Domů » Vozidlo » Třetí SPZ. Kolik stojí? A kde ji koupit?

Třetí SPZ. Kolik stojí? A kde ji koupit?

0

Třetí SPZ na nosič není povinná. Ale rozhodně je to jedna z pohodlnějších variant. Kde registrační značku na nosič na kola pořídíte? A můžete si ji vyrobit třeba i doma? V článku se podíváme také na pokuty za chybějící nebo zakrytou SPZ.

Třetí SPZ. Kolik stojí? A kde ji koupit?

Co je třetí SPZ a k čemu slouží?

Třetí SPZ se používá na nosič kol. To proto, že tento nosič SPZ zakrývá. A jak určitě dobře víte, jízda se zakrytou nebo nečitelnou SPZ je závažný prohřešek. Kdyby vás totiž policisté chytili s tím, že nemáte třetí SPZ a nosič vám tu zadní zakrývá, hrozí vám pokuta 5000 Kč až 10 000 Kč a odebrání řidičského oprávnění. Více se dozvíte v textu Pokuta za SPZ.

Jestli s nosičem vyrážíte jenom svátečně, můžete využít alternativní cestu – odmontujte zadní registrační značku s nálepkou technické kontroly a přidělejte ji na nosič. Jakmile ale pojedete zase bez nosiče, musíte značku vrátit na původní místo.

Tento způsob bohužel není čistě z praktických důvodů moc šikovný. Tím spíš, jestli s nosičem vyrážíte víckrát do roka. Třetí SPZ je elegantnější řešení, které vás ve finále ani nevyjde bůhvíjak draho. Není potřeba žádat o novou kombinaci čísel a písmen, speciálně pro nosič. Stačí si nechat vygenerovat kopii těch stávajících.

Kde pořídit třetí SPZ

Třetí registrační značku vám vydají na obecním úřadě s rozšířenou působností, nemusí to být v místě bydliště. Postup i poplatek je stejný u standardních SPZ, tak SPZ na přání. Úředníkovi kromě žádosti o vydání (k dostání na úřadě) předložíte také:

Tabulka s SPZ přimontovaná na nosiči, musí být zapsaná v technickém průkazu automobilu, který daný nosič kole používá. Dopravní inspektorát vám do TP nezapíše jinou tabulku než tu, kterou sám vydal. Takže když vás policie zastaví a vy budete mít nějakou jinou, např. z e-shopu, hned to zjistí. A vy budete mít potíže.

Pokud se vám stalo, že jste třetí SPZ špatně přidělali a po cestě o ní přišli, nic není ztraceno. Ztracená SPZ se dá znovu snadno vystavit.

Hlavně si ji nevyrábějte doma!

Dříve bylo celkem běžné, že řidiči vyráželi s SPZ na nosiči, která byla po domácku vyrobená. Tak na to raději zapomeňte. Legální je jenom ta, kterou vám udělají na úřadě. Může vám to připadat jako maličkost, ale při letní dovolené by vás to mohlo vyjít draho. Nejen u nás, ale i v zahraničí si na formu SPZ dávají pozor.

Kde koupit třetí SPZ

Nedoporučujeme ani kupovat si SPZ na nosič kol na e-shopech po internetu. Tyto výrobky nejsou schválené Ministerstvem dopravy ČR. Policie je sice většinou toleruje, ale víte, jak to chodí. Věřte nám, většinou je pozná hned na první dobrou. Často totiž jde o obyčejný papír v laminátu.

Navíc je to nesmysl – třetí SPZ vás na úřadě vyjde na 650 Kč, v e-shopu na 300 plus cca 150 Kč poštovné a balné. Vážně stojí za to „škudlit“ kvůli 200 Kč, když vás to může přivést do maléru? Určitě ne.

Třetí SPZ pro elektromobil

Máte elektromobil nebo hybrida s nárokem na zvýhodněnou značku EL? Čeká vás stejný proces, jako majitele ostatních aut. Zajděte si na magistrát nebo úřad s rozšířenou působností a požádejte o třetí registrační značku na nosič pro kola. Správní poplatek je opět 650 Kč.

Nejčastější dotazy

Co potřebujete k vydání třetí SPZ?

Vydejte se na úřad s rozšířenou působností, nemusí to být místě bydliště. Na úřadě vyplníte žádost o vydání třetí SPZ. Předložíte doklad totožnosti a velký technický průkaz. Při vydání si s sebou vezměte také malý technický průkaz, kam se třetí SPZ zapíše. Cena je 650 Kč.

Za jak dlouho třetí registrační značku úřad vydá?

Zhruba 7 až 10 dní.

Lze koupit třetí SPZ na internetu? Nebo si ji udělat doma?

Nikoliv. Dokonce za to hrozí vysoké pokuty. Třetí SPZ totiž musíte mít zapsanou v technickém průkazu. To udělá pouze dopravní inspektorát a jen v případě značek, které sám vydal.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články