Domů » Vozidlo » 5 nejlevnějších elektromobilů na českém trhu

5 nejlevnějších elektromobilů na českém trhu

0

Za kolik se dá pořídit nejlevnější elektromobil? Takovou Dacii koupíte za cca 470 tisíc Kč. Jak na tom jsou další nejlevnější modely? A co všechno nabídnou?

5 nejlevnějších elektromobilů na českém trhu
Obsah: 5 nejlevnějších elektromobilů na českém trhu

Ceny elektromobilů jsou stále poměrně vysoké a pro mnoho řidičů je hlavně z toho důvodu nedostupný. Ekologie a úspornost jsou velkým lákadlem. Kolik stojí nabíjení elektromobilů jsme probírali v samostatném článku, a i v současné krizi zůstává provoz levnější než u konvenčního vozu.

Proč jsou elektromobily tak drahé? Je to dáno hlavně cenou baterie, ale i investicemi do technologií a v neposlední řadě jde i o byznys. Ovšem když si od celkové ceny odečtete servisní a další náklady, vyjde vám, že to zas až takový rozdíl není (z dlouhodobého hlediska). A v některých případech je elektromobil dokonce výhodnější.

Ač někteří odborníci předpokládají, že se elektromobily do budoucna zlevní (s vyšší produkcí se rozmělní výrobní náklady), jiní tvrdí, že tomu tak nebude. Hlavně kvůli nedostupnosti vzácných kovů, ze kterých se baterie vyrábí. Jak to tedy doopravdy bude, ukáže až čas. Snad by jednou mohli pomoct dotace na elektromobil i pro obyčejné smrtelníky.

Běžně koupíte elektromobil okolo 1000 000 Kč. Už se ale dají sehnat i levnější kousky. Pojďme se podívat na nejlevnější elektromobily na českém trhu.

Dacia Spring Electric

Dacia Spring Electric se vyrábí v Číně a vyjde na zhruba 470 000 Kč. Auto má menší rozměry a dojezd se uvádí 230 km. Recenze však ukazují na to, že dojezd je podstatně menší. Na městské popojíždění to ale i tak stačí. A právě na to je také určená.

Nabídne výkon 45 koní, místo pro 4 pasažéry, 290 litrový kufr, zadní parkovací senzory s kamerou, tempomat s omezovačem rychlosti, systém nouzového brzdění a rychlé nabíjení – kapacita je 27,4 kWh. Maximální rychlost je 125 km/h. Spotřeba 12 kWh/100 km. Součástí je manuální klimatizace, zrcátka a okna v elektrice, DAB rádio, Bluetooth, navigace a možnost integrace Android Auto nebo Apple CarPlay.

dacia spring electric
Zdroj: Dacia

Hyundai Kona Electric

Menší rodinný crossover Kona Electric se prodává od 849 990 Kč. Oproti Dacia Spring Electric je to docela dost velký rozdíl v ceně. Ovšem to není to jediné, v čem se rozchází. Kona Electric nabídne dojezd až 484 km na jedno nabití, motor má sílu 150 kW. Takže se s ní dá dělat podstatně víc než jen jezdit z práce domů. Spotřeba je 12-14 kWh/100 km.

Poněkud plastový vnitřek je na první pohled trochu nevzhledný, na druhou stranu praktický. Tím spíš, když máte malé děti. Vnitřek je prostorný i pro větší řidiče, sedadla pohodlná, vyhřívaná i ventilovaná. Volant je rovněž vyhřívaný, k dispozici jsou jízdní režimy a automatická brda. Klimatizace se nastavuje manuálně. Ovládání nejdůležitějších funkcí se provádí ze středové obrazovky o velikosti 10,25″ a z volantu.

Hyundai Kona Electric
Zdroj: Hyundai

Opel Combo-e Life

Opel Combo-e Life je rodinný elektromobil, který pořídíte za necelých 830 000 Kč. Na jedno nabití ujede cca 280 km, baterie má kapacitu 50 kWh. Spotřeba se uvádí 19,4 až 17,5 kWh/100 km. Stejnosměrně se nabije do 80 % kapacity zhruba za půl hodiny. K dispozici jsou dvě verze, standardní pětimístná a XL, ve které je místo pro 7 lidí.

Tento elektromobil nabídne velké množství asistenčních a bezpečnostních systémů, panoramatickou parkovací kameru, hlídání slepého úhlu, elektronické systémy kontroly trakce a další. Díky panoramatické střeše získáte více světla. Minimální objem zavazadlového prostoru je 597 litrů, lze rozšířit na 2 126 litrů. 

opel combo e-life
Zdroj: Opel

Opel Corsa-e

Opel Corsa-e zaujme pěkným moderním designem, který připomíná spalovací auto, a různými vychytávkami. Tak například díky tepelnému čerpadlu byste měli mít dobrý dojezd i v zimních měsících. Ten se uvádí na 330 km. Spotřeba je okolo 17 kWh/100 km. Lze nabíjet až na výkon 100 kW, takže u stojanu jste hotoví zhruba za 30 minut.

Za cenu 829 990 Kč se můžete těšit například na LED světla, skleněnou střechu a dostatečný vnitřní prostor, který není limitovaný baterií (ta je uložená pod kapotou). Disponuje dešťovým senzorem, rozpoznáváním dopravních značek, automatickou klimatizací, tempomatem. Z nuly na sto se dostanete během 8,1 vteřiny, maximální rychlost je potom 150 km/h.

opel corsa-e
Zdroj: Opel

Smart EQ fortwo

Smart EQ fortwo je perfektní městské vozítko pro každého, kdo chce auto hlavně pro sebe a nemá na starosti kupu dětí. Na dálnici s ním asi nepojedete, ale na nákupy a do práce je super. Dá se pořídit za zhruba 591 000 Kč. Dojezd je 130 km a spotřeba okolo 14 kWh/100 km. Je celkem mrštný, z nuly na 60 zrychlí během 4,8 sekundy.

Interiér je vzhledem k malým rozměrům celkem prostorný a nabízí úložné prostory ve dveřích. Dotykovou obrazovku lze propojit se smartphonem. Ve výbavě si můžete připlatit za palubní nabíječku s výkonem 22 kW, s ní je nabitý za 40 minut. Standard je nabíječka 4,6 kW. V základní výbavě je asistent bočního větru a další vychytávky.

fortwo smart
Zdroj: Smart

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články