Kolik stojí nabíjení elektromobilu? Konkrétní ceny a příklady!

Víte, na kolik vás vyjde nabíjení elektromobilu? Pojďme se na to podívat. Připravili jsme si pro vás přehled ceníků největších provozovatelů dobíjecích stanic v ČR. A spočítali jsme, na kolik vyjde dobíjení doma. 

TIP: Víte, co znamenají zkratky BEV, PHEV, HEV a ICE?

Obsah Zobrazit

    3 způsoby nabíjení elektromobilů

    Jak nabíjet elektromobil? Níže jsou způsoby nabíjení elektromobilů:

    • AC nabíjení neboli nabíjení střídavým proudem. Jsme limitovaní palubní nabíječkou, jelikož střídavý proud je potřeba převést na stejnosměrný. Ten se uchovává v baterii. To dělá právě nabíječka. AC nabíjení trvá déle, je šetrnější k baterii a setkáte se s ním v domácím prostředí a na běžných dobíjecích stanicích.
    • DC nabíjení je nabíjení stejnosměrným proudem. Nejste tedy limitovaní výkonem palubní nabíječky. Elektromobil nemusí tento proud převádět, rovnou ho ukládá. Celý proces je díky tomu rychlejší, v řádech desítek minut. DC nabíjení nabízí rychlonabíječky neboli rychlonabíjecí stanice.
    • HPC (někdy označeno UFC) rovněž nabízí nabíjení stejnosměrným proudem, a to až o výkonu 500. Bavíme se o ultrarychlých nabíječkách. Ty nabízí například ČEZ, E.ON nebo PRE.

    Kolik stojí nabíjení elektromobilu doma?

    Cena elektřiny domácností je různá, ale pohybuje se okolo 6 až 10 Kč za kWh bez využití speciálních tarifů. Spotřeba elektromobilů se pohybuje mezi 18 až 25 kWh na 100 km. Vyjděte tedy z toho, kolik platíte za elektřinu a jakou spotřebu má váš elektromobil. Podle toho si snadno spočítáte, kolik vás cena vyjde. Příklad:

    • Domácnost platí 8 Kč za kWh. Elektromobil má spotřebu 20 kWh na 100 km. Zaplatíte podle následujícího: 8 × 20 = 160 Kč. Tedy spotřeba z domácího dobíjení vyjde na 160 Kč na 100 km. Jak spočítat cenu za km jsme probrali v samostatném článku.

    Doporučujeme využít distribuční sazbu D27d. Ta vám dovolí čerpat elektřinu v nízkém tarifu po dobu alespoň 8 hodin od 18:00 do 8 hodin ráno. Nízký tarif sníží vaše náklady až o polovinu, navíc ho můžete využít nejen pro elektromobil, ale i spotřebiče atd. Firmám je nabídnuta alternativa, sazba C27d.

    Kolik stojí nabíjení elektromobilu na veřejných místech?

    Najít dobíjecí stanici, která by nabízela nabíjení elektromobilu zdarma, je dnes už prakticky nemožné. Těchto stanic výrazně ubylo a tento trend nesouvisí pouze s aktuální energetickou krizí. V budoucnu se s bezplatným nabíjením už pravděpodobně nesetkáme.

    Na běžných dobíjecích stanicích se za nabíjení platí. V ČR je v provozu přibližně tisíc stanic a jejich počet stále roste. Nejčastěji se setkáte se stojany od ČEZ, PRE a E.ON. V dalším textu se zaměříme na ceny u těchto hlavních poskytovatelů.

    ČEZ: Ceny nabíjení

    Pro nabíjení elektromobilu u společnosti ČEZ se rozhodně vyplatí mít v mobilu aplikaci FUTUR/E/GO a stát se tak registrovaným zákazníkem. Bez ní byste totiž zbytečně platili vyšší ceny. Registrace je zdarma a díky ní můžete mít účet připravený i pro občasné nabíjení, když zrovna potřebujete – žádné závazky, jen výhodnější podmínky.

    ČEZ nabízí tyto aktuální ceny pro registrované:

    • AC (pomalé) nabíjení za 8 Kč za kWh.
    • DC (rychlo) nabíjení za 13 Kč za kWh.
    • HPC (ultrarychlé) nabíjení za 18 Kč za kWh.

