Domů » Cestování » Itálie » Povinná výbava vozu v Itálii

Povinná výbava vozu v Itálii

Chystáte se autem do Itálie? Než vyrazíte na cestu, zkontrolujte, zda máte ve vozidle vše, co italské předpisy vyžadují. I když se to na první pohled nemusí zdát, místní pravidla jsou přísná a za chybějící výbavu hrozí vysoké pokuty. Víte, co všechno by mělo být ve vašem autě, abyste se v Itálii vyhnuli nepříjemnostem?

Zobrazit

    Povinná výbava vozidla v Itálii

    Povinná výbava vozidla v Itálii se řídí nejen národními předpisy, ale také Vídeňskou úmluvou o silničním provozu, která stanovuje minimální požadavky pro všechny signatářské státy. To znamená, že pokud cestujete s vozidlem registrovaným v ČR, měla by vám teoreticky stačit povinná výbava platná v České republice.

    Přesto se doporučuje ověřit si, jaké konkrétní položky jsou v Itálii považovány za povinné či doporučené. Přizpůsobení výbavy místním dopravním předpisům vám může ušetřit nejen pokutu, ale i nepříjemnosti v případě kontroly nebo dopravní nehody.

    Povinná výbava osobního vozidla v Itálii

    V Itálii musí každé registrované motorové osobní vozidlo splňovat následující požadavky na povinnou výbavu:

    • Výstražný trojúhelník: Všechna motorová vozidla (s výjimkou motocyklů) musí být vybavena výstražným trojúhelníkem. Pokud táhnete přívěs, potřebujete dokonce dva. Trojúhelník slouží k označení nehody nebo poruchy na silnici a musí být umístěn ve vzdálenosti minimálně 50 metrů za vozidlem v obci a až 100 metrů na dálnici.
    • Reflexní vesta: Reflexní vesta je povinná pro řidiče i ostatní osoby vystupující z vozidla, které zastavilo na vozovce nebo krajnici, ve dne nebo také za snížené viditelnosti či v noci. Vesta musí být uložena na místě, odkud na ni lze snadno dosáhnout ještě před vystoupením z vozidla – tedy nikoliv v zavazadlovém prostoru.
    • Dětská autosedačka: Děti do výšky 150 cm nebo váhy 36 kg musí být přepravovány v autosedačce nebo na dětském podsedáku. Děti do 3 let musí být přepravovány v dětské autosedačce, která je připevněna bezpečnostním pásem nebo systémem ISOFIX. Mohou sedět na předním sedadle proti směru jízdy, pokud je deaktivován čelní airbag spolujezdce. Děti od 3 do 12 let (nebo do výšky 150 cm) musí být přepravovány v autosedačce nebo podsedáku – a to na předních i zadních sedadlech, pokud je použita správná sedačka. Zákon tedy výslovně nezakazuje přepravu dětí na předním sedadle, pokud jsou správně zajištěné. Děti vyšší než 150 cm už mohou používat běžný bezpečnostní pás bez dětské sedačky.

    Řidič je dále povinen mít u sebe platný řidičský průkaz, technický průkaz a doklad o pojištění vozidla.

    Pokuty za chybějící povinnou výbavu v Itálii

    Italští policisté často provádějí kontroly povinné výbavy. Proto si před cestou pečlivě zkontrolujte, že máte vše potřebné. Pokuty za chybějící výbavu se pohybují přibližně od 41 do 169 EUR za každou jednotlivou položku. Vyhnete se tak nepříjemnostem i zbytečným výdajům.

    Zimní výbava vozidla v Itálii

    Zimní pneumatiky

    Používání zimních pneumatik není v Itálii plošně povinné, ale v severních oblastech země se důrazně doporučuje. Každý region si může stanovit vlastní pravidla i časové rámce pro používání zimních pneumatik a sněhových řetězů, a proto je důležité se před cestou důkladně informovat.

