Povinná výbava vozu na Slovensku

Na Slovensku je povinná výbava vozidla stanovena zákonem a každý řidič by měl zajistit, že jeho auto bude obsahovat všechny povinné základní prvky. Kromě těchto nezbytností se doporučuje mít v autě i další doplňky, které mohou být užitečné při cestování. Je také důležité brát v úvahu specifika, která se mohou lišit podle typu vozidla nebo aktuálních sezónních podmínek na silnicích.

Zobrazit

    Povinná výbava vozidla na Slovensku

    Povinná výbava vozidla na Slovensku je určena nejen národními předpisy, ale i Vídeňskou úmluvou o silničním provozu, která stanovuje minimální požadavky pro všechny signatářské státy. Pro vozidla s registrací v ČR platí právě tato úmluva. I když splníte požadavky této úmluvy, je vždy rozumné zjistit, jaké konkrétní prvky jsou na Slovensku považovány za nezbytné, a přizpůsobit tak výbavu svého vozidla platným dopravním předpisům na Slovensku.

    Povinná výbava osobního vozidla na Slovensku

    Na Slovensku registrované motorové osobní vozidlo musí mít následující povinnou výbavu:

    • Reflexní vesta: Povinná pro všechny osoby, které vystupují z vozidla na silnici nebo dálnici a pohybují se mimo vozidlo.
    • Výstražný trojúhelník: Slouží k označení nehody nebo poruchy na silnici a musí být umístěn dostatečně daleko od vozidla, minimálně 50 metrů za vozidlem v obci, na dálnici je to až 100 metrů.
    • Autolékárnička: Každé motorové vozidlo musí mít ve své výbavě lékárničku. Obsah lékárničky musí odpovídat aktuálním předpisům. Lékárnička by měla být na dostupném místě.
    • Rezervní kolo nebo sada na opravu pneumatik: V případě poruchy pneumatiky musí vozidlo obsahovat rezervní kolo nebo sadu na opravu pneumatik. Pokud je vozidlo vybaveno jiným systémem (např. bezdušovými pneumatikami s opravnou sadou), tato výbava je dostatečná.
    • Dětská autosedačka: Používání dětské autosedačky je povinné pro děti do výšky 150 cm nebo hmotnosti 36 kg. Sedačka musí být přizpůsobena věku, hmotnosti a výšce dítěte. Děti do 12 let také nesmí sedět na předním sedadle spolujezdce.

    Pokuty za chybějící povinnou výbavu na Slovensku

    Pamatujte, že mít povinnou výbavu je zákonná povinnost. Na Slovensku vám za chybějící povinnou výbavu hrozí pokuta až 60 EUR při silniční kontrole, nebo dokonce 100 EUR ve správním řízení.

    Zimní výbava vozidla na Slovensku

    Na Slovensku platí povinnost zimních pneumatik, pokud je na silnici souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námrazy, kterou musíte předvídat. Na Slovensku neexistují žádné dopravní značky, které by určovaly povinnost zimních pneumatik za všech podmínek.

    Pro nákladní vozidla platí povinnost zimních pneumatik v období od 15. 11. do 31. 3., pokud je na silnici souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námrazy, kterou musíte předvídat.

    Minimální hloubka dezénu zimních pneumatik je 3 mm. Pokud tuto povinnost nedodržíte, hrozí pokuta od 60 EUR, a v případě nehody i zvýšená odpovědnost za způsobenou škodu.

    Použití sněhových řetězů je povoleno pouze v případě, že je na vozovce souvislá vrstva sněhu. Pokud na silnici narazíte na dopravní značku, která vyžaduje použití sněhových řetězů, musíte je nasadit. Pokud to neuděláte, hrozí vám pokuta až 60 EUR. Tato značka platí pro všechny typy vozidel, včetně vozidel s pohonem 4×4 a terénních aut. Sněhové řetězy musí být nasazeny alespoň na jedné hnané nápravě.

    Použití pneumatik s hroty je na Slovensku zakázáno.

    Doporučená výbava vozidel na Slovensku

    I když není doporučená výbava povinná, její přítomnost ve vozidle může být opravdu užitečná v nepředvídaných situacích. Co mít v autě, záleží na vašich potřebách a způsobu jízdy – třeba jak často jezdíte nebo jaké trasy podnikáte. 

    • Náhradní žárovky: I když není povinné mít náhradní žárovky, doporučuje se mít alespoň jednu náhradní žárovku pro hlavní světlomety a směrovky.
    • Svítilna: Baterka je také praktická pro opravy nebo prozkoumání vozidla v horších světelných podmínkách.
    • Hasící přístroj: Vozidla nad 3,5 tuny musí mít hasicí přístroj. Pro osobní vozidla je doporučený, i když není povinný.
    • Startovací kabely: Užitečné pro případ vybití autobaterie, kdy mohou pomoci rychle nastartovat vozidlo.
    • Tažné lano: Praktické pro případ poruchy nebo nehody, kdy je potřeba vozidlo odtáhnout.
    • Motorový olej do zásoby: Mít po ruce trochu oleje se může hodit pro základní údržbu a prevenci problémů s motorem.
    • Nářadí pro základní údržbu: Malý set nářadí pro opravy nebo drobné úpravy na cestách.
    • Zásoba pitné vody: V případě dlouhých cest nebo nečekaných zdržení je dobré mít po ruce pitnou vodu. Stejně tak se vyplatí přibalit i něco malého k snědku, například energetickou tyčinku nebo sušené ovoce.
    • Deka: Užitečná pro zahřátí, pokud se zdržíte v chladném počasí nebo při delším čekání, např. v kolonách.
    • Nabíječka do zapalovače: Praktická pro dobíjení telefonu během jízdy, zejména na delších cestách.

    Pravidla pro svícení a používání mlhovek na Slovensku

    Na Slovensku je povinné celodenní svícení pro všechna motorová vozidla. Pokud tuto povinnost nedodržíte, hrozí vám pokuta od 20 do 50 EUR.

    Co se týče mlhových světlometů neboli mlhovek, jejich použití je povoleno pouze za podmínek, kdy je špatná viditelnost, například při mlze, dešti nebo sněžení. Je důležité používat mlhovky pouze v těchto konkrétních situacích, aby nedocházelo k oslňování ostatních řidičů a nebezpečným situacím. Za jejich nesprávné použití hrozí pokuta ve výši 30 EUR.

    Jízda s bezpečnostními pásy

    Používání bezpečnostních pásů je na Slovensku povinné pro všechny cestující, a to jak na předních, tak i na zadních sedadlech vozidla. Bez ohledu na to, zda sedíte na místě řidiče nebo pasažéra, bezpečnostní pás musí být vždy zapnutý. Pokud budete přistiženi při jízdě bez zapnutého pásu, hrozí vám pokuta až 50 EUR.

    Pokud se jedná o dítě, které není řádně zabezpečeno v autosedačce nebo na vhodném sedadle, pokuta může být ještě vyšší, pohybuje se obvykle okolo 60 EUR.


    Picture of Martina Poláková

    Martina Poláková

    Ráda cestuji autem neplánovaně kamkoliv, kdykoliv a na, jakkoliv dlouhou cestu. Mám ráda velká auta, která jsou praktická a umí na víkend převést cokoliv na co si vzpomenu. Od 18 let vlastním řidičský průkaz a užívám si tu bezstarostnou a svobodnou jízdu, kam zrovna chci. Na Autotripu pro vás převážně píšu informační články a praktické tipy pro řidiče.

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *