Návštěvu lesního zvířátka můžeme považovat za roztomilou. Ale v případě, že vám kuna zavítá do auta, tak už to tak hezké není. Během chvilky tam totiž dokáže napáchat spoustu neplechy. V nejlepším případě mohou pouze pokousat nějaké gumy a tapecírung. V jiném případě už ráno nenastartujete. Následná oprava vás v servise bude stát tisíce korun. Nedá se ale kuně v autě nějak předejít? Určitě se něco najde.
Naprostá jistota je garáž
Na internetu najde rad ohledně odrazení kuny mnoho. Asi jako u všech ale platí, že některé fungují méně než ostatní. Mohou vám být doporučovány postupy, které absolutně nefungují. Můžeme vám říci, že naprostá jistota je dobře zabezpečená garáž. Dobře zabezpečená neznamená zámky a alarmy (to pomáhají na zloděje), ale že si kuna nenajde malé prostory, jimiž by se dovnitř mohla protáhnout. Stačí jim prostory o velikosti několika centimetrů. Garáž dnes každý nemá. V tom případě nezbývá nic jiného, než bojovat s kunou jinak.
Proti kuně nemůžete bojovat všemi dostupnými prostředky. Jedná se o chráněného živočicha. Nápady jako pasti, nástrahy a jed tedy rovnou zahoďte. Boj s přírodou v tomto případě tedy musíte provádět v určitých mezích.
Co kuny do auta láká?
Kuny se do motorového prostoru schovávají v zimních měsících, kdy je přitahuje zbytkové teplo rozehřátého motoru po jízdě. Přespání by problém nebyl, ale bohužel mají tendenci se tam i nasvačit. Chutnají jím izolace, gumové hadičky, těsnění. Odér po jedné kuně ucítí kuny další a je vymalováno.
Co lidé používají
Nejrozšířenější jsou spreje proti kunám, rušičky a zářivky s pohybovým čidlem. Zrovna spreje vyloženě drahé nejsou, ale u většiny je potřeba pravidelná opakovaná aplikace. Akustické a ultrazvukové rušičky jsou spolehlivější. Mohou se napájet přímo z autobaterie a zapnou se vždy po zhasnutí motoru. Před instalací rušičky musíte motor dokonale umýt, abyste ho zbavili všech pachových stop. Světlo s pohybovým čidlem má jednu nevýhodu. Kuny si na něj zvyknou a po čase jim přestane vadit.
Nová zpráva: Kuna v motoru
Zajímavou možností je fotopast. Tak vás na kunu okamžitě upozorní. Třeba na váš mobilní telefon. Následně ale musíte ven z teplé postele a jít osobně kunu vyhnat. A jak dlouho by vás něco takového bavilo?
Z vlasů se jí zježí srst
K tomuto tématu se samozřejmě váže i mnoho babských rad. Nejčastěji vám budou doporučovány lidské vlasy a psí nebo kočičí chlupy. Ty zabalte do jemné punčochy a vložte do motorového prostoru. Dávejte si ale pozor na to, že chlupy i vlasy jsou hořlavé. Umístěte je proto do dostatečné vzdálenosti od horkých částí. Stejně tak je doporučováno rozprostření deky, na které spí pes nebo kočka.
Tygří trus?
Je velice zajímavým prostředkem na odpuzení kuny. Nejspíš se vám bude velice těžko shánět. Podle některých fungují voňavky, ocet a citrusový vonný olej. Nad kunou za jednu noc nevyhrajete, takže se připravte spíše na vleklý boj.
Co tedy na kuny funguje?
- sprej proti kunám
- lidské vlasy
- světlo s pohybovým čidlem
- garáž
- pes nebo kočka na zahradě
- tygří exkrementy
- akustická nebo ultrazvuková plašička
- kočičí nebo psí chlupy
- deka, na které spí pes nebo kočka
- pletivo pod motorovou částí auta (kuny po něm údajně nerady chodí)
- voňavka, vonný olej, ocet nebo mýdlo
- savo, petrolej nebo čpavek
- elektrický ohradník kolem auta (jen na vlastním pozemku)
Jeden komentář
A nebo si můžete pořídit odpuzovač kun podle mě je to nejlepší řešení 🙂