    Neregistrovaní samozřejmě zaplatí víc:

    • AC (pomalé) nabíjení za 10 Kč za kWh.
    • DC (rychlo) nabíjení za 15 Kč za kWh.
    • HPC (ultrarychlé) nabíjení za 20 Kč za kWh.

    Více informací najdete přímo na stránkách ČEZ. Cena tedy záleží na tom, jaký typ nabíječky používáte.

    cena nabíjení elektromobilu

    PRE: Ceny nabíjení

    U společnosti PRE se rozhodně vyplatí stáhnout aplikaci Charge.PRE. Pokud si k tomu zvolíte měsíční tarif, můžete nabíjet za výhodnější ceny. Registrace je navíc nutná pro přístup k jejich nabíjecím stanicím, takže ji nelze přeskočit. S aplikací máte vše pod kontrolou a můžete nabíjet pohodlně a levněji.

    PRE nabízí tyto aktuální ceny pro registrované:

    • AC (pomalé) nabíjení za 9 Kč za kWh.
    • DC (rychlo) nabíjení za 12 Kč za kWh.
    • HPC (ultrarychlé) nabíjení za 14 Kč za kWh.

    Pravidelné dobíjení vás vyjde výhodněji. Závisí také na tom, jak dlouho budete nabíjet. Více informací najdete přímo na stránkách PRE.

    E.ON: Ceny nabíjení

    E.ON a jeho ceny se odvíjejí jednoduše podle toho, zda jste registrovaným nebo neregistrovaným uživatelem. I u E.ON se vyplatí mít v mobilu aplikaci E.ON Drive. Díky ní můžete nejen spustit nabíjení, ale také sledovat obsazenost nabíjecích stanic a mít přehled o své historii nabíjení a výdajích. Registrace je zdarma a přináší výhodnější ceny.

    E.ON nabízí tyto aktuální ceny pro registrované:

    • AC (pomalé) nabíjení za 8 Kč za kWh.
    • DC (rychlo) nabíjení za 12,5 Kč za kWh.
    • HPC (ultrarychlé) nabíjení za 12,50 Kč za kWh.

    Neregistrovaní samozřejmě zaplatí víc:

    • AC (pomalé) nabíjení za 10 Kč za kWh.
    • DC (rychlo) nabíjení za 15 Kč za kWh.
    • HPC (ultrarychlé) nabíjení za 17,80 Kč za kWh.

    Více informací najdete na oficiálních stránkách E.ON.

    Další poplatky na dobíjecích stanicích

    Když budete dobíjet na dobíjecí stanici, dávejte si pozor na zbytečné blokování. Není to parkoviště. Jestli stále stojíte u stojanu i po dobití baterie na maximum, platíte. Např. 2 Kč za minutu. Stejně jako ČEZ a PRE, i E.ON vybírá tento poplatek za blokování nabíjecí stanice.

    Pozor, někde se ale po určité době platí i v případě, že ještě nemáte plně nabito.

    U AC nabíjení máte bezplatně k dispozici 480 minut, u DC je to 60 minut a u UFC stanic maximálně 45 minut. Jakmile tyto limity překročíte, začne se vám účtovat zmíněný poplatek. Tento systém pomáhá zajišťovat, aby byly stanice co nejdostupnější pro další řidiče.

    Nejčastější dotazy

    Kolik stojí nabíjení elektromobilu?

    Závisí na tom, jestli nabíjíte doma nebo na veřejné dobíjecí stanici. Doma vás to většinou vyjde levněji, bohužel to ale trvá déle. Veřejné rychlonabíječky jsou rychlé, ale zase se umí prodražit. Tím spíš, jestli nejste registrovaní zákazníci.

    Kolik stojí nabíjení elektromobilu doma?

    Počítejte podle toho, kolik platíte za kWh a jaká je spotřeba auta na 100 km. Příklad najdete v článku.

    Kolik stojí nabíjení na veřejných stanicích?

    Největší provozovatelé jsou ČEZ, PRE a E.ON. Ceny se pohybují okolo 8 Kč/kWh za AC nabíjení a 11 Kč/kWh za DC nabíjení. Neregistrovaní si připlatí.

    Picture of Anna Macurová

    Anna Macurová

    Mám ráda dlouhé roadtripy v cizině i v Čechách a dobrodružství, která jinde než za volantem nezažijete. Zajímám se také o nové technologie a inovace v automobilovém průmyslu.

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *