Institut osoby blízké byl v minulosti hojně zneužívaný za účelem neplacení pokut. Jak je tomu dnes? Pravidla jsou trochu jiná. Pokud není známá totožnost viníka, někdo zodpovědnost převzít musí.
Kdo je osoba blízká?
Osoba blízká je termín z občanského práva, kterým se v minulosti rádi zaklínali hříšníci. Jedná se o člověka, který je k vám v příbuzenském stavu, je to váš partner či je vám z nějakého jiného důvodu natolik blízký, že byste jeho újmu pociťovali jako újmu na vlastní osobě. Podle ústavního soudu mohou být osoby blízké i blízcí přátele.
Není to jen nějaká prázdná právní floskule. Do roku 2013 jste se díky použití tohoto termínu mohli vyhnout placení pokuty. Dostavili jste se na služebnu osvětlit podezření ze spáchání přestupku – typicky překročení rychlosti. Důkazem byla fotografie.
Jenže policistům jste řekli, že jste přestupek nespáchali vy, ale osoba blízká. A rozhodli jste se proti ní nevypovídat, abyste jí nezpůsobili újmu.
To je vaše právo. Nemusíte podávat vysvětlení z důvodu, že byste osobu blízkou vystavili hrozbě postihu za přestupek nebo trestný čin. (viz § 60 odst. 1 přestupkového zákona)
Výsledek? Potrestaný nebyl nikdo a podezřelý mohl jít domů. Okruh osob, které spadají do kategorie osoba blízká byl příliš široký na to, aby policisté věc hlouběji prošetřovali. Což bylo dost nefér, uznejte sami. Úřady, potažmo vláda, ale této „díře v zákonu“ naštěstí učinily přítrž.
Osoba blízká a přestupek. Dá se vyhnout pokutě?
Jak to funguje dnes? V roce 2013 vešla v platnost novela zákona o provozu na pozemních komunikacích. V ní došlo k přenesení odpovědnosti na provozovatele vozidla. Na něm spočívá, aby se postaral o to, že jeho vozidlo dodržuje pravidla silničního provozu:
Provozovatel vozidla zajistí, aby při užití vozidla na pozemní komunikaci byly dodržovány povinnosti řidiče a pravidla provozu na pozemních komunikacích stanovená tímto zákonem. (viz § 10 odst. 3 zákona o silničním provozu č. 361/2000 Sb.)
Když se tak neděje, je to vina právě provozovatele vozidla – veškeré škraloupy jdou na jeho triko. I kdyby nebylo prokázáno, že přestupek spáchal on, z pohledu práva je to jeho chyba tak jako tak. Podmínkou však je, aby byl přestupek podložen důkazy z automatizovaného technického prostředku (např. úsekové měření nebo radar).