    V rozličných oblastech Itálie je povinnost zimní výbavy vyznačena vždy dopravním značením a standardně platí v období od 1. listopadu do 15. dubna. Řidič si většinou může vybrat mezi zimními pneumatikami nebo mít ve vozidle připravené sněhové řetězy, které v případě potřeby použije.

    V oblasti Valle d'Aosta musí být všechna vozidla vybavena zimními pneumatikami už od 15. října do 15. dubna, bez ohledu na aktuální počasí. Podobné pravidlo platí i v regionu Bolzano (Südtirol), kde jsou zimní pneumatiky povinné od 15. listopadu do 15. dubna, rovněž bez ohledu na povětrnostní podmínky.

    Pokud vozidlo není na zimní podmínky řádně vybavené a řidič nedodrží místní předpisy, hrozí mu pokuta v rozmezí od 80 do 318 EUR. V případě nehody s nevhodným vybavením jsou částky podstatně vyšší.

    Sněhové řetězy

    V zimním období, tedy od 15. listopadu do 15. dubna, je v Itálii na vybraných úsecích silnic povinnost mít ve vozidle sněhové řetězy, pokud není vozidlo vybaveno zimními pneumatikami. Tato povinnost je vyznačena dopravním značením a týká se zejména horských oblastí a silnic s častým výskytem sněhu či ledu. Řetězy je třeba nasadit v případě, že to přikazuje značka nebo pokud to vyžadují aktuální podmínky – například silná vrstva sněhu nebo náledí.

    Použití sněhových řetězů mimo tyto podmínky je zakázáno, protože může dojít k poškození vozovky. Pokud řetězy použijete v nevhodných podmínkách nebo na suché vozovce, hrozí vám pokuta, která může dosáhnout výše až 318 EUR.

    Povinnost nasadit sněhové řetězy platí i pro vozidla s pohonem všech čtyř kol (4×4), pokud není uvedena výjimka. I když vozidla 4×4 zvládají zimní podmínky bez řetězů, musí je nasadit, pokud to situace na silnici vyžaduje.

    Při jízdě se sněhovými řetězy se doporučuje maximální rychlost nepřekračovat 50 km/h. V každém případě je důležité přizpůsobit styl jízdy aktuálním podmínkám, jezdit opatrně a udržovat dostatečný odstup.

    Pneumatiky s hroty

    Používání pneumatik s hroty je v Itálii povoleno pouze pro vozidla s celkovou hmotností do 3,5 tuny a v období od 15. listopadu do 15. března. Pokud se tyto pneumatiky použijí, musí být namontovány na všechna kola vozidla, včetně přívěsu. Při jejich použití je také nutné dodržet maximální povolenou rychlost, a to 120 km/h na dálnici a 90 km/h na ostatních komunikacích.

    Doporučená výbava vozidel v Itálii

    Ačkoli italské zákony nevyžadují, abyste s sebou v autě vozili všechno možné vybavení, spousta věcí se vám může hodit právě ve chvíli, kdy to nejméně čekáte. Co s sebou mít navíc, záleží hlavně na tom, kam a jak často cestujete, například pokud se chystáte do hor nebo na delší trasy mimo města.

