Rychlostní radary potkáme dnes již všude a nemělo by tedy být překvapením, že jich spousta kontroluje i řidiče v Praze. V posledních dnech se ale ukázalo, že přibližně desítka těchto radarů nemá příslušnou certifikaci. V praxi to tedy probíhá normálně a radary měří rychlost řidičů, ale město raději pokuty nerozdává.
Kde se stala chyba?
Problémem není zakoupení špatných rychlostních radarů, ale nedostatečná kontrola ukončení smlouvy na servis a údržbu. Tyto radary tak není možné používat k oficiálnímu měření a městu Praha tedy nezbývá nic jiného, než odhalené přestupky přehlížet, jelikož by tyto záznamy mohly být označeny za nepřesné. Pražská Technická správa komunikací se k situaci vyjádřila také, a je to údajně následek protahujícího se výběrového řízení služby na údržbu radarů.
Na rychlostní radary si dávejte i nadále pozor
Aktuálně tedy stále měří rychlost vozidel a město tak má o dopravě přehled. Jediným rozdílem je, že hříšníky nemůže stíhat. Přesnou polohu těchto rychlostních radarů samozřejmě neznáme, jelikož město tuto informaci nechce uvolnit. Dá se ale předpokládat, že už v těchto dnech na nápravě pracuje.
Jak rychlostní radary odhalit?
Rozmístění rychlostních radarů si dnes řidiči navzájem sdílejí. Jejich polohu je možné zadat například do navigace Waze, ale najdete je též v mapách Google. Na své trase si díky tomu můžete zkontrolovat rozmístění stacionárních i mobilních radarů a oznámí vám též rychlostní limity. Stejné informace získáte i ve většině navštěvovaných zemí, tudíž při cestě autem do Chorvatska budete včas upozorněni. Dejte si ale pozor na Německo, Francii a Švýcarsko. V těchto zemích je totiž upozorňování na rychlostní kamery zákonem zakázáno. Ve Francii na vás navíc čekají velké pokuty, pokud za jízdy budete používat aplikaci nebo zařízení (antiradary), které rozmístění radarů prozradí.