kola rovnou i vyváží. Počítejte ale s tím, že to celé nebude zadarmo. Jakou cenu očekávat se dočtete v článku Kolik stojí přezutí pneumatik.

A jak dlouho zaberou jednotlivé části procesu u jednoho kola?

  • Sundání kola z auta 30 saž 1 min,
  • vyzutí pneumatiky z disku 2 až 3 min,
  • nazutí nové pneumatiky na disk + vložení nového ventilku + huštění pneumatiky na potřebný tlak 3 až 4 min,
  • vyvážení kola 2 až 3 min,
  • upevnění kola zpět na auto 30 s až 1 min,
  • dotáhnutí kola na 108nm (u dodávky na 130nm) 30 s až 1 min,
  • kontrola dofoukání pneu 30 s.

Celkový čas nezapomeňte vynásobit čtyřkou a dostanete se na orientačních 30 až 40 minut. Na některých fórech se dočtete, že zvládli výměnu i za 20 minut. To už vypadá na hodně zručného profíka, nebo se nedělalo vyvážení kol.

Jak dlouho trvá přezutí pneumatik doma

Kolik času vám přezouvání zabere, když se do něj pustíte na vlastní pěst? Záleží hodně na tom, jak moc šikovní jste. Jestli to budete dělat úplně poprvé, počítejte klidně s hodinou. Protřelejší z vás to zvládnou skoro tak rychle jako v servisu.

Počítejte s tím, že životnost pneumatik je okolo čtyř až pěti let. Nákup nových není zrovna nejlevnější záležitost. Jestli chcete do budoucna ušetřit, zapřemýšlejte nad celoročními pneu. Jenže pozor, nejsou vhodné pro každého řidiče. Další alternativou jsou použité pneu, ale i zde je potřeba být opatrný.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články