    • Autolékárnička: Není povinná, ale velmi se doporučuje ji mít, protože v případě nehody máte povinnost poskytnout první pomoc zraněným osobám! Lékárnička by měla být nejlépe v originálním obalu, nepoškozená a snadno dostupná.
    • Náhradní pneumatika nebo opravná sada: Doporučená výbava pro případ defektu.
    • Sada náhradních žárovek: I když není povinné mít náhradní žárovky, doporučuje se mít alespoň jednu náhradní žárovku pro hlavní světlomety a směrovky.
    • Tažné lano: Praktické pro případ poruchy nebo nehody, kdy je potřeba vozidlo odtáhnout.
    • Hasicí přístroj: Doporučený pro všechna dvoustopá motorová vozidla.
    • Svítilna: Baterka je také praktická pro opravy nebo prozkoumání vozidla v horších světelných podmínkách.
    • Startovací kabely: Užitečné pro případ vybití autobaterie, kdy mohou pomoci rychle nastartovat vozidlo. Vhodnou alternativou jsou také startovací powerbanky.
    • Motorový olej do zásoby: Mít po ruce trochu oleje se může hodit pro základní údržbu a prevenci problémů s motorem.
    • Nářadí pro základní údržbu: Malý set nářadí pro opravy nebo drobné úpravy na cestách.
    • Zásoba pitné vody: V případě dlouhých cest nebo nečekaných zdržení je dobré mít po ruce pitnou vodu. Stejně tak se vyplatí přibalit i něco malého k snědku, například energetickou tyčinku nebo sušené ovoce.
    • Deka: Užitečná pro zahřátí, pokud se zdržíte v chladném počasí nebo při delším čekání, např. v kolonách.
    • Nabíječka do zapalovače: Praktická pro dobíjení telefonu během jízdy, zejména na delších cestách.

    Pravidla pro svícení a používání mlhovek v Itálii

    V Itálii je celodenní svícení povinné pro všechny motocykly a mopedy, a to po celý rok a za všech podmínek. U osobních vozidel není celodenní svícení plošně povinné, ale existují jasně dané situace, kdy musí být světla zapnutá:

    • Na dálnicích a rychlostních silnicích musí být světla zapnutá i ve dne.
    • Při jízdě mimo obce, zejména na silnicích 1. třídy, se doporučuje (a často je vyžadováno) použití potkávacích světel nebo DRL (denních světel).
    • V tunelech je používání potkávacích světel povinné za všech okolností, i během dne.
    • Za špatné viditelnosti (déšť, sníh, mlha, soumrak) je nutné zapnout potkávací světla, bez ohledu na to, zda má vůz DRL.

    Pokud je vozidlo vybaveno homologovanými denními světly (DRL), není nutné zapínat potkávací světla za dobré viditelnosti během dne, s výjimkou výše zmíněných případů.

    Za porušení pravidel týkajících se používání světel hrozí pokuta ve výši od 41 do 168 EUR.

    V Itálii je používání mlhových světel regulováno zákonem. Přední mlhová světla lze používat za snížené viditelnosti, například při mlze, hustém dešti nebo sněžení. Jejich použití není povinné, ale je doporučené jako doplněk potkávacích světel. Zadní mlhové světlo je povoleno používat pouze tehdy, když je viditelnost nižší než 50 metrů, nebo při intenzivním dešti či sněhové bouři. Pokud se zadní mlhovky používají zbytečně, například za dobré viditelnosti, mohou oslňovat řidiče za vámi a jejich zneužití je pokutováno částkou od 41 do 168 EUR.

    Jízda s bezpečnostními pásy

    V Itálii je používání bezpečnostních pásů povinné pro všechny cestující, a to jak na předních, tak na zadních sedadlech. Za porušení může být uložena pokuta ve výši od 80 do 333 EUR, a řidiči se navíc přičítá 5 trestných bodů v italském systému.

    Ani těhotné ženy nemají výjimku z povinnosti používat bezpečnostní pásy. Důležité je však jejich správné nastavení, spodní část pásu by měla vést pod bříškem, přes boky, a horní část šikmo mezi prsy. Takto správně nasazený pás pomáhá chránit nejen maminku, ale i miminko v případě nehody.

    Picture of Martina Poláková

    Martina Poláková

    Ráda cestuji autem neplánovaně kamkoliv, kdykoliv a na, jakkoliv dlouhou cestu. Mám ráda velká auta, která jsou praktická a umí na víkend převést cokoliv na co si vzpomenu. Od 18 let vlastním řidičský průkaz a užívám si tu bezstarostnou a svobodnou jízdu, kam zrovna chci. Na Autotripu pro vás převážně píšu informační články a praktické tipy pro řidiče.

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *