Třetí SPZ na nosič není povinná. Ale rozhodně je to jedna z pohodlnějších variant. Kde registrační značku na nosič na kola pořídíte? A můžete si ji vyrobit třeba i doma? V článku se podíváme také na pokuty za chybějící nebo zakrytou SPZ.
Obsah: Třetí SPZ. Kolik stojí? A kde ji koupit? Zobrazit
Co je třetí SPZ a k čemu slouží?
Třetí SPZ se používá na nosič kol. To proto, že tento nosič SPZ zakrývá. A jak určitě dobře víte, jízda se zakrytou nebo nečitelnou SPZ je závažný prohřešek. Kdyby vás totiž policisté chytili s tím, že nemáte třetí SPZ a nosič vám tu zadní zakrývá, hrozí vám pokuta 5000 Kč až 10 000 Kč a odebrání řidičského oprávnění. Více se dozvíte v textu Pokuta za SPZ.
Jestli s nosičem vyrážíte jenom svátečně, můžete využít alternativní cestu – odmontujte zadní registrační značku s nálepkou technické kontroly a přidělejte ji na nosič. Jakmile ale pojedete zase bez nosiče, musíte značku vrátit na původní místo.
Tento způsob bohužel není čistě z praktických důvodů moc šikovný. Tím spíš, jestli s nosičem vyrážíte víckrát do roka. Třetí SPZ je elegantnější řešení, které vás ve finále ani nevyjde bůhvíjak draho. Není potřeba žádat o novou kombinaci čísel a písmen, speciálně pro nosič. Stačí si nechat vygenerovat kopii těch stávajících.
Kde pořídit třetí SPZ
Třetí registrační značku vám vydají na obecním úřadě s rozšířenou působností, nemusí to být v místě bydliště. Postup i poplatek je stejný u standardních SPZ, tak SPZ na přání. Úředníkovi kromě žádosti o vydání (k dostání na úřadě) předložíte také:
Mám ráda dlouhé roadtripy v cizině i v Čechách a dobrodružství, která jinde než za volantem nezažijete. Zajímám se také o nové technologie a inovace v automobilovém průmyslu.