Pro řidiče Pokuty
🕓 5 min

Osoba blízká. O co se jedná? Vyhnete se pokutě?

Institut osoby blízké byl v minulosti hojně zneužívaný za účelem neplacení pokut. Jak je tomu dnes? Pravidla jsou trochu jiná. Pokud není známá totožnost viníka, někdo zodpovědnost převzít musí.

Obsah: Osoba blízká. O co se jedná? Vyhnete se pokutě? Zobrazit

    Kdo je osoba blízká?

    Osoba blízká je termín z občanského práva, kterým se v minulosti rádi zaklínali hříšníci. Jedná se o člověka, který je k vám v příbuzenském stavu, je to váš partner či je vám z nějakého jiného důvodu natolik blízký, že byste jeho újmu pociťovali jako újmu na vlastní osobě. Podle ústavního soudu mohou být osoby blízké i blízcí přátele.

    Není to jen nějaká prázdná právní floskule. Do roku 2013 jste se díky použití tohoto termínu mohli vyhnout placení pokuty. Dostavili jste se na služebnu osvětlit podezření ze spáchání přestupku – typicky překročení rychlosti. Důkazem byla fotografie.

    Jenže policistům jste řekli, že jste přestupek nespáchali vy, ale osoba blízká. A rozhodli jste se proti ní nevypovídat, abyste jí nezpůsobili újmu.

    To je vaše právo. Nemusíte podávat vysvětlení z důvodu, že byste osobu blízkou vystavili hrozbě postihu za přestupek nebo trestný čin. (viz § 60 odst. 1 přestupkového zákona)

    Výsledek? Potrestaný nebyl nikdo a podezřelý mohl jít domů. Okruh osob, které spadají do kategorie osoba blízká byl příliš široký na to, aby policisté věc hlouběji prošetřovali. Což bylo dost nefér, uznejte sami. Úřady, potažmo vláda, ale této „díře v zákonu“ naštěstí učinily přítrž. 

    Kdo je osoba blízká

    Osoba blízká a přestupek. Dá se vyhnout pokutě?

    Jak to funguje dnes? V roce 2013 vešla v platnost novela zákona o provozu na pozemních komunikacích. V ní došlo k přenesení odpovědnosti na provozovatele vozidla. Na něm spočívá, aby se postaral o to, že jeho vozidlo dodržuje pravidla silničního provozu:

    Provozovatel vozidla zajistí, aby při užití vozidla na pozemní komunikaci byly dodržovány povinnosti řidiče a pravidla provozu na pozemních komunikacích stanovená tímto zákonem. (viz § 10 odst. 3 zákona o silničním provozu č. 361/2000 Sb.)

    Když se tak neděje, je to vina právě provozovatele vozidla – veškeré škraloupy jdou na jeho triko. I kdyby nebylo prokázáno, že přestupek spáchal on, z pohledu práva je to jeho chyba tak jako tak.  Podmínkou však je, aby byl přestupek podložen důkazy z automatizovaného technického prostředku (např. úsekové měření nebo radar).

    Takže ano, stále můžete použít institut osoby blízké. Avšak ruka zákona na vás přesto dosáhne. Teď se nelekejte – naštěstí to neznamená, že budete potrestaní za to, co provedl někdo jiný. Váš prohřešek spočívá jen v tom, že jste nezajistili, aby auto dodrželo pravidla.

    Dostanete pokutu? Ano. Ale tím to pro vás končí. Body vám připsány nebudou. Pokuta by potom měla dosahovat do výše sazby za původní přestupek. Kolik to asi bude? Podívejte se na:

    Takže ne, sankci se nevyhnete. Je potom už na vás, zda si účty s osobou blízkou vyrovnáte, nebo ne. Právo nevypovídat proti ní však zůstává.

    Jak postupovat – 3 scénáře

    Přišla vám pokuta za překročení rychlosti z úsekového měření nebo z radaru? Postupovat můžete 3 způsoby. Úřady, ani policie, totiž neznají totožnost toho, kdo skutečně řídil.  

    1. Odvoláte se na osobu blízkou (=odmítnete vypovídat, protože byste poškodili osobu blízkou). Zaplatíte coby provozovatel pokutu. Nedostanete trestné body. Tím pádem by vám nemělo hrozit vybodování a odebrání řidičského průkazu, pokud je to ve vašem případě aktuální.
    2. Uvedete jméno toho, kdo auto řídil místo vás. Úřad následně zahájí řízení s ním. Pokuta i trestné body se budou týkat toho, kdo auto skutečně řídil. Ne vás.
    3. Přestupek vezmete na sebe a přiznáte se – zaplatíte a body se na kartu řidiče připíšou vám.
    Jak se vyhnout pokutě? Institut osoby blízké

    Na co si dát pozor?

    Pozor, pokud jako provozovatel odepřete vypovídat s tím, že NEZNÁTE totožnost osoby, která auto řídila a delikt spáchala, může vám být uložena pokuta až 50 000 Kč. Vysvětlete proto policistům, že:

    1. jste při spáchání přestupku auto neřídili,
    2. totožnost řidiče znáte, ale na základě přestupkového zákona nepodáte vysvětlení, protože byste poškodili osobu blízkou.

    Samozřejmě něco jiného je, kdyby vám auto někdo ukradl. V takové situaci se postupuje úplně jinak a je logické, že totožnost neznáte.

    Nejčastější dotazy

    Můžete se díky institutu osoby blízké vyhnout pokutě?

    Podle novely silničního zákona z roku 2013 odpovídá za prohřešky spáchané vozidlem jeho provozovatel tehdy, když nelze prokázat totožnost řidiče. Dalším předpokladem je, že přestupek zachytil radar, úsekové měření nebo jiná technika bez obsluhy. Pokutě se nevyhnete, ale body vám připsané nebudou – tedy pokud se odvoláte na osobu blízkou.

    Kdo je osoba blízká? Jedná se o osobu v příbuzenském vztahu či blízkého přítele.

    Je to někdo, u koho byste újmu vnímali jako škodu sami na sobě. Podle práva nemusíte proti takové osobě vypovídat. Co dělat v případě, že někdo takový řídil vaše vozidlo, a spáchal přestupek, se dočtete v článku.

    Picture of Anna Macurová

    Anna Macurová

    Mám ráda dlouhé roadtripy v cizině i v Čechách a dobrodružství, která jinde než za volantem nezažijete. Zajímám se také o nové technologie a inovace v automobilovém průmyslu.

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *